Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyzwania dla PO na Śląsku: Metropolia, autostrada i śląsko godka

M. Wroński, A.Minorczyk
Bez ustawy metropolitalnej aglomeracja pozostanie przypadkowym zbitkiem miast
Bez ustawy metropolitalnej aglomeracja pozostanie przypadkowym zbitkiem miast marzena bugała
Niemal co siódmy poseł zwycięskiej PO pochodzi z naszego regionu. Na kandydatów tej partii zagłosowała niemal połowa z tych, którzy w niedzielę pojawili się w woj. śląskim przy urnach.

Czego mogą oczekiwać w zamian? Będzie dobrze, jeśli politycy zrealizują sprawy, których nie załatwili w czasie poprzedniej kadencji parlamentu. A sporo się ich nazbierało. Po pierwsze ustawa metropolitalna dla aglomeracji śląsko - zagłębiowskiej. To ona ma sprawić, że miasta metropolii Silesia stworzą jeden wspólny powiat mogący wspólnie realizować duże, potrzebne wszystkim jego mieszkańcom inwestycje i skuteczniej ubiegać się o pieniądze na ten cel.

Na miesiąc przed wyborami projekt ustawy w tej sprawie przedstawili politycy PO. Poseł Wojciech Saługa zarzekał się wówczas, iż absolutnie nie jest to wyborcza zagrywka. Dziś potwierdza, że prace nad ustawą niebawem nabiorą tempa.

- Ten projekt został napisany specjalnie dla naszej aglomeracji, gdyż metropolia jest dla niej koniecznością. Jednym z jego podstawowych założeń jest to, że nie będzie on obciążał budżetu państwa, więc aby go przyjąć nie trzeba będzie zmieniać żadnych innych ustaw. To powinno wytrącić z rąk argumenty przeciwnikom takiego rozwiązania - mówi Saługa.

Brzmi to wszystko dość optymistycznie, ale fakt, że wspomniany projekt ustawy metropolitalnej jest już czwartym w ciągu ostatnich kilku lat każe ostrożnie słuchać tych zapowiedzi i możliwie często kontrolować polityków.

Trzymać ich za słowo trzeba będzie też w sprawie bezpłatnych przejazdów autostradą A1 między Gorzyczkami a lotniskiem w Pyrzowicach. Dla mieszkańców Rybnika, Żor, Bytomia, czy Piekar Śląskich owa trasa jest na tym odcinku miejską obwodnicą, którą na co dzień dojeżdżać będą do pracy, lekarza, czy szkoły. Pobieranie od nich opłat tak samo jak pobierać będzie się ją od kierowców tirów jest przejawem niezrozumienie specyfiki tego regionu.

OTO NOWI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

ZOBACZ OGÓLNOPOLSKIE WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH

WSZYSTKO O WYBORACH 2011 W GLIWICACH OD PONIEDZIAŁKU NA GLIWICE.NASZEMIASTO.PL

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Po kilku miesiącach tłumaczenia tego władzom resortu infrastruktury niedawno wreszcie coś drgnęło. W toku kampanii wyborczej szef tego ministerstwa obiecał śląskim posłankom, że jeśli minister finansów nie ma nic przeciwko temu, to on jest skłonny przemyśleć kwestię zwiększenia ilości wolnych od opłat odcinków autostrad. Wywołany do tablicy szef resortu finansów takowych obiekcji nie miał, a "kropkę na I" postawił kilka dni temu premier Tusk stwierdzając w trakcie wizyty w Katowicach, iż przejazd autostradami w aglomeracji powinien być bezpłatny. Niebawem okaże się, czy warto było wierzyć w te deklaracje, czy też rację mieli posłowie opozycji, którzy uznali to za zwykłą "kiełbasę wyborczą".

Do załatwienia pozostaje także sprawa uznania śląskiej godki za język. To nie udało się w poprzedniej kadencji. Zabrakło dwóch posiedzeń Sejmu. Za sprawą szefa komisji mniejszości narodowych Marka Asta z PiS-u projekt ustawy trafił do podkomisji i nie wystarczyło czasu na jego uchwalenie. Było blisko, ale nie wyszło. Może w nadchodzącej kadencji się uda. Gorącym orędownikiem języka śląskiego jest poseł Marek Plura z PO.

- Szef regionu Tomasz Tomczykiewicz też wyraził nadzieję, że do tematu skuteczniej wrócimy w nowej kadencji - podkreśla Plura.

WSZYSTKO O WYBORACH 2011 W GLIWICACH OD PONIEDZIAŁKU NA GLIWICE.NASZEMIASTO.PL
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
I zdradza nam na czym polega jego plan. Po pierwsze chce się dostać ponownie do komisji mniejszości narodowej. Po drugie złożenie poselskiego projektu ustawy, a po trzecie: - Poczekam do ogłoszenia wyników Spisu Powszechnego. Jeśli liczba deklarujących posługiwanie się śląską godką zbliży się do stu tysięcy to będę pilotować społeczny projekt ustawy w sprawie języka - mówi Marek Plura.

Jego zdaniem to najlepsza forma pokazania parlamentarzystom, że śląski to żywy język, coś co jednoczy mieszkańców regionu, że to codzienność.

- Tym, którzy mowę śląską traktują jako rodzimą należy się ode mnie taki gest szacunku - podkreśla poseł Plura.

Na liście wyzwań, stojących przed nową - starą ekipą jest też zarządzanie górnictwem. Na razie jednak członkowie śląskiej PO wolą nie spekulować, czy kierowanie tym sektorem gospodarki powinno być odebrane ludowcom.

- Pamiętajmy jednak, że obecnie nie już ma osobnego resortu górnictwa - zastrzega Wojciech Saługa.
OTO NOWI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

OTO NOWI SENATOROWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!