Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone Czeki 2017, nagrody WFOŚiGW, przyznane WYNIKI, ZDJĘCIA

l
Gala Zielone Czeki 2017
Gala Zielone Czeki 2017 Materiały WFOŚiGW
W poniedziałek w Kinoteatrze Rialto wręczono Zielone Czeki, nagrody przyznawane corocznie z okazji Dnia Ziemi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, osobom i instytucjom działającym na rzecz ekologii i ochrony środowiska w regionie. Kto je otrzymał?

Zielone Czeki, nagrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznawane są od 1994 roku. Jak dotąd fundusz docenił w ten sposób działalność ponad 250 osób i zespołów. Natomiast wysokość  nagród wręczonych w tym czasie przekroczyła już 2 miliony złotych. W tym roku w puli znalazło się 67.500 zł.

- Święto to wymyślono, by ludzie na ziemi pochylili się nad losem planety, na której żyją. By nastąpił moment refleksji. My postanowiliśmy nagradzać osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego, osoby, zespoły, które mając ogromny zapał i energię patrzą w przyszłość z troską i niepokojem o stan środowiska naturalnego – wyjaśnia Krzysztof Krzemiński, rzecznik prasowy WFOŚiGW.
 
Zielone Czeki przyznawane są w kilku kategoriach, to innowacje i technologie, programy i akcje dotyczące ochrony przyrody, prace naukowo – badawcze, edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, publicystyka ekologiczna, działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych, nagroda specjalna.
 
W tym roku WFOŚiGW przyjął aż 38 nominacji do nagrody. Zgłaszają je przedstawiciele organizacji ekologicznych i samorządów.

Laureaci konkursu Zielone Czeki’2017

dyplom uznania w kategorii innowacje i technologie
ROMUALD KALYCIOK, HENRYK KRETEK, DOMINIK WOJTEK
za działalność w zakresie opracowywania i wdrażania innowacyjnych technologii środowiskowych - pracownicy spółki Sanex SA lidera wśród krajowych producentów w branży grzewczej z udziałem energii odnawialnych.

KAZIMIERZ KWAŚNIAK, WIESŁAW SIWCZAK
za zaprojektowanie koncepcji ekologicznej, finansowej i technicznej likwidacji "bomby ekologicznej" w Katowicach - Szopienicach w postaci osadników szlamów cynkowych niespełniających norm ekologicznych oraz za konsekwencję i skuteczność w rozbrajaniu tej bomby.

Zielone Czeki’2017 w kategorii b) programy i akcje proekologiczne
MAREK TERESZKIEWICZ, PIOTR SOBIERAJ, ANNA SOBIERAJ,
za wieloletnią działalność na rzecz ochrony przyrody poprzez edukację ekologiczną, w szczególności kontynuowanie prowadzonej od 1989 roku przez Fundację Ekologiczną "Silesia" akcję "Posadź swoje drzewko" stymulującej ochronę bioróżnorodności przyrodniczej.

Zielone Czeki'2017 w kategorii c) prace naukowo-badawcze
dr JACEK BETLEJA, RADOSŁAW GWÓŹDŹ, SZYMON BEUCH
za wieloletnią działalność naukową, badanie populacji ptaków w województwie śląskim oraz wydawanie czasopisma naukowego "Ptaki Śląska" (prezes, wiceprezes, sekretarz Górnośląskiego Koła Ornitologicznego).

dyplom uznania w kategorii  w kategorii c) prace badawcze
BARBARA TOKARSKA-GUZIK
za prace naukowo-badawcze w zakresie ochrony przyrody i środowiska prowadzone w Polsce i w regionie (badania obejmują zagadnienia: biologia, ekologia, chorologia, fitogeografia).

dyplom uznania w kategorii  w kategorii c) prace badawcze
LILIA KNOP, MAREK KRANNICH, TADEUSZ KOPERSKI
za opracowanie modelu regionalnego i krajowego operatora rewitalizacji (części projektu pt. Strategia zagospodarowania odpadów wydobywczych na lata 2017-2026 w ramach przedsięwzięcia priorytetowego Kontraktu Terytorialnego województwa śląskiego i przywracania terenów zdegradowanych do użytku społeczno-gospodarczego).

Zielone Czeki'2017 w kategorii d) edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży    
ANNA SOBAŃSKA, KRYSTIAN BIŁEK, SZYMON KUŁAKOWSKI                            
za przygotowanie i prowadzenie największej akcji edukacji ekologicznej w Polsce - LISTY DO ZIEMI, która jest pomysłem ARKI i każdego roku skupia blisko 200 tysięcy uczestników; członkowie akcji nie są zatrudnieni w fundacji, akcję przygotowują społecznie.

dyplom uznania w kategorii d) edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży
MAŁGORZATA CHŁĄD
za działania społeczne w zakresie edukacji ekologicznej i ochrony przyrody wśród młodzieży przedszkolnej i szkolnej oraz osób dorosłych w mieście Kłobuck oraz regionie.

Zielony Czek'2017 w kategorii e) publicystyka ekologiczna
CZESŁAW TYROL
za kilkadziesiąt lat prelekcji, pogadanek, wydanie publikacji książkowych, artykułów prasowych i naukowych dotyczących walorów przyrodniczych Ziemi Lublinieckiej, znakomity leśnik, niedościgniony edukator wszczepiający ludziom miłość i szacunek do przyrody i historii.

dyplom uznania w kategorii e) publicystyka ekologiczna
MARCIN JAŁOWY
za działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży, dotyczącą gospodarki odpadami, z naciskiem na zasady prawidłowej segregacji i procesu recyklingu oraz spotkania poświęcone aktualnym tematom ekologicznym (dziennikarz TVP Katowice, prowadzi Ekoagenta).

Zielony Czek'2017 w kategorii f) działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych
PATRYK BIAŁAS
za kierowanie kampanią #czyste powietrze na Śląsku i w Katowicach oraz Katowickim Alarmem Smogowym; celem kampanii jest uświadomienie mieszkańcom regionu jak ogromnym problemem jest smog i jak wpływa on na nasze zdrowie.

Nagroda specjalna Zielony Czek'2017
prof. dr hab. inż. JANUSZ KOTOWICZ
za działania związane z organizacją procesu kształcenia, prowadzące do najwyższej oceny w kraju szkoły (wydziału inżynierii środowiska i energetyki Politechniki Śląskiej), za zaangażowanie w projekty strategiczne, mające olbrzymie znaczenie dla ochrony środowiska.

ZOBACZ MAGAZYN INFO Z POLSKI [20.04.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!