Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Stanisław Wyciszczak, miał 93 lata. Latami budował markę Tarnowskich Gór i dbał o dziedzictwo historyczne miasta

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
"Wydaje mi się, że przez 65 lat pracy społecznej, mogę o sobie powiedzieć, że jestem zasłużony" - mówił z uśmiechem Stanisław Wyciszczak przy okazji wręczania mu tytułu Zasłużonego dla Województwa Śląskiego
"Wydaje mi się, że przez 65 lat pracy społecznej, mogę o sobie powiedzieć, że jestem zasłużony" - mówił z uśmiechem Stanisław Wyciszczak przy okazji wręczania mu tytułu Zasłużonego dla Województwa Śląskiego Dziennik Zachodni/ Miasto i Muzeum Tarnowskie Góry
Stanisław Wyciszczak był jednym z pierwszych przewodników po tarnogórskich podziemnych trasach turystycznych, wieloletnim organizatorem tradycyjnych „Czwartków Tarnogórskich”, popularyzujących wiedzę o historii miasta i regionu tarnogórskiego, inicjatorem wielu konferencji i seminariów naukowych o tematyce historycznej, autorem wielu publikacji, skarbnicą wiedzy o ziemi tarnogórskiej, a przede wszystkim ostatnim z „wielkiej siedemnastki”, czyli entuzjastów, którzy w latach 50. zakładali Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. "Był prawdziwą legenda Stowarzyszenia i miasta, bez którego nie byłoby SMZT, nasze miasto nie byłoby tym, czym jest dziś: nie byłoby turystyki, silnej górniczej tożsamości i tytułu UNESCO" - odnosi się magistrat w Tarnowskich Górach.

Zmarł Stanisław Wyciszczak, miał 93 lata. Latami budował markę Tarnowskich Gór i dbał o dziedzictwo historyczne miasta

Zaczynał jako społecznik i student, ponieważ od młodych lat pasjonował się historią regionu tarnogórskiego. Dzięki temu, jako 23-latek, znalazł się w składzie komitetu założycielskiego, który w czerwcu 1953 roku złożył wniosek o rejestrację organizacji.
Od 1954 r. organizował popularne w mieście spotkania odczytowo-dyskusyjne, tzw. Czwartki Tarnogórskie. W latach 1957-1988 aktywnie włączał się w trzydniowe święto miasta - „Dni tarnogórskich Gwarków", ze znaną w całym kraju paradą historyczną.

Przez wiele lat (1957-1969) był jednym z pierwszych uprawnionych przewodników po Sztolni Czarnego Pstrąga - obiektu światowego dziedzictwa UNESCO (w lipcu 2017 r. obiekt ten wraz z i innymi zabytkami pogórniczymi miasta, trafił na listę UNESCO). Był społecznym opiekunem „Dzwonnicy Gwarków" w Tarnowskich Górach. Wieloletnim prelegentem o historii miasta i jego zabytkach na kursach przewodników po Zabytkowej Kopalni Srebra - obiektu światowego dziedzictwa UNESCO(także wpisanej na Listę UNESCO).

- Wydaje mi się, że przez 65 lat pracy społecznej, mogę o sobie powiedzieć, że jestem zasłużony - mówił z uśmiechem Stanisław Wyciszczak przy okazji wręczania mu tytułu Zasłużonego dla Województwa Śląskiego. W latach 50. nie spodziewaliśmy się, że nasze obiekty zostaną wyróżnione i trafią na prestiżową listę obok wielkich, światowych zabytków, bo takiej listy wtedy nie było. Teraz to, co mnie cieszy to przede wszystkim to, że komitet UNESCO zauważył, jak ogromną pracę, za swoje środki, wykonali społecznicy - zaznaczał.

Na emeryturę, jako były prezes Stowarzyszenia, w nie przeszedł nigdy. Po zrezygnowaniu z pracy "na pierwszej linii", do końca doradzał, angażował się, miał też tytuł honorowego członka Stowarzyszenia. Za swoją działalność został odznaczony wieloma medalami, krzyżami, odznakami za zasługi dla kraju, regionu, miasta.

Stanisław Wyciszczak- urodził się 3 sierpnia 1930 r. w Tarnowskich Górach. Ukończył wyższe studia ekonomiczne, a także Państwowe Studium Pedagogiczne. Jest jednym ze współzałożycieli Komitetu dla Spraw Historii i Zabytków Ziemi, powstałego w 1953 r., które zmieniło swoją nazwę w 1960 r. na Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Przez wiele lat pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego i Członka Zarządu SMZT oraz Kierownika Sekcji Historycznej. W latach 1993 – 1994 był prezesem organizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera