Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakład Karny w Jastrzębiu doczekał się sztandaru. Więzieniu nadano go po 60 latach od jego powstania. "To bardzo ważny moment i wyróżnienie"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Uroczystość nadania sztandaru przebiegała w bardzo podniosłej atmosferze.
Uroczystość nadania sztandaru przebiegała w bardzo podniosłej atmosferze. Piotr Chrobok
Jednoczyć pracujących w nim funkcjonariuszy i dzięki temu sprawić, że lepiej będzie przebiegać resocjalizacja. Taką rolę ma odgrywać sztandar nadany Zakładowi Karnemu w Jastrzębiu-Zdroju. Jastrzębskie więzienie doczekało się go po równo 60 latach od jego powstania. - Niech ten sztandar będzie symbolem naszej jedności i solidarności, wyrażającym służbę społeczeństwu, wierności ideałom, praworządności - mówił otrzymującym go funkcjonariuszom gen. Jacek Kitliński, szef Służby Więziennej.

Zakład Karny w Jastrzębiu doczekał się sztandaru

Dla osób związanych z więziennictwem w Jastrzębiu to był moment szczególny. Tamtejszy Zakład Karny mimo że istnieje już od kilkudziesięciu lat, dopiero teraz doczekał się pierwszego w swojej historii sztandaru. - To bardzo ważny moment. Jest to też wyróżnienie - mówi pułkownik Wojciech Emerling, dyrektor więzienia w Jastrzębiu.

Nadanie sztandaru Zakładowi Karnemu w Jastrzębiu odbyło się na sali koncertowej tamtejszej Państwowej Szkoły Muzycznej. Wziął w nim udział m.in. wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś, a także przedstawiciele więziennictwa, sądownictwa, a nawet duchowieństwa. Obecny był bp Marek Szkudło, który poświęcił sztandar.

Uroczystość przebiegała w bardzo podniosłej atmosferze. Rozpoczęła się od złożenia meldunku przez funkcjonariuszy ZK, ministrowi. Następnie odegrano hymn państwowy i to aż wszystkie jego cztery zwrotki. Odczytano też oficjalny akt nadania sztandaru, do którego wbito pamiątkowe gwoździe.

Minister Michał Woś: Sztandar ma zjednoczyć funkcjonariuszy i sprawić, żeby człowiek, którego macie pod opieką był lepszy

Jak podkreśla wiceminister sprawiedliwości, nadanie sztandaru nie jest tylko symbolicznym momentem. Jego rola jest bardzo istotna.

- Sztandar ma być elementem jednoczącym wszystkich funkcjonariuszy - zauważa Michał Woś, dodając, że to zjednoczenie ma mieć przełożenie na więźniów, którzy pod opieką zjednoczonych pracowników więzienia, staną się lepszymi ludźmi. - Żeby tak się działo, załoga musi współpracować, musi być zjednoczona. To jest niezwykle ważne - zaznacza minister Woś.

Jednocześnie, jak przekonuje minister, pewniej dzięki sztandarowi mają się też czuć wszyscy pozostali obywatele. - Sztandar służy też temu, żeby reprezentował was poczet sztandarowy przy uroczystościach państwowych, przy uroczystościach patriotycznych, żeby społeczność wiedziała, że jesteście, że czuwacie, że dbacie o bezpieczeństwo - zwrócił się do funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Jastrzębiu.

Z kolei generał Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej przytoczył słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Kard. Wyszyński mówił: "sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową" - powiedział gen. Kitliński, życząc aby nowo nadany sztandar był w jastrzębskim więzieniu nawiązaniem do najlepszych tradycji więziennictwa.

- Niech ten sztandar będzie symbolem naszej jedności i solidarności, wyrażającym służbę społeczeństwu, wierności ideałom, praworządności. Niech przypomina, że służba wobec ojczyzny wymaga odwagi, honoru i męstwa - powiedział szef Służby Więziennej.

Sztandar Zakładu Karnego w Jastrzębiu jest dwustronny. Jego barwy to czerwień i kolor niebieski

Sztandar Zakładu Karnego w Jastrzębiu jest dwustronny. Jedna ze stron poświęcona jest właśnie jastrzębskiemu więzieniu: widnieje na nim napis: "Zakład Karny w Jastrzębiu" na niebieskim tle.

Jego druga strona jest utrzymana w kolorze czerwonym. Znajduje się na niej godło i podpis: "Służba więzienna w służbie Rzeczypospolitej", a także słowa: "Bóg, honor, ojczyzna". To swego rodzaju nowość, gdyż pomiędzy 2010 a końcem 2022 roku nawet nowe sztandary Zakładów Karnych ich nie zawierały. Zmiana nastąpiła dopiero po nowelizacji stosownego w tej kwestii rozporządzenia.

Nadanie sztandaru poprzedziła msza św. Później był koncert

Jeszcze przed nadaniem sztandaru, w intencji funkcjonariuszy jastrzębskiego więzienia została odprawiona msza święta. Z kolei po części oficjalnej uroczystości, korzystając z okazji, że miała ona miejsce w sali koncertowej szkoły muzycznej, odbył się krótki koncert.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera