Z Zabrza płynąć będą ostrzeżenia dla kierowców na trasie A4...

  Z Zabrza płynąć będą ostrzeżenia dla kierowców na trasie A4 i A1

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z Zabrza płynąć będą ostrzeżenia dla kierowców na trasie A4 i A1

  ©marek michalski

  Utknąłeś w korku na autostradzie i zastanawiasz się jak ominąć wąskie gardło? Dziś musisz radzić sobie sam. Po Euro 2012 drogowcy ostrzegą cię o kłopotach i podpowiedzą trasę objazdu. Wszystko za sprawą centrum zarządzania ruchem, jakie powstanie w Zabrzu Kończycach. Trafiać tam będą informacje o warunkach jazdy na autostradzie A1 z Pyrzowic do Gorzyczek i odcinku A4 od Górnego Śląska aż po granicę z Ukrainą.
  Z Zabrza płynąć będą ostrzeżenia dla kierowców na trasie A4 i A1

  ©marek michalski

  Dane przesyłać będą rozmieszczone wzdłuż drogi kamery, czujniki natężenia ruchu, stacje meteo i patrole Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Po ich "obróbce" komunikaty dla kierowców trafią na elektroniczne tablice, a także do systemów obsługujących samochodowe GPS-y oraz mediów.

  - Od tego nie ma odwrotu. By poprawić bezpieczeństwo i komfort jazdy, musimy wdrażać inteligentne systemy zarządzania ruchem - podkreśla Marcin Hadaj, rzecznik GDDKiA.

  Aby system był skuteczny, musi dać kierowcom konkretne wskazówki, a w monitorowanym odcinku trasy nie może być luk.
  I tu jest problem. Dopóki Drogowa Trasa Średnicowa nie zostanie bowiem doprowadzona do Gliwic, jedyną alternatywą dla kierowców jadących stamtąd autostradą do Katowic będzie przebijanie się przez zatłoczone ulice miast aglomeracji. Z kolei dalej na wschód, za Katowicami rozpoczyna się koncesyjny odcinek autostrady, a drogowcy jeszcze nie rozmawiali ze Stalexportem Autostradą Małopolską na temat włączenia tych 61 kilometrów trasy do systemu. Rafał Czachowski, rzecznik spółki, dopiero od nas dowiedział się o planach GDDKiA. Zapewniał jednak, że interes koncesjonariusza nie musi rozmijać się z interesem kierowców i SAM nie zablokuje napływu danych do systemu. - W dłuższej perspektywie to się opłaci - uważa Czachowski.

  W Zabrzu Kończycach powstanie centrum zarządzania ruchem. Będzie to jeden z czterech tego typu ośrodków w Polsce. Pozostałe zbudowane zostaną we Wrocławiu, Warszawie oraz w Strykowie pod Łodzią. Ten ostatni rozpocznie działalność jeszcze przed Euro 2012. A inne? Drogowcy nie chcą ryzykować podawania konkretnych terminów.

  Centrum w Kończycach ma zbierać informacje o warunkach na autostradzie A1 między Pyrzowicami i Gorzyczkami oraz na autostradzie A4 między Górnym Śląskiem a granicą Ukrainy. W razie korka, wypadku, czy oblodzenia, z centrum wysyłane będą komunikaty do przydrożnych elektronicznych tablic, systemów obsługujących samochodowe GPS-y, i do mediów. Drogowcy zapowiadają też, że elementem takiego ostrzeżenia będzie informacja o możliwym objeździe.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo