Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Areszcie Śledczym w Gliwicach: Polscy Bohaterowie: ci, którzy ratowali Żydów

AMC
Kilka tysięcy skazanych dowiedziało się o bohaterach, którzy w czasie II wojny światowej ratowali przed nazistami Żydów.

Rozpoczęła się trzecia edycja projektu edukacyjnego realizowanego przez katowicki Inspektorat Służby Więziennej z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Wzięło w nim udział kilka tysięcy skazanych.

Rzecznik prasowy OISW w Katowicach mjr Justyna Bednarek informuje, że w tym roku formuła projektu została poszerzona o wystawę "Polscy Bohaterowie: ci, którzy ratowali Żydów", a do grona organizatorów dołączyło Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.

- Projekt rozpoczął się 12 czerwca szkoleniem na terenie krakowskiego muzeum dla śląskiej kadry penitencjarnej realizującej ten projekt. Uczestnicy seminarium mogli zobaczyć materiały multimedialne dotyczące działalności muzeum i losów polskich bohaterów. Sama wystawa prezentująca sylwetki dwudziestu jeden "Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata" jest prezentowana we wszystkich jednostkach okręgu katowickiego już od września - mówi mjr Justyna Bednarek.

Dodaje, że program obejmujący wystawę, prelekcje muzealników z Oświęcimia i Krakowa stanowić ma punkt wyjścia do refleksji nad wartością moralną ludzkiego zachowania oraz przyczynić się do upowszechnienia wiedzy na temat martyrologii narodów. Tym sam służyć ma uwrażliwianiu na krzywdę drugiego człowieka oraz zapobieganiu przejawom nietolerancji, pogardy i nienawiści.

Wystawa prezentuje losy i postawy zwyczajnych Polaków, którzy z narażeniem własnego życia, pokonywali własny lęk w obronie życia i godności ludzkiej.

- Pierwsze reakcje skazanych uczestniczących w tegorocznej edycji programu potwierdzają, że warto jest mówić o godności i poszanowaniu życia szczególnie za murami, w miejscu gdzie emocje często ukrywa się pod maską obojętności. Osadzeni po obejrzeniu wystawy, filmów czy wysłuchaniu prelekcji historyków obojętni na naczelną wartość, jaką jest życie ludzkie, nie potrafią pozostać mówi - mówi mjr Justyna Bednarek.

Wystawa opuściła właśnie mury mysłowickiego aresztu, obecnie mogą ją oglądać skazani z Aresztu Śledczego w Gliwicach.


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!