Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zmiany przy ulicy Dworcowej w Bytomiu. Był bank - będzie prokuratura

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Był bank - będzie prokuratura
Był bank - będzie prokuratura arch
Budynek dawnego oddziału banku PKO BP, usytuowany przy ulicy Dworcowej, zmienił właściciela. Przyszłość tego miejsca zakłada, że zostanie przekształcone w siedzibę Prokuratury Rejonowej w Bytomiu.

Budynek przy ul. Dworcowej 8 w Bytomiu długo pełnił funkcję głównej siedziby PKO Banku Polskiego. Jednak w 2018 roku lokalny oddział został przeniesiony do pobliskiej galerii handlowej, zgodnie z ogólnym trendem panującym na rynku. Współczesne banki coraz bardziej skupiają się na świadczeniu usług online, co prowadzi do redukcji liczby tradycyjnych punktów obsługi w miastach. Odpowiadając na tę zmianę, banki sprzedają swoje duże nieruchomości i przenoszą się do mniejszych, wynajmowanych lokali. W ten sposób dostosowują swoje struktury do aktualnych potrzeb i zmieniających się preferencji klientów.

Kamienica po PKO BP długo stała pusta. Mimo dobrego stanu technicznego, nie było łatwo znaleźć dla niej nowego właściciela, szczególnie że w Bytomiu ceny nieruchomości są bardzo niskie i inwestorzy mogą przebierać w atrakcyjnych ofertach. Ostatecznie jednak państwowy bank sprzedał budynek Prokuraturze Okręgowej w Katowicach za cenę 2,2 mln zł.

Losy kamienicy

Docelowo na Dworcową ma się przenieść Prokuratura Rejonowa rezydująca aktualnie przy ul. Sądowej. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat. W tym czasie kamienica przy Dworcowej ma zostać dostosowana do potrzeb nowych użytkowników. W tym celu m.in. pozyskano dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który wesprze termomodernizację budynku kwotą 1 mln 482 tys. zł. Wartość całego projektu wynosi 3 mln 670 tys. zł. Termin zakończenia inwestycji jest przewidziany na koniec 2024 roku.

Kamienicę przy ul. Dworcowej 8 wybudowano w 1887 roku w stylu neorenesansowym według projektu Ferdinanda Herrmanna. W późniejszych latach była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana, w wyniku czego znacząco zmieniła swój pierwotny wygląd. Budynek pełnił różne funkcje, m.in. funkcjonowała w nim księgarnia, sklep z artykułami piśmienniczymi oraz redakcja czasopisma wydawanego przez Polski Komisariat Plebiscytowy. W latach 1918 - 1940 kamienica należała do bytomskiej filii Deutsche Banku.

Co dalej?

Losy obecnej siedziby Prokuratury Rejonowej w Bytomiu, znajdującej się przy ul. Sądowej 2, pozostają niepewne. Budynek ten nie jest własnością prokuratury, lecz miasta. Decyzja dotycząca przyszłego przeznaczenia tej nieruchomości po opuszczeniu jej przez prokuratorów nie została jeszcze podjęta. Historicznie, w tym miejscu funkcjonowało popularne kino "Pokój", jednak mało realne wydaje się ponowne uruchomienie tego typu działalności.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera