Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żaby i nietoperze na drodze autostrady

K. Nylec, B. Wnuk
Część płazów już przetransportowano poza pas budowy autostrady
Część płazów już przetransportowano poza pas budowy autostrady LUCYNA NENOW
Na drodze budowniczych odcinka autostrady A1 łączącego Piekary Śląskie z Pyrzowicami stanęły płazy, a wśród nich kumaki nizinne i żaby trawne.

- Żaby znaleźliśmy na północ od Piekar Śląskich, na 485. kilometrze autostrady - mówi Dorota Marzyńska, rzecznik prasowa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która zapewnia, że zagrożone nie są zarówno płazy, jak i harmonogram prowadzonych prac, które trwają w wielu miejscach jednocześnie. - Wcześniejsza inwentaryzacja nie wykazała niewielkich zbiorników wodnych, w których znajdowały się płazy. Zostały one zauważone dopiero podczas prac geodezyjnych prowadzonych w tym rejonie i przetransportowane poza pas budowy autostrady - wyjaśnia Dorota Marzyńska.

Śląscy przyrodnicy twierdzą jednak, że zmarnowano najlepszy okres, aby uratować jak najwięcej zwierząt, wynosząc je w bezpieczne miejsce. Dogodne ku temu warunki będą dopiero za 11 miesięcy. - Już w ubiegłym roku Generalna Dyrekcja była informowana o płazach w tym rejonie i - trzeba jej to przyznać - zrobiła z tych informacji użytek. Nałożono na wykonawcę obowiązek czynnej ochrony zwierząt. Zagadką pozostaje tylko, dlaczego nie wyniesiono płazów w najodpowiedniejszym dla nich momencie, to jest we wrześniu, kiedy to większość płazów opuszcza zbiorniki wodne i jeszcze w nich nie zimuje - tłumaczy dr Marek Sołtysiak z Górnośląskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Jego zdaniem, płazom w tym rejonie potrzebny jest nowy zbiornik wodny wraz z podmokłą łąką, które przejmą funkcję terenu, na którym powstanie nasyp autostradowy. Zdania Sołtysiaka jednak nie podzieliła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która uważa, iż w tym rejonie nie ma zbiorników wodnych wykorzystywanych przez płazy, co okazało się nieprawdą.

Wiele krytycznych uwag ma Sołtysiak w stosunku do wykonanego dla tej inwestycji raportu "Ocena oddziaływania na środowisko", któremu zarzuca niepełną inwentaryzację przyrodniczą. - Na etapie przygotowania inwestycji pominięto siedliska płazów, które pochłonie autostrada. "Dziurawy" raport dla tak ważnej inwestycji to kukułcze jajo podrzucone inwestorowi i przyszłym użytkownikom autostrady - uważa Sołtysiak, który zastrzega, że celem jego organizacji nie jest blokowanie tak ważnej dla regionu inwestycji, jak budowa autostrady A1. Żaby podobno zostają usuwane z pasa budowy wraz z postępem prac. - Dwie wynajęte do tego celu firmy współpracują ze sobą na tym terenie - przyznaje Krzysztof Kozioł, rzecznik prasowy Budimex Dromex, wykonawcy inwestycji.

Niemałym utrudnieniem dla budowniczych autostrady są również Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie, przez które autostrada ma przebiegać w rejonie Stolarzowic, jednej z dzielnic Bytomia, znajdującej się na odcinku łączącym Piekary Śląskie i Maciejów. Niedawno, w tej okolicy wstrzymano prace przy usuwaniu korzeni drzew wyciętych wcześniej z pasa przebiegu autostrady. Przerwa w pracach potrwa do połowy kwietnia i wynika z okresu hibernacji nietoperzy. - Prawo zabrania prowadzenia prac na terenie objętym "Naturą 2000" już od połowy września. Tymczasem prace w Stolarzowi-cach przerwano zaledwie kilka dni temu - mówi Piotr Gajdzik, mieszkaniec dzielnicy. Gajdzik zwraca również uwagę, że w odpowiedzi na jego pismo minister infrastruktury nakazał GDDKiA załatwić sprawę przebiegu autostrady A1 przez Stolarzowice do końca roku. Teoretycznie wciąż możliwa jest więc zmiana przebiegu autostrady z wariantu obecnego na tzw. "obywatelski", ale w praktyce, stopień zaawansowania robót wyklucza taką możliwość. - Obecnie postępowanie wywłaszczeniowe toczy się wobec 12 działek w Stolarzowicach i na pewno zakończy się do końca bieżącego roku - zapewnia Marzyńska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!