Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z archiwum DZ: Uczniowie podstawówki wcześniej poszli do szkoły

Monika Krężel
W 1978 roku dzieci poszły do szkoły już 21 sierpnia. "Dziennik Zachodni" przez kilka dni towarzyszył nietypowym pierwszakom
W 1978 roku dzieci poszły do szkoły już 21 sierpnia. "Dziennik Zachodni" przez kilka dni towarzyszył nietypowym pierwszakom arc. DZ
W tym miejscu przez całe lato zaglądamy do archiwalnych wydań "Dziennika Zachodniego" i przypominamy, czym żyliśmy 5, 30, 50 lat temu.

"Pierwszoklasista w nowym stylu" - tak zatytułowaliśmy tekst, który pojawił się w DZ z 24 sierpnia 1978 r. Cały tydzień gazeta krążyła zresztą wokół szkolnych tematów. Powód? Dla uczniów szkół podstawowych rok szkolny 1978/1979 zaczął się już 21 sierpnia.

W 1978 roku weszła w życie kolejna reforma oświatowa. Rozpoczynające naukę siedmiolatki miały chodzić do podstawówki przez 10 lat. To mieli być pierwsi absolwenci przekształconej ośmioklasowej szkoły podstawowej na szkołę średnią - dziesięcioletnią.

Dzisiaj te pierwszaki mają 44 lata. I jak wiadomo z reformy nic nie wyszło, skończyli ośmioletnią szkołę.
W ówczesnym woj. katowickim naukę rozpoczęło blisko 50 tys. dzieci siedmioletnich, w całym kraju - o pół miliona więcej. "Są bohaterami, czują to podwójnie. Dlatego, że zaczynają zupełnie nowy rozdział życia, i dlatego, że przypadła im w udziale rola uczniów-pionierów zmodyfikowanej, powszechnej szkoły 10-letniej" - pisaliśmy w DZ. Ten rocznik dzieci miał za sobą roczne, obowiązkowe wychowanie przedszkolne. "Dzieci przychodzące dziś do szkoły znają już też pojęcia matematyczne, podstawy nauki, czytania, znają ćwiczenia umożliwiające szybkie opanowanie sztuki pisania. Obok przedmiotów niejako klasycznych, siedmiolatki będą się uczyć też takich, jak: środowisko społeczno-przyrodnicze, plastyka, muzyka, praca-technika i kultura fizyczna" - wyliczał reporter DZ. W nowym programie liczba lekcji w tygodniu wzrosła z 18 do 24 godzin.

A kto uczył dzieci? Okazało się, że "pracę w 1830 oddziałach dla siedmiolatków prowadzić będzie na terenie woj. katowickiego 1830 pedagogów i wychowawców. Część z nich stanowią wyspecjalizowani w nauczaniu początkowym absolwenci uczelni wyższych. Pozostali przygotowali się do rozległych funkcji w toku radiowo-telewizyjnych kursów matematycznych, a przede wszystkim w międzyszkolnych zespołach samokształceniowych. Ogółem uczestniczyło w nich ok. 3800 osób" - podsumował dziennikarz. Ci nauczyciele mieli wdrażać program szkoły 10-letniej.


*Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
*Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
*Tak policja w Katowicach ściga i strzela do pirata drogowego ZOBACZ ZDJĘCIA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Strefa 30 Katowice ZA i PRZECIW MAPKA + SONDA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!