Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

@Zachodni Gości: Wojciech Mirek opowiadał o Szlaku Śląskiego Bluesa i koncercie, który 40 lat wcześniej temu wykonać Eric Clapton

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Wideo
od 16 lat
W piątek, 18 października gościem programu "@Zachodni Gości" był Wojciech Mirek twórca Szlaku Śląskiego Bluesa. Opowiadał m.in. o specjalnym koncercie z okazji 40. rocznicy nieukończonej trasy Erica Claptona w Polsce w 1979 roku, który w piątkowy wieczór odbędzie się w Katowicach.

Wojtek Mirek opowiadał m.in. o przygotowaniach do wyjątkowego koncertu z okazji 40. rocznicy nieukończonej trasy Erica Claptona w Polsce w 1979 roku, który w piątkowy wieczór odbędzie się w instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

- Nad całością muzycznie czuwa Jan Gałach, nasz legendarny śląski skrzypek. Zebraliśmy mnóstwo fantastycznych muzyków i do tego zaprosiliśmy paru ciekawych gości m.in. Maćka Balcara, Kubę Badacha, który ze Śląskiem jest dość mocno związany, bo studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach. Będą też dwie niespodzianki - wyliczał nasz gość.

- Mamy setlistę z 17 października, z koncertów warszawskich i mamy też setlisty z koncertów, które odbyły się po 18 października. Poukładaliśmy z tych numerów listę, którą Eric mógł w Katowicach wykonać - dodał Wojtek Mirek.

Wstępem do piątkowego koncertu było przedsięwzięcie „Layla na 100 gitar” przy Galerii Katowickiej, które odbyło się dzień wcześniej. Zebrała się grupka gitarzystów oraz Orkiestra Szlaku Śląskiego Bluesa, by wspólnie zagrać słynną „Laylę” Erica Claptona. Pojawiły się głosy czy tym samym organizatorzy chcą konkurować z Gitarowym Rekordem Guinnessa, który co roku odbywa się we Wrocławiu?

Zobaczcie koniecznie

- Nigdy nie będziemy pobijać tego rekordu. Najwyżej możemy próbować wprosić się do Leszka Cichońskiego i razem z nim, we Wrocławiu, „Laylę” wykonać - podkreślił Wojtek.

Podczas rozmowy nie zabrakło również pytań o sam Szlak Śląskiego Bluesa.

- To jest jedyny na świecie, w pełni multimedialny szlak, oprowadzający po historycznych klubach muzycznych i salach koncertowych w Katowicach i na Śląsku. Szlak możemy przejść za pomocą specjalnej bezpłatnej aplikacji, którą można pobrać na swojego smartfona. Po szlaku oprowadzają nas artyści, dziennikarze, osoby związane z muzyką, a dzieje się to za pomocą ich wspomnień. Nagraliśmy kilkadziesiąt godzin wywiadów, z których poskładaliśmy 30 filmików oprowadzających po 30 klubach. 90 procent z nich już nie istnieje. Na ten moment, na szlaku istniejących klubów są tylko dwa: Leśniczówka i Śląski Jazz Club. Mamy też takie kluby jak Hobbit, na osiedlu Paderewskiego. Działał w latach 90., może przez 4-5 lat, ale jest kultowym miejscem. Tam m.in. wylądował Lemmy Kilmister z Motorhead, wytrzymał 15 minut i uciekł - wspominał Wojtek Mirek.

Przyznał, że w głowie pojawił się pomysł, aby na bazie tych opowieści powstała książka. Póki co ma plany, by w przyszłym roku zrobić film dokumentalny poświęcony historii bluesa na Śląsku.

Nie przegapcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera