Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZADUSZKI Antoni Rosikoń: Nie stracił ani dnia. Spłacił to, co daje życie, z nawiązką

Monika Chruścińska-Dragan
arc
Próbowała pani już tortu? To moje urodziny i muszę pilnować, by dobrze panią ugoszczono - uśmiechał się profesor, spoglądając co chwilę na mój talerz. W poniedziałek, 10 czerwca tego roku, miałam przyjemność poznać go osobiście. Prof. Rosikoń, najstarszy wówczas w Polsce naukowiec, świętował właśnie swoje... 106. urodziny. Umówiliśmy się w domu jego syna, w Mysłowicach.

Rozmawialiśmy bite dwie godziny. A było o czym, bo profesor był "żyjącą historią" postępu inżynieryjnego. Pilotował pierwszy pociąg z węglem, jaki wyjechał po wojnie ze Śląska do Warszawy. Pod jego kierunkiem po raz pierwszy przesunięto na torach cały budynek - nastawnię na stacji w Strzemieszycach. Opracował i nadzorował przeprowadzkę katowickiego dworca kolejowego z Dworcowej na 3 Maja. Wymyślił płozę do hamowania wagonów i niwelator sygnalizujący obniżenie torów, które zdobyły uznanie w Niemczech. W Warszawie był świadkiem zamachu majowego, ale - jak mówił - samego marszałka nie widział. Przedwojenną kolej wspominał jako wzorcowo zarządza- ną i administrowaną. - Pociągi jeździły punktualnie - mówił.

Z koleją związany był właściwie od 1932 roku. Najpierw jako kontroler drogowy na stacji w Tarnowskich Górach, potem jako naczelnik obwodu Cieszyn-Zachód. Na Politechnice Śląskiej stworzył od podstaw katedrę budowy kolei. Miał 100 lat, gdy wydał książkę "O obrotach podpór i przęseł mostu" z podstawami do obliczeń przemieszczeń przęseł względem podpór, wykorzystywanych przy zabezpieczaniu mostów na terenach górniczych.

Mówił, że pracą trzeba spłacać to, co daje życie. Nazywał siebie robotnikiem umysłowym. Pociągami jeździł do 103. roku życia. Od aut wolał rower. Był zapalonym turystą, miłośnikiem Jury.

- Zamek w Bobolicach po remoncie wygląda pięknie - mówił. I kiedy naszą rozmowę przerwała synowa profesora, obiecałam, że przyjadę za rok. Dzisiaj wiem, że słowa nie dotrzymam.

Antoni Rosikoń (1907 - 17 sierpnia 2013), prof. dr inż. budowy dróg i mostów, specjalista z zakresu szkód górniczych na kolei.



*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!