Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z in vitro w Sosnowcu skorzysta w sumie 165 par

Anna Dziedzic
Z zapłodnienia metodą in vitro skorzysta w ciągu 4 lat 165 par
Z zapłodnienia metodą in vitro skorzysta w ciągu 4 lat 165 par arc
Sosnowiec rozstrzygnął konkurs na wyłonienie klinik, które zajmą się leczeniem niepłodności metodą in vitro opłacaną przez miasto.

Dwie wyłonione w konkursie kliniki zajmą się leczeniem niepłodności metodą in vitro opłacaną przez Sosnowiec. Miejskie zlecenia w ramach programu „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowiec w latach 2017-2020” otrzymają kliniki z Krakowa i Katowic.

Krakowska zdeklarowała ufundowanie leczenia dodatkowo jeszcze pięciu parom, oprócz tych wskazanych w specyfikacji konkursu. To oznacza, że w sumie z leczenia niepłodności tą metodą w ciągu czterech lat skorzysta 165 par.

Program w Sosnowcu po połowie realizować będą Centrum Medycznego Rozrodu ARTVIMED z Krakowa oraz Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” z Katowic.

Jak twierdzą władze miasta, jednym z najważniejszych kryteriów, jakie brano pod uwagę podczas rozstrzygania konkursu, była skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego.

- Krakowska klinika zadeklarowała dodatkowo ufundowanie leczenia dla pięciu par więcej, niż zapisaliśmy w dokumentacji - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Realizacja programu ruszy z końcem marca. Siedem dni przed startem rekrutacji na stronie Urzędu Miejskiego oraz podmiotów, które będą realizowały program, pojawi się informacja o jego rozpoczęciu i naborze uczestników. Sosnowiecki program obejmuje dofinansowanie do wysokości 80 procent kosztów (łącznie nie więcej niż 5 tys. zł) co najmniej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Różnicę pomiędzy całkowitym kosztem procedury a dofinansowaniem ponoszą pacjenci. Maksymalna liczba zabiegów, do których przysługuje dofinansowanie, to trzy zabiegi. Koszty ewentualnych kolejnych zabiegów ponoszą pacjenci. Na ten cel w przyszłym roku miasto planuje przeznaczyć kwotę 200 tysięcy złotych. To oznacza, że z pomocy będzie mogło skorzystać 40 par rocznie.

W sumie program ma objąć 160 par, a kwota na niego przeznaczona to 800 tysięcy złotych. Po deklaracji krakowskiej kliniki programem zostanie objętych jednak o pięć par więcej, czyli 165.

Tegoroczny program leczenia niepłodności metodą in vitro w Sosnowcu jest już jego kolejną edycją. Wcześniej gmina dopłacała do tej metody w 2012 roku.

- Wiemy, że dzięki temu finansowanemu przez miasto programowi na świat przyszło kilkoro dzieci - potwierdza Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu.

Sosnowiec jest drugim po Częstochowie miastem w województwie śląskim, które finansuje metodę leczenia niepłodności in vitro mieszkańcom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!