MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyższa emerytura za dodatkowy rok pracy! To nawet kilkaset złotych miesięcznie. ZUS mówi o podwyżkach nawet 20 procent

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Każdy dodatkowy rok pracy to nawet kilkaset złotych wyższa emerytura. ZUS podaje konkretne kwoty.
Każdy dodatkowy rok pracy to nawet kilkaset złotych wyższa emerytura. ZUS podaje konkretne kwoty. 123rf.com/schan
Ulga PIT-0 cieszy się niemałą popularnością. Skorzystało z niej już 130 tys. seniorów. To nie tylko szansa na wyższą płacę, ale również realne podwyżki emerytur w późniejszym czasie. ZUS mówi o emeryturze wyższej o nawet 20 proc. po dodatkowym roku pracy. Jakie to konkretnie kwoty? Sprawdzamy, jak zwiększyć emeryturę dwukrotnie?

Spis treści

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury nie jest kwestią przypadku. ZUS oblicza jej wartość na podstawie dwóch głównych parametrów: zgromadzonego kapitału i średniego dalszego trwania życia. Chodzi o to, aby podzielić zgromadzone składki przez przewidywany czas, gdy dana osoba będzie pobierać emeryturę.

Nasze składki podlegają waloryzacji i mogą być zapisane na koncie ZUS, subkoncie ZUS i w OFE. Coroczne podwyżki w ramach marcowej waloryzacji emerytur wynikają właśnie ze wskaźnika waloryzacji zapisanego w ustawie budżetowej na dany rok. W praktyce oznacza to, że każdy dodatkowy rok pracy zwiększa wysokość emerytury. A kwoty mogą być naprawdę spektakularne.

O ile wzrośnie emerytura po dodatkowym roku pracy?

ZUS podaje, że reforma formuły obliczania świadczeń emerytalnych z 1999 roku wpłynęła zdecydowanie korzystnie na portfele seniorów. Także ostatnie lata przynoszą wyjątkowo wysoką waloryzację emerytur, a na ich wysokość realnie wpływa także średnie trwanie życia:

Polski system emerytalny ma wbudowane silne zachęty do odraczania emerytury. Jeden rok później, to w ostatnich latach nawet 10–20 proc. wyższa kwota przyznanej emerytury dzięki większej liczbie składek, waloryzacji oraz przyjmowanemu do obliczeń średniemu dalszego trwaniu życia - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS cytowana przez PAP.

Tak wysokie kwoty podwyżek emerytur wynikają z coraz krótszego w ostatnich latach trwania życia. Dane z 2022 roku potwierdzają, że dalsze trwanie życia jest obecnie krótsze o 0,7 roku w stosunku do stanu z 2019 roku (przed pandemią). W połączeniu z wysokością przeciętnej emerytury, która według danych z czerwca wynosi 3400 zł brutto, można już mówić o tak dużych podwyżkach emerytur. Nawet 400 zł więcej otrzyma senior, który wydłuży czas pracy o jeden rok. Praca dłuższa o dodatkowych 7 lat to z kolei możliwość podwojenia świadczenia emerytalnego.

PIT-0 skuteczną zachętą do wydłużenia pracy

Od stycznia 2022 roku seniorzy, którzy nie pobierają świadczenia emerytalnego mimo osiągnięcia wieku, który do tego uprawnia, mogą liczyć na zwolnienie przychodów ze swojej aktywności zawodowej z podatku dochodowego. Ulga PIT-0 może zwalniać z podatku do dochodu w wysokości ponad 85 tys. zł.

Korzyść z PIT-0 dla Seniora polega na otrzymywaniu wyższego wynagrodzenia do ręki. Dotyczy okresu, w którym wydłużamy naszą aktywność zarobkową i nie pobieramy emerytury ani renty – dodaje prof. Uścińska.

To skuteczna zachęta do kontynuowania pracy, która daje więcej niż jedną korzyść. Zwolnienie z podatku to nawet kilkaset złotych wyższa wypłata z tytułu obecnie wykonywanej pracy oraz emerytura wyższa o nawet 400 zł. Dotychczas z ulgi dla pracujących seniorów skorzystało w Polsce 132 tys. osób, a kwota zwolnienia sięgnęła 7 mld zł.

W Polsce pracuje obecnie 1,2 miliona seniorów. W tym 826 tys. z nich łączy pracę z pobieraniem emerytury. Między 2015 a 2022 rokiem liczba pracujących emerytów (pobierających swoje świadczenie z ZUS) wzrosła o blisko 44 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyższa emerytura za dodatkowy rok pracy! To nawet kilkaset złotych miesięcznie. ZUS mówi o podwyżkach nawet 20 procent - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni