Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz sprzedaży energetyków w szkołach. Uczniowie nie kupią energetyków. Sejm przyjął odpowiednią ustawę

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
13 lipca Sejm przyjął ustawę zakazującą sprzedaż energetyków w szkołach. Napojów energetyzujących uczniowie nie kupią także poza placówką. Od 1 stycznia 2024 roku będą sprzedawane jedynie osobom powyżej 18 roku życia. Energetyków nie kupimy także w automatach.

Młodzież nie kupi już napojów energetyzujących

Sejm przyjął ustawę, która wprowadza spore ograniczenia w sprzedaży energetyków. Od 1 stycznia 2024 roku napojów energetyzujących nie kupimy m.in. w szkołach oraz w automatach. To nie jedyne ograniczenie. Od przyszłego roku młodzież w ogóle nie zakupi tego typu napojów. Podobnie jak alkohol trzeba będzie mieć 18 lat, by zakupić popularnego energetyka. Sklepy łamiące ten zakaz mogą liczyć się z karami – nawet do 2 tysięcy złotych.

Początkowo w projekcie ustawy znajdował się również zakaz reklamy wspomnianych napojów. Ostatecznie zamieniono go na obowiązek odpowiednich oznaczeń na opakowaniach. Przynajmniej na 10 proc. powierzchni powinien znajdować się napis „napój energetyczny” lub „napój energetyzujący”

Dlaczego energetyki są niebezpieczne dla zdrowia?

W lutym stanowisko na temat (wtedy jeszcze proponowanych) zmian zajęło prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Rada „popiera kierunek proponowanych zmian”. Jej zdaniem trzeba ograniczyć negatywny wpływ picia energetyków wśród dzieci i młodzieży.

Energetyki mają negatywny wpływ na zdrowie – zwłaszcza na młodego człowieka. Mogą prowadzić do skrócenia snu (w konsekwencji zaburzeń koncentracji) i obniżenia jego jakości.

— Kofeina stanowi podstawowy składnik tych napojów, nie jest przy tym zalecana w diecie dzieci, gdyż ma działanie psychoaktywne. Wzrost jej spożycia przez dzieci może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała/dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości – informuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Napoje energetyzujące mają także negatywny wpływ m.in. na układ naczyniowy, serce oraz wątrobę. Niestety z ogólnodostępnych danych wynika, że pije je stosunkowo duży odsetek dzieci. Jak informuje sanepid, według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dzieci w wieku 3-10 lat wypijają średnio 0,49l napoju energetycznego tygodniowo a 67% nastolatków (12-20 lat) spożywa napoje energetyzujące, w tym 16% dość często.

Czy zakaz napojów energetycznych z dodatkiem kofeiny lub tauryny dotyczy też kawy?

Z projektu wniesionego do sejmu wynika, że ustawa nie ma dotyczyć napojów takich, jak kawa i herbata. W Artykule 12l w Ustawie o Zdrowiu Publicznym ma znaleźć się następująca definicja:

Za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny w rozumieniu niniejszego rozdziału uważa się wyrób w postaci napoju będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w klasie 10.89 oraz w dziale 11, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera