Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z okazji Dnia Dziecka, przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach najmłodsi zbudują własne Miasto Nauki. Będą też inne atrakcje

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
arc
Z okazji Dnia Dziecka, przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach najmłodsi zbudują własne Miasto Nauki. – W związku z otrzymanym przez Miasto Katowice, przy współpracy konsorcjum siedmiu śląskich uczelni publicznych, tytułem Europejskiego Miasta Nauki 2024 chcemy poznać wyobrażenie najmłodszych o mieście nauki przyszłości – podkreślają przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego. Będą też inne atrakcje, jak na przykład prezentacja bajek z dzieciństwa przez wykładowców pod Drzewem Opowieści.

Już w najbliższą środę, 1 czerwca 2022 roku z okazji Dnia Dziecka Uniwersytet Śląski organizuje wydarzenie, skierowane do najmłodszych, którzy będą budować Miasto Nauki. Na deptaku przy ulicy Bankowej 12 w Katowicach, dzieci spotkają się z nauczycielami akademickimi w niecodziennej atmosferze, by w godzinach od 12.00 do 16.00 wziąć udział w zabawie, podczas której dadzą ponieść się wyobraźni i stworzą własne modele budynków. W ramach wydarzenia, uczestnicy będą mogli również usiąść pod Drzewem Opowieści, aby wysłuchać bajek z dzieciństwa, jakie zaprezentują dzieciom wykładowcy z Uniwersytetu Śląskiego.

Miasto Nauki oczyma dziecka

Uniwersyteckie obchody Dnia Dziecka rozpoczną się o godzinie 12.00 na deptaku przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego, gdzie powstanie strefa Miasta Nauki. Będzie to przestrzeń, przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do lat 12, w której mogą samodzielnie tworzyć i budować swoje wymarzone miasto, podążając za wyobraźnią. Organizatorzy twierdzą, że takie spotkanie to wspaniała okazja, by zorientować się, jak oczyma najmłodszych mogą wyglądać Katowice. – W związku z otrzymanym przez Miasto Katowice, przy współpracy konsorcjum siedmiu śląskich uczelni publicznych, tytułem Europejskiego Miasta Nauki 2024 chcemy poznać wyobrażenie najmłodszych o mieście nauki przyszłości – podkreślają przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego.

W strefie Miasta Nauki, zajmującego powierzchnię stu metrów kwadratowych, dzieci znajdą na sztucznym trawniku specjalnie zaprojektowane elementy ze sklejki, o różnych kształtach i kolorach, które wykorzystają do budowy budynków, sal, a nawet laboratoriów czy labiryntów. Przedmioty te, zawierające ciekawe grafiki wystarczy ze sobą połączyć, wykorzystując przy tym kreatywność oraz wyobraźnię. Ponadto, w stworzonym przez siebie mieście dzieci będą mogły zadbać o wystrój swoich budynków, do czego posłużą im między innymi udostępnione przez organizatorów poduszki czy tekstylne daszki. Zabawa będzie też dodatkowo moderowana przez animatora.

Wykładowcy uniwersyteccy przeniosą najmłodszych do świata bajek

Poza akcją budowania Miasta Nauki, uczestnicy wydarzenia będą mogli również wysłuchać bajek z dzieciństwa, zaprezentowanych przez wykładowców Uniwersytetu Śląskiego, w specjalnie przygotowanym miejscu – pod Drzewem Opowieści. W pierwszej kolejności, dzieci usłyszą opowiadania o godzinie 12.30 w wykonaniu dr hab. Lucyny Sadzikowskiej, później – o godzinie 13.00 spotka się z nimi dr hab. Agata Daszkowska-Golec, zaś o godzinie 13.30 do świata opowieści zaprosi najmłodszych prof. dr hab. Tadeusz Sławek.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera