Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Wiesław Umiński, Żołnierz Niezłomny, Piekarzanin Roku i ojciec Sławy Umińskiej-Duraj, prezydent Piekar Śląskich

MAJ
UM Piekary Śląskie
Wiesław Umiński był Żołnierzem Niezłomnym, a później zaangażowanym społecznikiem, który za swoją działalność otrzymał tytuł Piekarzanina Roku. Zmarł w wieku 90 lat. Nie udało mu się wrócić do zdrowia po wylewie. Ostatnie pożegnanie w czwartek 26 maja o godz. 9.00 w piekarskiej Bazylice.

Wiesław Umiński zmarł w wieku 90 lat. Urodził się w 1932 roku, a przez całe życie był niezwykle aktywny i zaangażowany w rozwój lokalnej społeczności. W latach 1945 – 1951 uczestniczył w harcerskiej zbrojnej organizacji niepodległościowej. Następnie był przetrzymywany i przesłuchiwany w więzieniu Montelupich w Krakowie w okresie od listopada 1951 roku do kwietnia 1952 roku.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, a niemal całe swoje życie zawodowe związał z KWK Andaluzja w Piekarach Śląskich. W 1984 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal był aktywny na wielu polach m.in. jako społecznik i działacz lokalny. We wrześniu 1990 roku został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Piekarach Śląskich, a w 2013 roku uhonorowano go tytułem Piekarzanina Roku. Otrzymał też statuetkę „Śląskiej Baby” za wieloletnią działalność na rzecz Piekar Śląskich i mieszkańców miasta.

W 2005 roku za swoje poświęcenie i walkę o wolność i niepodległość Polski w okresie powojennym został mianowany przez Prezydenta RP na stopień podporucznika. Z kolei Zarząd Naczelnego Stowarzyszenia Polskich Byłych Więźniów Politycznych we Wrocławiu uhonorował go Krzyżem Niezłomnych, a Zarząd Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Obrońców Ojczyzny odznaczył – Kombatanckim Krzyżem Zasługi, natomiast Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kraju „Antyk” wręczyło mu Krzyż Walki o Niepodległość. To jednak nie wszystkie wyróżnienia, jakie otrzymał, bowiem w 1999 roku uhonorowano go Odznaką Zasłużonego dla Województwa Śląskiego za pracę społeczną w Komitecie Obywatelskim miasta Piekary Śląskie. Posiadał też „Zaświadczenie o Uprawnieniach Kombatanckich” wydane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Niczego nie robił dla poklasku, pod publiczkę, czy dla osobistego interesu. Pracował przez wiele lat, ponieważ był prawdziwym patriotą, także lokalnym. Jego doświadczenie życiowe, niewątpliwy autorytet i szacunek, jakim się cieszył sprawiły, że Stowarzyszenie Komitet Obywatelski w Piekarach Śląskich przetrwało ponad ćwierć wieku! To ewenement w skali kraju - napisał Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich.

Ostatnie pożegnanie śp. Wiesława Umińskiego

Jak podaje piekarski magistrat, msza pożegnalna Śp. Wiesława Umińskiego odbędzie się w czwartek 26 maja o godz. 9.00 w piekarskiej Bazylice.

- Zmarły w swoim ostatnim liście prosił, aby na pogrzeb nie przynosić kwiatów, lecz pieniądze przekazać bezpośrednio na nasz szpital, czyli Piekarskie Centrum Medyczne. Prezydent Sława Umińska-Duraj bardzo dziękuje za wszystkie przekazane kondolencje, wyrazy współczucia i wsparcia. Jednocześnie prosi o nieskładanie kondolencji po mszy – czytamy w komunikacie UM w Piekarach Śląskich.

Piekarskie Centrum Medyczne sp. z o.o. nr konta: 25 1020 2368 0000 2102 0414 3319 – koniecznie z dopiskiem w tytule: darowizna na rzecz Piekarskiego Centrum Medycznego.

Warto dodać, że w Urzędzie Miasta przy ul. Bytomskiej 84 przy Punkcie Informowania Mieszkańców wystawiona została księga kondolencyjna, będzie się też można do niej wpisać bezpośrednio po mszy.

Pogrzeb Wiesława Umińskiego odbędzie się poza Piekarami Śląskimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo