Zgoda zawsze buduje

Józef Buszman
arc.
Udostępnij:
Możliwość przeżywania czasu Polskiej Prezydencji Unii Europejskiej, przewodniczenia Parlamentowi Europejskiemu przez Górnoślązaka Polaka Jerzego Buzka i wreszcie właściwego stosunku do 90. rocznicy Plebiscytu i Powstań Śląskich, pozwala nam (bez względu na miejsce zamieszkania) w sposób obiektywny wspólnie zastanawiać się nad naszą historią, by wyciągać wnioski na przyszłość.

Bogactwo różnorodności kulturowej naszego regionu pozwala nam spotkać się i rozpocząć wspólne refleksje bez względu przekonania polityczne, wyznanie i przynależność państwową. Nadanie zawołaniu LUX EX SILESIA nowej jakości odpowiedniej do czasów, w których żyjemy jest naszym obowiązkiem nie tylko wobec naszych przodków, ale może zwłaszcza wobec naszych następców.

Żyją jeszcze świadkowie czasów kiedy wpajano nam najpierw nacjonalsocjalistyczne "ein … , ein … , ein …" a potem internacjonalsocjalistyczne "jedność myśli, jedność czynów, jedność celów". Do czego to doprowadziło, odczuwają nie tylko Ślązacy, ale mieszkańcy wszystkich kontynentów, gdzie ustroje te "zagościły".

ZOBACZ PROGRAM I ŚWIATOWEGO ZJAZDU ŚLĄZAKÓW

CZYTAJ WIĘCEJ O ŚWIATOWYM ZJEŹDZIE ŚLĄZAKÓW, ODWIEDŹ NASZ SERWIS SPECJALNY

Pragniemy znaleźć wyjście zgodne z naszą tradycją, tzn. ziem wokół Bramy Morawskiej, od pradziejów miejsca spotkań wielu kultur i cywilizacji.

Wyjściem tym jest CONCORDIA czyli ZGODA, pozwala ona przy zachowaniu całej różnorodności, nie narzucając jedności, budować dobro wspólne. Zawsze łatwiej było skłócać i dzielić, niż godzić.
Dlatego przed nami mozolna droga, ale żywa w naszej ojczyźnie po wejściu do Unii Europejskiej, wyznaczona zasadą pomocniczości, która pozwala nam podjąć ten wysiłek z przekonaniem o budowaniu pomyślnej przyszłości, przy zachowaniu autonomiczności osób i wspólnot wszystkich poziomów: od najniższych, jak rodzina, do najwyższych, na poziomie międzynarodowym.

Celem zjazdu jest integracja Ślązaków zamieszkujących różne strony świata, wokół ziemi ojczystej, śląskiego systemu wartości i śląskiego dziedzictwa kulturowego, dorobku cywilizacyjnego wypracowanego przez wszystkich Ślązaków, niezależnie od ich narodowości, wyznania i statusu społecznego. Promowanie wizerunku Ślązaka otwartego na innych i różne kultury, zachowującego swą godność i czerpiącego radość z bycia Ślązakiem.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
swój
Najlepi kufel piwa. klawisze internetu, i pyszczeć, obrażac,,, Oto jacuście ślonzoki
P
Podpisany
Ślonzoki wymodelowane na "polskość".
W wiynkszości wulce abo jejich potomki, ftorym w latach 50-70-tych zabroniono miyszać sie (bawić sie) ze ślonskimi dziećmi, czysto ino skuli jynzyka, majom ino jedna opcja - polski Ślonsk, bo do prziznanio sie, że som (z urodzynio), Ślonzokami... sie wstydzom
p
piona.silesia
Takich "Górnoślązaków" szukaliśmy od Stuleci, i wiemy co dobrego dla naszej Krainy zrobili. Przybysze zostaną już na zawsze "przybyszami". I choćby codziennie wmawiali sobie "jestem Górnoślązakiem" to będą nadal tylko "ślonskimi polokami". Mieszkańcy Bielska-Białej mówią nadal "Tam u was na śląsku". A takich pisarczyków jak J. Buszman można było zawsze znaleźć, niezależnie od Ustroju (pisze się na zamówienie). Ale z czegoś trzeba żyć. Pierwy starziki padali "nie suchej co on godo on mo czorno w pysku".
Pozdrowiom tych ślonskich Slonsokow. No to Pyrsk
...
... a jego polakowskie wypowiedzi dokonczyly reszte
...
...
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie