Zbliża się kolejna edycja Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej

Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
To już 6 odsłona Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce, wyjątkowo bogata, pełna gwiazd oraz młodych wykonawców. Festiwal to jednak nie tylko atrakcyjny program na scenie głównej ale także wystawy i stoiska informacyjne organizacji mniejszości niemieckiej i partnerów z Niemiec oraz warsztaty, konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży, które zaprezentowane zostaną w kuluarach hali. Wielość gatunków muzycznych, przemieszanie stylów i trendów – a wszystko pod wspólnym mianownikiem: inspirowane kulturą niemiecką, zarówno tradycyjną, jak i współczesną.

Festiwal Kultury organizowany co trzy lata w Hali Stulecia we Wrocławiu, ma zaprezentować szerokiej publiczności bogactwo oferty kulturalnej mniejszości niemieckiej, począwszy od muzyki chóralnej, popu i jazzu, arii operowych i musicalowych evergreenów, poprzez szlagiery, orkiestry dęte, zespoły wokalne aż po taniec. W programie zaplanowany jest także występ dziecięcej grupy tanecznej, reprezentującej mniejszość niemiecką na Węgrzech. Wszystkie występy ubogacają festiwal ale również mają na celu zainspirować, odwiedzających największe wydarzenie mniejszości niemieckiej.

Festiwal Kultury został podzielony na dwie części: pierwsza część religijna z uroczystą mszą rozpocznie się o godz. 9.30 w Katedrze Wrocławskiej oraz druga część festiwalowa rozpocznie się o godz. 12.00 w hali, w której uroczyste powitanie wygłosi p. Bernard Gaida - przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń oraz ministrowie z Niemiec i z Polski. Już od godziny 13.00 na scenie Hali Stulecia występować będą zespoły, które przed trzema laty – podczas V Festiwalu Kultury – przyciągnęły nawet 7000 widzów, wypełniając ja po brzegi. Swoją obecność na festiwalu potwierdzili ministrowie polskich i niemieckich ministerstw spraw wewnętrznych oraz przedstawiciele polskiej i niemieckiej polityki.

Muzyka - łączy kultury!
Różnorodne występy gwiazd oraz młodych utalentowanych wykonawców to wizytówka Festiwalu Kultury. Scena w hali opanowana będzie w większości młodzieżą grającą w orkiestrach dętych, tańczących w zespołach, śpiewających w chórach, czy grających i śpiewających solo. Ponadto wystąpią zwycięzcy konkursu Superstar 2018, organizowanego przez Towarzystwo Społeczno Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim i zwycięzca konkursu telewizyjnego „Mam talent”. Niezwykłym wydarzeniem będzie występ Duetu Mando & Phil, będącego dwukrotnym mistrzem Niemiec w Beatboxie – który zaprezentują swoje umiejętności oraz zademonstrują ciekawą lekcję nowoczesnej formy rytmicznego tworzenia dźwięków.

Ogromną atrakcją w finalnej części festiwalu będzie występ słynnej niemieckiej piosenkarki Stefanie Hertel wraz z jej zespołem.

Różnorodność festiwalowych propozycji

Festiwal to jednak nie tylko atrakcyjne występy, które nie pozwolą oderwać oczu od sceny, to także wystawy, stoiska informacyjne oraz publikacje ciekawych książek, konkursy, warsztaty , zabawy dla dzieci i młodzieży, i wiele innych atrakcji, np. panel dyskusyjny „1945 – Nasze historie – spotkanie ze świadkami historii” przygotowany przez Dom Współpracy Polsko Niemieckiej, czy pokaz filmu „Gruß aus Oppeln“, przegotowanego przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców.

Festiwal Kultury jest szczególnym wydarzeniem, dbającym z jednej strony o pamięć niemieckiego dziedzictwa kulturowego a z drugiej jest otwarty na nowe trendy, młodych artystów, którzy przyczyniają się do przedstawienia niemieckiej kultury regionalnej w Polsce.

Jedną ze szczególnych atrakcji Festiwalu ma być wystawa zorganizowana przez Grupę Roboczą Mniejszości Niemieckiej (AGDM) pt. „W dwóch światach . 25 niemieckich historii. Prezentacja mniejszości niemieckich.” przedstawiająca genezę i tradycje, a także aktualną działalność 25 mniejszości niemieckich funkcjonujących w Europie Środkowej i Wschodniej oraz krajach byłego ZSRR. Ponadto wystawa obrazuje dziedziny związane z edukacją, sztuką, z życiem religijnym, młodzieżą oraz mediami, przedstawia podejmowane projekty kulturalne, jak również procesów politycznych i społeczno-demograficznych toczących się w poszczególnych krajach i mających wpływ na działalność poszczególnych grup. Wystawa prezentowana od 2017 do 2020 roku w wielu krajach Europy, która oferuje odwiedzającym niezwykłą okazję do odkrycia wspólnych elementów, a także różnic między poszczególnymi mniejszościami niemieckimi w ich krajach i regionach, w których zamieszkują. 

VI Festiwal Kultury został objęty Honorowym Patronatem przez dwóch prezydentów, prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudę oraz Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

Wstęp na festiwal jest wolny!

PROGRAM

12.00Uroczyste otwarcie Festiwalu
Odśpiewanie 3 hymnów;
niemiecki, polski, Oda do radości

Słowo powitalne:
Bernard Gaida
przewodniczący Związku Niemieckich
Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych

Wystąpienia:
Paweł Szefernaker
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji
Stephan Mayer
Parlamentarischer Staatssekretär

Ryszard Galla
Poseł na Sejm RP

Program artystyczny

12.45- Grupa Taneczna - Łężczok

12.55-Solistka – Zuzanna Herud

13.05-Chór - Die Schneidemühler

13.15-Orkiestra dęta - BSA Brass

13.25-Zespół śpiewaczy – Forte z Rogowa

13.35-Grupa taneczna – Dialog

13.40-Duet akordeonowy – Lukas Gogol i Grzegorz Kuryła

14.05-Chór – Freundschaft z Wałbrzycha

14.20-Duet – Ewa i Damian

14.25-Połączone chóry pod batutą Oskara Koziołka – Goetza

14.35-Orkiestra młodzieżowa – TSKN Głogówek

14.50 -Grupa taneczna – Rewia z Raciborza

15.00-Grupa taneczna i śpiewająca z Legnicy

15.15-Beatboxduo – Mando i ChloroPhil

15.25-Grupa taneczna – Rewia z Raciborza

15.30 - Chór - Nidzica

15.40-Zwycięzcy „Superstar 2018”
Vanessa Gonsior
Hanna Kotula
Zuzanna Skibińska
Grupa muzyczna – Avokados

16.00-Grupa Taneczna – Tworkauer Eiche

16.10-Grupa wokalna – Echo z Kup

16.20-Ksylofon – Paweł Kaczmarczyk
Fortepian – Renata Sordek

16.30-Orkiestra dęta – Ostropa

16.40-Solistka – Rafaela Maruska

16.50-Wspólny śpiew prowadzących Anety i Norberta wraz z publicznością

17.05-Zespół śpiewaczy – Meritum z Rogowa

17.15-Grupa taneczna – Silesia
Grupa taneczna – Wal-Nak

17.25-Chór – Brosci Chorus

17.40-Aneta i Norbert

17.55-Dziecięca grupa taneczna – Tanzende Füße z Węgier

18.10- Solistka – Andrea Rischka

18:30-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Leśnicy i Kaprys wraz z solistami:
Małgorzata Duda
Oskar Koziołek – Goetz

19.00-Gwiazda wieczoru – Stefanie Hertel ze swoim zespołem

Festiwal odbędzie się 22 września we Wrocławiu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie