Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowe żywienie, to zdrowa przyszłość - posumowanie projektu Best-ReMaP w Katowicach

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Kształtowanie poprawnych nawyków żywieniowych to ich priorytet. 7 września w Katowicach odbyła się konferencja podsumowująca trzyletni projekt „Best-ReMaP. Healthy Food for Healthy Future”. Wśród zaproszonych gości byli m.in. dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz intendenci – osoby, odpowiedzialne za proces zakupu żywności w placówkach publicznych.

Śląski Uniwersytet Medyczny od 2020 roku jest partnerem w ogólnoeuropejskim projekcie, którego celem jest przyczynienie się do poprawy jakości żywności dostarczanej obywatelom Europy. Na podsumowującym projekt spotkaniu w katowickim Hotelu Mercure dyskutowano o rozwiązaniach przyczyniających się do podnoszenia świadomości Polaków w zakresie zdrowej diety.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Projekt zakładał trzy główne cele. Pierwszym był monitoring żywności i produktu, które są dostępne na polskim rynku, innymi słowy: jakie produkty i jakiego rodzaju może kupić przeciętny obywatel, jak bardzo różnią się one od tego, co jest dostępne na rynku europejskim. Drugie zadanie dotyczyło ograniczenia niezdrowego marketingu dedykowanego dzieciom, w tym wymiarze treści są regulowane przez polskie prawo. Trzeci cel to zamówienia publiczne. Ten ostatni stał się motywem do zaproszenia osób odpowiedzialnych za zakupy spożywcze w placówkach oświatowych – dyrektorów oraz intendentów.

Każdy z nas wie, że jeśli na liście zakupów piszemy „jogurt owocowy” to nie zawsze dostaniemy to, co chcemy. Sztuką jest opisanie tego w taki sposób, żeby ten jogurt owocowy był właśnie jogurtem z owocami, a nie jogurtem z sokiem z buraków, który nada kolor i sokiem glukozowo-fruktozowym, bo on nada smak. To było nasze główne działanie w ramach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - mówi koordynatorka projektu dr. n. o zdr. Katarzyna Brukało.

Koordynatorka projektu zwracała szczególną uwagę na rolę placówek oświatowych, gdzie realizowane są zamówienia publiczne. Ważnym jest, aby produkty spożywcze, które trafiają na talerze uczniów były jak najlepszej jakości.

Podjęliśmy trud przygotowania podręcznika, ponieważ rozwiązania dotyczące zamówień publicznych są bardzo zróżnicowane na poziomie europejskim. Postanowiliśmy zrobić wszystko, co się da, co jest w naszych możliwościach, żeby jakoś produktów, które trafiają do szkół czy przedszkoli była jak najwyższa – mówi koordynatorka projektu.

Podręcznik, o którym mowa jest opublikowany na stronie projektu w otwartym dostępie dla wszystkich zainteresowanych – rodziców, intendentów, decydentów politycznych. Zawarte w nim treści są gotowymi wzorami, które można wpisać w zamówieniach publicznych, tak aby otrzymać jak najlepszej jakości produkty.

Jeśli nie zmienimy nawyków żywieniowych, tego co jemy, to nie zmienimy w rzeczywistości nic, bo dalej będziemy zapadać na poważne choroby bardzo wcześnie, za wcześnie – dodaje profesor SUM Oskar Kowalski.

Jest już zapowiedź kolejnego projektu z ramienia Unii Europejskiej, który będzie realizowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny, jego tematem będą działania przeciwko chorobom dietozależnym.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera