Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaglądamy do nowej pracowni profesora Krzysztofa Nitscha. Co najbardziej znany śląski rzeźbiarz tworzy w Gliwicach?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Najbardziej znany śląski rzeźbiarz - Krzysztof Nitsch - kilka dni temu obchodził jubileusz 55-lecia pracy artystycznej i 75. rocznicę urodzin. Postanowiliśmy sprawdzić nad czym obecnie pracuje artysta i odwiedziliśmy jego nową, gliwicką pracownię
Najbardziej znany śląski rzeźbiarz - Krzysztof Nitsch - kilka dni temu obchodził jubileusz 55-lecia pracy artystycznej i 75. rocznicę urodzin. Postanowiliśmy sprawdzić nad czym obecnie pracuje artysta i odwiedziliśmy jego nową, gliwicką pracownię Arkadiusz Gola
Najbardziej znany śląski rzeźbiarz - Krzysztof Nitsch - kilka dni temu obchodził jubileusz 55-lecia pracy artystycznej i 75. rocznicę urodzin. Postanowiliśmy sprawdzić nad czym obecnie pracuje artysta i odwiedziliśmy jego nową, gliwicką pracownię.

Zaglądamy do nowej pracowni profesora Krzysztofa Nitscha

Krzysztof Nitsch to wybitny, polski artysta rzeźbiarz i medalier, znany w kraju i zagranicą. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a obecnie jej czynnym profesorem.

Od 1973 roku mieszka w Gliwicach. W połowie lat siedemdziesiątych XX wieku wstąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków, następnie później – do Związku Artystów Rzeźbiarzy. W latach 1983-2019 założył i prowadził samodzielnie Pracownię Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich – Odlewnictwo w Metalach. Jego studenci odnosili znaczące sukcesy w międzyuczelnianych, ogólnopolskich warsztatach i innych formach działalności artystycznej. Od 1970 r. artysta jest związany z Odlewnią Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych – GZUT.

Brał udział w ogólnokrajowych wystawach i w prezentacjach sztuki polskiej za granicą. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia artystyczne. Na dorobek artystyczny prof. Krzysztofa Nitscha składa się udział w ponad 300 wystawach. Jego prace podziwiano w zbiorach, m.in. w British Museum w Londynie, Muzeum Dantego w Rawennie, w Lozannie, w Japonii, w zbiorach prywatnych w Japonii, Francji, Niemczech, Argentynie, Ukrainie, USA, Belgii, Holandii, Włoszech, Chinach, Australii. Ba, długo by wymieniać.

Małe formy rzeźbiarskie i medale profesora znajdują się w licznych zbiorach na terenie Polski i zagranicą. Wśród jego znakomitych prac są także duże rzeźby pomnikowe, np. w Szwajcarii, Krakowie, czy w naszym województwie - między innymi w Mikołowie i Zabrzu. Wiele rzeźb jego autorstwa znajdziemy też oczywiście w Gliwicach. To również on stworzył symboliczny ołtarz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Krzysztof Nitsch jest kawalerem wielu odznaczeń państwowych, m.in. Złotego Medalu Gloria Artis (2018 r.), Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polskie (2021 r.). Jest Honorowym Obywatelem Gliwic (2009 r.), Honorowym Obywatelem Miasta Zabrze (2022 r.), został także uhonorowany odznaką Honoris Gratia Miasta Krakowa (2010 r.)

Postanowiliśmy sprawdzić nad czym obecnie pracuje artysta i odwiedziliśmy jego nową, gliwicką pracownię. Spójrzcie, jakie dzieła są tam tworzone.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera