Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedziele? Trwa kolejna odsłona bitwy o handel

Paweł Pawlik
Obecnie w naszym kraju zakaz handlu obowiązuje w czasie 13 wskazanych w ustawie dni - to święta państwowe i kościelne. Czy do tej listy dojdą niebawem również niedziele, podczas których handluje się teraz bez ograniczeń? Niedawno do Sejmu trafił bowiem projekt zmian w Kodeksie pracy, który wprowadza zakaz handlu w niedziele.

Radni z Radomia i Krakowa, nie czekając na ustawę, wzięli sprawy we własne ręce i zamierzają zakazać niedzielnego handlowania. Na Śląsku również już próbowano wprowadzić tego typu ograniczenia. W Piekarach Śląskich, mimo poparcia większości radnych, nadzór prawny wojewody uznał jednak, że wprowadzenie zmian ze względu na swoją wybiórczość jest niezgodne z prawem.

Tymczasem radni twierdzą, że opierali się na ustawie z roku 1974, która upoważnia samorządy do decydowania o ograniczeniach w handlu. Czy przepis wprowadzony w innych warunkach gospodarczych i społecznych może funkcjonować w czasach hipermarketów i gospodarki nastawionej na usługi?

- Polskie prawo pozwala władzy samorządowej na inicjatywy mające na celu ograniczenia handlu. Wolelibyśmy jednak, aby było to prawo ogólnopolskie - mówi Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność. I dodaje, że pozostawienie tych uprawnień w rękach samorządowców może oznaczać, że miasta w Śląskiem będą ze sobą konkurować. - W aglomeracji, gdzie granice administracyjne są praktycznie niezauważalne, będzie-my mieli do czynienia z walką o klienta - twierdzi Bujara.
Pomysłodawcy zmian uważają m.in., że nowe regulacje zapobiegną przesiadywaniu w centrach handlowych i stworzą warunki do zacieśniania więzów rodzinnych. Specjaliści od spraw rynku przestrzegają jednak przedtakimi zmianami, powołując się na wolność wyboru, a przedewszystkim kwestie gospodarcze.

- Uwarunkowania się zmieniły w stosunku do prawa z lat siedemdziesiątych - mówi dr Ewelina Wiszczun, specjalistka ds. zatrudnienia i rynku pracy z UŚ. - Samorząd zrobi sobie krzywdę wprowadzając takie zmiany. Na całe szczęście nie ma zgody na takie działania na poziomie ogólnopolskim - dodaje.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, zrzeszająca sieci handlowe, sprzeciwia się takim pomysłom. Według POHiD, jest to kolejna próba dokonania zmian, nielicząca się z realiami rynkowymi, co wpłynie negatywnie na rynek pracy i doprowadzi do zaostrzenia walki konkurencyjnej w sektorze.

W szacunki branży handlowej nie wierzą jednak związki zawodowe. - Nieprawdą jest, że wolne niedziele będą oznaczać zwolnienia. Obroty przełożą się na inne dni tygodnia. Mimo stopniowego spadku zatrudnienia w supermarketach, obroty w nich nie spadły, bo pracownicy wykonują pracę kilku osób - mówi Bujara.

Co o zakazie handlu w niedzielę sądzą radni śląskich miast? - To temat do szerokiej dyskusji. W Zabrzu nie ma takiej inicjatywy - mówi Krystian Jonecko, radny Stowarzyszenia Skuteczni dla Zabrza. - Dla jednych jest to zwykły dzień pracy, dla innych dodatkowy zarobek - dodaje.

- Inicjatywa jest warta rozważenia, uważam, że ten dzień powinno spędzać się w gronie rodzinnym - mówi Zdzisław Goliszewski, rady PiS z Gliwic. - W innych krajach europejskich jest to możliwe, więc może udać się również w Polsce - dodaje.

W UE i w Polsce

Według ekspertów z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, przez zakaz handlu w niedziele pracę mogłoby stracić nawet 700 tysięcy osób. W Polsce działa niemal 345 tys. sklepów, z czego niemal 340 tys. to sklepy małe i średnie. Pozostałe to domy handlowe, hipermarkety.

W Unii Europejskiej również wprowadza się przepisy ograniczające handel w niedziele.
W Austrii, Holandii, Niemczech, Francji i Włoszech o ograniczeniach decydują władze regionalne, które dopuszczają handel w miejscach turystycznych. Handel w niedziele zakazany lub ograniczony jest także w krajach nienależących do wspólnoty, takich jak Norwegia, Szwajcaria czy Ukraina.

Według Andrzeja Falińskiego, dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, wprowadzenie w życie zmian dotyczących handlu w niedziele spowodowałoby powstanie 2-3-procentowej recesji i likwidację od 25 do 40 tys. miejsc pracy.

Obywatelski projekt ustawy "Wolna Niedziela"
ma na celu zmianę ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy. Istota zmiany polegać ma na zakazie pracy w placówkach handlowych w każdą niedzielę. Pod inicjatywą podpisało się już ponad 300 tysięcy osób.
PP



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*Kto najwybitniejszym absolwentem śląskich uczelni? [PLEBISCYT DZ]
*Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
*Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty