Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakupy w czasach PRL na Śląsku. 28 lutego 1981 roku wprowadzono kartki na mięso i wędliny. Pamiętacie ogromne kolejki do sklepów?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Czasy PRL-u często kojarzą się z wieloma różnymi aspektami, ale jednym z najbardziej powszechnych wspomnień jest obraz długich kolejek przed sklepami i kartkami. 28 lutego 1981 roku wprowadzono kartki na mięso i wędliny. W tamtych latach niemalże każdy produkt był trudno dostępny, co dziś mogłoby wydawać się nie do pomyślenia, patrząc na obfitość towarów na niektórych półkach sklepowych. Zebraliśmy dla was zdjęcia z czasów PRL-u kartek, które obowiązywały w tamtych czasach, ze sklepów, targowisk i kolejek przed różnymi punktami - zobaczcie.

Kartki żywnościowe, bony, bilety towarowe, karty zaopatrzenia czy wkładki zaopatrzeniowe - te przedmioty były nieodłącznym elementem życia niemal każdego pokolenia Polaków w XX wieku. Po raz pierwszy pojawiły się one w czasie I wojny światowej i były używane aż do zakończenia wojny polsko-bolszewickiej. Kolejny okres reglamentacji kartkowej nastąpił podczas II wojny światowej, gdzie system ten był obecny przez dłuższy czas, aż do 1953 roku. Następnie, po krótkiej przerwie, został ponownie wprowadzony w 1976 roku i towarzyszył Polakom aż do upadku komunizmu w 1989 roku. 28 lutego 1981 roku wprowadzono kartki na mięso i wędliny. Przez ponad osiem lat, dostępność tych produktów była ograniczona, a ich ceny były ustalane przez rząd. Regulacje te wynikały z poważnych niedoborów towarów na rynku.

Zobaczcie galerię zdjęć z tego okresu - tak wyglądały zakupy w PRL-u

Kartki żywieniowe i ogromne kolejki - tak wyglądały zakupy w czasach PRL-u

W 1976 roku rząd Piotra Jaroszewicza podjął decyzję o wprowadzeniu kartek na cukier. W miarę narastających trudności gospodarczych, system kartkowy stopniowo rozszerzano. 28 lutego 1981 roku, w obliczu coraz większych problemów ekonomicznych, wprowadzono kartki na mięso, a 30 kwietnia tego samego roku, na wszelkie przetwory mięsne, masło, mąkę, ryż i kaszę.

W kolejnych miesiącach reglamentacja się pogłębiała, a we wrześniu objęła także mydło, proszek do prania i papier toaletowy. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, na kartki można było nabyć między innymi czekoladę, alkohol, benzynę i buty.

W związku z długimi kolejkami przed sklepami w czasach PRL-u, rozwinęła się instytucja tzw. "stacza kolejek". Osoba taka, za określone wynagrodzenie, stała w kolejce w imieniu innych, aby zakupić dla nich towary bądź usługi. Była to praktyka powszechna, która wynikała z potrzeby oszczędzenia czasu i uniknięcia długiego oczekiwania w kolejce. Przed sklepami często organizowały się także komitety kolejkowe, które według społecznej listy próbowały sprawnie zorganizować nabycie deficytowych produktów.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera