Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia i początki Szpitala Miejskiego w Sosnowcu. Zobacz zdjęcia

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Szpital Miejski w Sosnowcu sprzed lat.
Szpital Miejski w Sosnowcu sprzed lat. Szpital Miejski w Sosnowcu
W 2024 roku Szpital Miejski w Sosnowcu obchodzi 60-lecie działalności. Z tej okazji warto przypomnieć, jaka była historia placówki i jak wyglądały jej początki.

Historia Szpitala Miejskiego w Sosnowcu

Szpital Miejski w Sosnowcu został otwarty 22 lipca w 1964 roku. Pierwsze projekty placówki powstawały w 1957 roku, sama budowa rozpoczęła się w 1959 roku. Na otwarcie szpitala przybyło wiele ważnych osobistości, pracowników ochrony zdrowia, mieszkańców Sosnowca oraz gości z sąsiednich miast. W uroczystości wzięli udział, chociażby Edward Gierek oraz Jerzy Ziętek.

Na początku w szpitalu funkcjonowały oddziały Chirurgii Ogólnej, Ginekologii i Położnictwa, Chorób Wewnętrznych, Neurologiczny, Laryngologiczny i Chirurgii Dziecięcej. Początkowo personel pracował w trudnych warunkach. Oddziały zlokalizowane były w różnych częściach miasta, w starych budynkach o dużych przepełnionych salach. Często brakowało w nich niezbędnego zaplecza medycznego i łóżek szpitalnych. Owe warunki zmobilizowały władze miasta oraz personel lekarski do rozpoczęcia starań o fundusze na budowę nowego obiektu, która trwała 5 lat.

Ne terenie Sosnowca dalej jednak brakowało takich oddziałów jak urologia czy chirurgia urazowa. W związku z potrzebami mieszkańców, 1 lutego 1965 roku otwarto pierwszy na terenie Zagłębia Oddział Urologiczny, który przyjmował wszystkich pacjentów na terenie całego regionu. Kilka lat później w 1970 roku, spełniono drugą potrzebę i otwarto Oddział Chirurgii Urazowej, który był jednym z pionierskich oddziałów wykonujących operacyjne zabiegi endoprotezoplastyki w regionie. Jego ordynatorem był dr n. med. Leszek Sonecki.

Od tego czasu rozpoczęto całodobowe codzienne dyżury w pracowni rentgenowskiej oraz laboratorium, co zwiększyło możliwości diagnostyczne i leczenie placówki. Nowo otwarty szpital liczył 376 łóżek oraz 30 łóżeczek dla noworodków. Budowa kosztowała blisko 80 mln ówczesnych złotych.

Szpital Miejski w Sosnowcu prowadzi działalność leczniczą w 14 oddziałach. W placówce funkcjonują także izby przyjęć, nowoczesny zakład diagnostyki obrazowej, laboratorium oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Oddziały wyposażone są w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt diagnostyczny. Rocznie szpital realizuje około 14 tysięcy hospitalizacji i udziela około 125 tysięcy świadczeń medycznych rocznie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240421_Dawid_Wygas_otwarcie_sezonu_motocyklowego_na_jasnej_gorze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera