Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół w Krzepicach z powiatu kłobuckiego nominowany do Nagrody POLIN 2022. Znalazł się wśród sześciu finalistów konkursu

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zespół Szkół w Krzepicach z powiatu kłobuckiego został nominowany do Nagrody POLIN 2022 i znalazł się wśród sześciu finalistów wyłonionych przez kapitułę konkursu, w ramach którego rozpatrzono w tym roku sto siedemnaście zgłoszeń. Nagroda, przyznawana corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów, zostanie wręczona po raz ósmy – podczas uroczystej ceremonii, jaka odbędzie się 30 listopada 2022 roku w siedzibie instytucji. Młodzież, porządkująca zabytkowy cmentarz żydowski w Krzepicach ma szansę zawalczyć o ten wyjątkowy tytuł bądź wyróżnienie.

„W gronie nominowanych znaleźli się ludzie, którzy działają z potrzeby serca lub poczucia misji”

Celem konkursu, organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest promowanie postaw aktywnych w pielęgnowaniu pamięci o Polakach wyznania mojżeszowego. W tym roku, do organizatorów tej inicjatywy wpłynęło sto siedemnaście zgłoszeń, spośród których do nagrody kapituła nominowała sześć.

– Każdego roku kapituła konkursu staje przed bardzo trudnym wyborem finalistów. W tym roku otrzymaliśmy sto siedemnaście zgłoszeń. W wielu miastach i miasteczkach zostały zorganizowane uroczystości związane z upamiętnieniem osiemdziesiątej rocznicy likwidacji gett, którym towarzyszyło bardzo wiele nowych inicjatyw i projektów. W gronie nominowanych znaleźli się ludzie, którzy działają z potrzeby serca lub poczucia misji, wkładając w to mnóstwo energii i czasu. Obok osób prywatnych, do finału konkursu kapituła zakwalifikowała także dwie organizacje. To pokazuje, że współpraca w działaniach na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów i wspólne stawianie oporu wobec obojętności i zapomnienia przynosi efekty – mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2022.

Zespół Szkół w Krzepicach jednym z sześciu finalistów konkursu

Wśród tegorocznych finalistów konkursu, których kapituła nominowała do Nagrody POLIN 2022, znaleźli się: Katarzyna Łaziuk z Mińska Mazowieckiego, Sądecki Sztetl z Nowego Sącza, Izabela Sekulska z Mielca, Magdalena Smoczyńska z Rabki, Michał Szaflarski z Czarnego Dunajca, a także Zespół Szkół w Krzepicach z województwa śląskiego. Finaliści konkursu z powiatu kłobuckiego mają szansę na otrzymanie głównej nagrody bądź wyróżnienia za wykazanie aktywnych postaw w pielęgnowaniu pamięci o polskich Żydach. W dniu 30 listopada o godzinie 19:00 wezmą oni udział w uroczystej ceremonii, podczas której zostanie ogłoszony laureat tegorocznej Nagrody POLIN. Mecenasem konkursu jest Jankilevitsch Foundation, natomiast współorganizatorem – Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” i finansowana przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię z Funduszu EOG, a także przez budżet krajowy.

Zabytkowy cmentarz żydowski w Krzepicach pod opieką młodzieży z Zespołu Szkół

Młodzież z w Krzepicach wraz z panią Jolantą Drab – nauczycielką języka polskiego – oraz innymi pracownikami szkoły już od wielu lat porządkują zabytkowy cmentarz żydowski, jaki mieści się przy ulicy Nadrzecznej. Działania te podejmowane są w ramach zainicjowanego w 2008 roku projektu pod nazwą „Krzepice – dwie kultury-wspólna pamięć”. Warto dodać, że na pochodzącym z osiemnastego wieku cmentarzu znajduje się jedno z największych skupisk żeliwnych macew w Europie. Jest tam około czterysta wyjątkowych i unikatowych nagrobków, które były odlewane w Kuźni Starej, a dzisiaj są świadectwem świetności gminy żydowskiej w tamtych czasach. Ponadto, nauczyciele z Zespołu Szkół w Krzepicach inicjują dodatkowo rozmaite projekty edukacyjne, związane z historią polsko-żydowską, a także miejscową społecznością wyznania mojżeszowego.

– W czerwcu 2022 roku uczniowie Zespołu Szkół w Krzepicach działali na cmentarzu z wolontariuszami z amerykańskiej The Matzevah Foundation, z którą pracują już od ośmiu lat. Współpracowali również ze studentami z wydziału archeologicznego Staffordshire University, którzy badali teren, poszukując zbiorowej mogiły. Prawdopodobnie pochowano w niej około pięćdziesięciu żydowskich mężczyzn zamordowanych w czasie II wojny światowej – informuje Marta Dziewulska, Rzeczniczka Prasowa Muzeum POLIN.

Konkurs ma ośmioletnią historię

Nagroda POLIN jest przyznawana od 2015 roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W dniu 30 listopada 2022 roku zostanie ona wręczona po raz ósmy i trafi w ręce laureata, którym zostanie jeden z sześciu finalistów konkursu. Jak co roku, w ramach tej inicjatywy muzeum kieruje się kryterium, jakim jest aktywne zaangażowanie jej uczestników w ochronę pamięci o historii polskich Żydów, a tym samym ich wkład w budowanie wzajemnego zrozumienia, szacunku oraz wspólnej przyszłości.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera