Złote Maski 2017 wręczone LAUREACI + ZDJĘCIA Wielkie święto...

  Złote Maski 2017 wręczone LAUREACI + ZDJĘCIA Wielkie święto teatru w Bielsku-Białej

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Złote Maski 2017
  1/47
  przejdź do galerii

  Złote Maski 2017 ©Marzena Bugała-Azarko

  To był wspaniały rok dla teatrów w województwie śląskim. Dlatego też zadanie jury było wyjątkowo trudne. Czy znawcy sztuki scenicznej dokonali właściwych wyborów? Tak - sądząc po reakcji zgromadzonej w Bielsku-Białej publiczności
  Złote Maski, finansowane z budżetu województwa śląskiego, to nagrody dla twórców teatralnych. Ich dorobek oceniało jury pod przewodnictwem dr Łucji Ginko.

  Kandydatów do nagród było wielu, a wybór trudny. Dlatego tych, którzy martwią się o los sztuki scenicznej, uspokajamy - ma się świetnie, nie zagrażają jej nowe media, widzów nie ubywa. W minionym roku, w naszych teatrach zrealizowano 67 spektakli (w 2015 r. - 60), nad którymi pracowało 68 reżyserów oraz 95 scenografów i kostiumologów. Wielu z nich zebrało doskonałe opinie widzów i recenzentów, co nieźle skomplikowało pracę jurorów. Najtrudniej przyszło wybierać potencjalnych laureatów z grona aktorów, bo do oceny było aż… 697, stworzonych przez nich ról!

  Jakie zmiany? W repertuarach pojawia się więcej dramaturgii współczesnej, zwłaszcza polskiej. Przykładem brawurowa „Siódemka” Ziemowita Szczerka (adaptacja: Michał Kmiecik) w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, surrealistyczny „Garnitur prezydenta” Maliny Prześlugi w Teatrze Nowym w Zabrzu czy refleksyjno-groteskowa „Humanka” Jarosława Murawskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Wzrosła konkurencja w dziedzinie choreografii; ruch sceniczny nabywa prawa pełnowartościowego elementu inscenizacji. Mija natomiast powoli moda na scenograficzny minimalizm i ozdabianie każdego przedstawienia gadżetami typu tablet. Ku zadowoleniu widzów, do łask wracają oryginalne dekoracje i pomysłowe kostiumy. Wraca też muzyka, często komponowana specjalnie na użytek konkretnego przedstawienia.

  Ze zjawisk okołoteatralnych warto zwrócić uwagę na spontaniczny rozwój teatr amatorskiego. Niekwestionowanymi liderami okazały się tu Teatr Naumiony z Ornontowic („Kopidoł”) i Reduta Śląska z Chorzowskiego Centrum Kultury („Stary klamor w dziadkowym szranku”). Obydwa widowiska, wykonywane w gwarze śląskiej, zrealizowała ta sama reżyserka - Iwona Woźniak.
  Zobacz galerię
  Lista laureatów Złotych Masek 2017 na kolejnych stronach
  « 2 4 5 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szanowna Pani Redaktor, tak się Pani spontanicznie napisało, a trzba było pomyśleć...

  teatrolozka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Szanowna Pani Redaktor! jak można pisać takie rzeczy? tzn takie głupoty. "Ze zjawisk okołoteatralnych warto zwrócić uwagę na SPONTANICZNY rozwój teatr amatorskiego." - teatr amatorski jako ZJAWISKO...rozwiń całość

  Szanowna Pani Redaktor! jak można pisać takie rzeczy? tzn takie głupoty. "Ze zjawisk okołoteatralnych warto zwrócić uwagę na SPONTANICZNY rozwój teatr amatorskiego." - teatr amatorski jako ZJAWISKO OKOŁOTEATRALNE?
  teatr amatorski nie jest zjawiskiem. nie jest żadną osobliwością, fenomenem. i z pewnością nie jest działaniem okołoteatralnym. spróbuję to napisać najprościej jak się da - teatr amatorski jest teatrem, proszę Pani. a uwaga o spontanicznym rozwoju dowodzi tylko, że faktycznie nic Pani nie wie. Ja Pani powiem - to się nie dzieje samo. to godziny roboty sztabu ludzi, duże środki ministerstwa, Instytutu Teatralnego, ośrodków kultury, gmin, czasem uporczywy wolontariat.

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polak najpierw czyni, a potem mysli!

  Matka Bosak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Szanowna Pani Teatrolozka,
  nie powinna sie Pani dziwic merytorycznej zawartosci "artykulu". W koncu to nie jedyne tego typu informacja "opiniotworczego" Dziennika Zachodniego" jakimi skarmia sie...rozwiń całość

  Szanowna Pani Teatrolozka,
  nie powinna sie Pani dziwic merytorycznej zawartosci "artykulu". W koncu to nie jedyne tego typu informacja "opiniotworczego" Dziennika Zachodniego" jakimi skarmia sie czara mase slaskich czytelnikow. Duzo "mondrych" zadan - a czy maja jakiekolwiek podloze - kogo to w redakcyjnym kregu obchodzi!
  Przeciez Fake News to trend! I tu trzeba trzymac! Glupi czytelnik i tak kupi!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo