Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w 500 plus w 2021. Świadczenie pożera inflacja. Czy będzie podwyżka? Mamy odpowiedź ministerstwa rodziny

MCH
Czy rodziny mogą liczyć na podniesienie świadczenia 500 plus? Oczekiwania rozbudził wiceminister Stanisław Szwed, który na początku lutego zapowiedział, że rząd ma na uwadze wzrost świadczenia.
Czy rodziny mogą liczyć na podniesienie świadczenia 500 plus? Oczekiwania rozbudził wiceminister Stanisław Szwed, który na początku lutego zapowiedział, że rząd ma na uwadze wzrost świadczenia. pixabay.com
Zmiany w 500 plus w 2021 są konieczne, bo świadczenie pożera inflacja. W dobie drożejących usług, produktów i opłat za media, coraz częściej mówi się o potrzebie waloryzacji 500 PLUS. Oczekiwania rozbudził wiceminister pracy Stanisław Szwed, który na początku lutego zapowiedział, że rząd ma na uwadze wzrost świadczenia.

500 PLUS to flagowy program partii rządzącej. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na uzyskiwane przez rodzinę dochody. O podwyższeniu świadczenia mówi się już od dłuższego czasu, temat wraca niczym bumerang. Wszystko przez inflację, która powoduje wzrost cen produktów i usług.

500 plus pożera infrancja

Z danych GUS wynika, że w porównaniu z 2018 rokiem żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały o 7,2 proc. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że w świetle obecnych podwyżek osoby pobierające świadczenie 500 PLUS tak naprawdę otrzymują już tylko 400 PLUS.

Zmiany w 500 plus w 2021 roku: będzie podwyżka świadczenia?

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z „Super Expressem” przyznał, że może dojść do podniesienia świadczenia 500 PLUS. Szczegółów jednak nie zdradził.

Zaznaczył jedynie, że budżet na rok 2020 jest już rozpisany. Przewidziano w nim 40 mld zł na program Rodzina 500 plus, ale bez waloryzacji. Zatem waloryzacji kwot na dzieci można się spodziewać najwcześniej od 2021 roku?

Rząd może w każdej chwili podnieść wysokość 500 plus

Może to zrobić w drodze rozporządzenia. Pracownicy biura prasowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznają, że aktualnie nie trwają żadne prace nad podniesieniem wysokości świadczenia wychowawczego. Niewykluczone jednak, że rząd skorzysta z takiej możliwości w kolejnych latach.

- Rada Ministrów zgodnie z art. 6 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci może w drodze rozporządzenia, zwiększyć wysokość tej kwoty, biorąc pod uwagę prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem (czyli wskaźnik inflacji), przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy - podkreśla przedstawiciel wydziału prasowego resortu.

Urzędnicy ministerstwa wskazują jednocześnie, że resort skupił się w tym roku na rozwoju innych, pozafinansowych programów wspierających rodziny z dziećmi.

O jakie programy chodzi?:

  • program Maluch+, w ramach którego dofinansowywane są działania na rzecz tworzenia i utrzymania miejsc w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobkach czy klubach dziecięcych.
  • do rodzin o niskich dochodach (obok programu „Rodzina 500+”) kierowane są dodatkowo świadczenia z systemu świadczeń rodzinnych (szczególnie zasiek rodzinny z dodatkami) gdzie obowiązuje kryterium dochodowe - 674 zł miesięcznie na osobę oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Nie przegap

- Przy jednoczesnym uwzględnieniu świadczeń z pomocy społecznej oraz świadczenia dobry start oznacza to, że wsparcie kierowane do rodzin o niskich dochodach jest odpowiednio wyższe" - czytamy w nadesłanej do DZ odpowiedzi pracowników resortu.

500 plus - co dalej z programem?/sc]

Co rusz różni eksperci proponują modyfikację programu. Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA, w rozmowie z Business Insider stwierdził, że można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. - Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci - mówił.

Urzędnicy ministerstwa uspokajają jednak, że bazowy program 500 plus dla rodzin nie jest zagrożony.

500 plus na pierwsze dziecko - wniosek

Przypomnijmy, że wniosek o 500 plus można złożyć drogą elektroniczną bądź tradycyjnie, osobiście w gminnym ośrodku społecznym lub innej instytucji do tego powołanej lub wysłać je pocztą. E-wnioski można składać z kolei za pośrednictwem:

  • PUE ZUS,
  • portalu empatia.mrpips.gov.pl,
  • bankowości elektronicznej.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera