Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota Góra w Częstochowie. To właśnie z tego miejsca można podziwiać panoramę miasta

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Tak wygląda panorama miasta z częstochowskiej Złotej Góry
Tak wygląda panorama miasta z częstochowskiej Złotej Góry Katarzyna Gwara
Jednym z miejsc, gdzie doskonale widać panoramę Częstochowy, jest Złota Góra. Na jej zboczach znajduje się – zrujnowany już – Park Miniatur Sakralnych.

Trochę historii

Złota Góra - znajdująca się w dzielnicy Zawodzie-Dąbie - wznosi się na 281 metrów nad poziomem morza. Wzgórze zbudowane jest z wapieni górnojurajskich. Złota Góra stanowi północno-zachodni cypel Wyżyny Częstochowskiej. Przez to miejsce przechodzi turystyczny Szlak Orlich Gniazd.

Znajdują się tutaj nieczynne już kamieniołomy. Przez wiele lat wydobywano tam wapień, popularny budulec, z którego powstało wiele częstochowskich budynków. Eksploatację na skalę przemysłową zapoczątkowano u schyłku lat 50. XIX wieku. Na przełomie XIX i XX w. działało tu kilka zakładów wapienniczych: m.in. „Saturn”, „Emilia”, „Adam”, „Calcium” oraz piece wapienne systemu Rüdersdorfa. Po 1945 (do lat. 80) eksploatację kamienia wapiennego prowadziły Częstochowskie Zakłady Przemysłu Materiałów Budowlanych.

W czasie okupacji na Złotej Górze mieścił się niemiecki obóz jeniecki, początkowo tylko dla Polaków. Później – od 1941 roku – również dla żołnierzy radzieckich, a w końcu - od 1943 roku – również włoskich jeńców wojennych. Wszyscy byli przetrzymywani w nieludzkich warunkach i zmuszani do katorżniczej pracy. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń powstała specjalna tablica, która znajduje się przy ulicy Mirowskiej.

U podnóża zrujnowany Park Miniatur Sakralnych

Na zboczach Złotej Góry znajduje się – zrujnowany już – Park Miniatur Sakralnych. Otwarto go w 2011 roku. Najbardziej charakterystycznym elementem tego miejsca był największy na świecie pomnik Jana Pawła II.  Ważył 7 ton! Wydarzenie związane z odsłonięciem figury przyciągnęło do Częstochowy media z całej Polski. Informowały o nim również te zagraniczne. Pomnik został oficjalnie zaprezentowany w 2013 roku. Poza tym na terenie na Złotej Górze można było znaleźć 17 makiet najbardziej znanych obiektów sakralnych na świecie. Zostały one sporządzone w skali 1:25 oraz 1:10. Można tam było zobaczyć budowle z terenu Europy i Azji. Znajdowały się tam również: rekonstrukcja rzymskich katakumb oraz liczne figury postaci biblijnych (m.in. Mojżesz, Jan Chrzciciel, Matka Boża Fatimska z dziećmi). Do tego działał plac zabaw, park linowy, a nawet kino 5D. Były też plany, aby w tym miejscu stworzyć wyciąg narciarski. Na terenie parku funkcjonowało także zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Po kilku latach działalności park został jednak oficjalnie zamknięty. A pozostawione tam – i bądź co bądź robiące ogromne wrażenie – miniatury stały się obiektem wandali.

Panorama miasta

Mimo że Złota Góra jest pod względem wysokości dopiero dwudziestym wzgórzem w Częstochowie, doskonale widać stąd panoramę miasta. Z tego miejsca możemy podziwiać nie tylko Jasną Górę, ale i Archikatedrę, kościół świętego Wojciecha, stadion żużlowy, halę sportową, a także największe osiedla mieszkaniowe. Ogromne wrażenie robią opustoszałe już kamieniołomy.

Do niedawna Złota Góra była owiana złą sławą. Swego czasu krążyły plotki mówiące o tym, że właśnie w tym miejscu swoje msze odprawiali sataniści – miały o tym świadczyć ślady zwierzęcej krwi widoczne na kamieniach. Inni z kolei twierdzili, że na Złotą Górę jeździ się tylko w jednym celu – miejsce to ponoć sprzyjało miłosnym igraszkom…

Niezależnie od tych opinii, Złota Góra jest na tyle malowniczym miejscem, że warto je odwiedzić. Pamiętajcie jednak, że jest tu niebezpiecznie z racji na wysokość i trzeba uważać, bo o wypadek nietrudno. Będąc na Złotej Górze dbajmy też o porządek - sterty śmieci, które tam leżą z pewnością nie dodają uroku temu miejscu...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera