MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jutro Senat zajmie się ustawą o języku śląskim. Co zdecydują parlamentarzyści?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Już 8 maja senat Rzeczypospolitej Polskiej zajmie się sprawą języka śląskiego. Co zdecydują parlamentarzyści? Wątpliwe, żeby senatorowie odrzucili nowelizację, jednak mogą chcieć zgłosić własne poprawki do projektu.

Co zdecyduje Senat w sprawie śląskiej godki?

W środę, 8 maja, rozpocznie się posiedzenie Senatu. Parlamentarzyści mają obradować dwa dni. W planie głosowań jest m.in. nowelizacja ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Jest to o tyle ważny temat z perspektywy mieszkańców województwa śląskiego, że ma to być kolejny krok do tego, aby śląski uznać za język regionalny. Na ten moment jedynym językiem tego typu jest kaszubski.

Zmiana prawa pozwala na organizowanie nieobowiązkowych zajęć z języka śląskiego w szkołach, możliwość ubiegania się o środki związane z zachowaniem języka, zapisywanie imion i nazwisk w Urzędach Stanu Cywilnego w oraz zmianę tablic informacyjnych w części miejscowości. Tam, gdzie używanie "godki" deklaruje ponad 20 proc. ludzi, byłaby możliwość wprowadzenia tablic dwujęzycznych.

Raczej wątpliwe jest, aby senatorowie odrzucili ustawę - nie po to przyjmowała ją w Sejmie rządząca większość, by ta sama koalicja odrzuciła ją w wyższej izbie parlamentu. Prędzej można spodziewać się ewentualnych poprawek. Jeśli takowe byłyby zgłoszone, posłowie musieliby się zastanowić, czy je zaakceptować.

Po uchwaleniu ustawy przez Sejm i Senat, ta trafi na biurko prezydenta. Ten może ją podpisać, choć nie musi. Może chcieć też skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego, aby sprawdził zgodność ustawy z konstytucją (w wypadku nowelizacji wspomnianej ustawy raczej niemożliwe jest, aby była ona z nią niezgodna) lub zastosował prezydenckie weto. Aby je odrzucić, Sejm musi przegłosować je większością 3/5 głosów. Należy wziąć jednak pod uwagę, że choć większość posłów PiS (poza 13 w dużej mierze pochodzącymi ze Śląska) oraz Konfederacji (poza Grzegorzem Płaczkiem) w pierwszym czytaniu była za odrzuceniem projektu, to wśród opozycji nie było jednomyślności w tym aspekcie.

Jak wskazują nasze źródła, istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że prezydent Duda odrzuci nowelizację ustawy, jeśli ta trafi na jego biurko. Więcej można przeczytać w poniższym artykule:

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni