Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki plebiscytu Historia Zebrana. Wśród zwycięzców Leszek Jodliński i jego książka „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska”

MAJ
Wśród zwycięzców Leszek Jodliński i jego książka „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska”
Wśród zwycięzców Leszek Jodliński i jego książka „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska” MAJ
Dobiegła końca kolejna edycja Historii Zebranej, czyli plebiscytu na najlepsze książki historyczne 2021 roku. Wśród tegorocznych zwycięzców znalazł się m.in. gliwiczanin Leszek Jodliński, autor publikacji „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska”.

Dawny dyrektor muzeum w Gliwicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu ma na swoim koncie także wiele publikacji m.in. traktujące o gliwickich zabytkach, witrażach czy domu tekstylnym Weichmanna, a najnowsza z nich to „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska”. Jest to zbiór opowiadań i artykułów poświęconych losom Żydów, głównie zamieszkującym teren Górnego Śląska. Książka ta została doceniona przez internautów i wybrana jako najlepsza w kategorii „Historia niebanalna”.

– Czytałam z wielkim szacunkiem dla rodzin opisywanych, ich losów bolesnych. Tematyka bardzo trudna, jednak poruszana z wielką delikatnością, wrażliwością. Trzeba wielkiej odwagi, żeby podjąć takie bolesne tematy i dotknąć ich na wskroś. Autor dokonał tego. Pisze językiem eleganckim, bogatym w środki literackie. I niech takie losy już nigdy się nie wydarzą - uzasadnia swój wybór Agnieszka Dłociok, internautka biorąca udział w plebiscycie.

Przypomnijmy, że konkurs został zorganizowany przez redakcje Histmag.org i Granice.pl, a swoje nagrody przyznali jurorzy - dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek oraz internauci, którzy łącznie oddali około 5 tys. głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników. Celem konkursu, który organizowany jest od 2009 roku, jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach.

Książki zgłoszone do plebiscytu oceniano w trzech kategoriach:

  • „W rolach głównych” (biografie i wspomnienia postaci historycznych, ludzi tworzących historię lub doświadczonych nią),
  • „Okiem badacza” (książki historyczne wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla zawodowych historyków lub pasjonatów tematu),
  • "Historia niebanalna” (książki popularyzujące historię w nietuzinkowy sposób; takie, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach).

WYNIKI PLEBISCYTU HISTORIA ZEBRANA – EDYCJA 2021

Głosowanie jurorów:

  • Paweł Miedziński - „Centralna Agencja Fotograficzna 1951–1991” (Wyd. IPN) - kat. W rolach głównych
  • Anna Sylwia Czyż, Bartłomiej Gutowski „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju” (Instytut POLONIKA) - kat. Okiem badacza
  • Andrzeja Perepeczko - „Irenka. Dziewczynka z Wilna” (Wyd. Literatura) - kat. Historia niebanalna

Warto zwrócić uwagę m.in. na publikację Pawła Miedzińskiego. – Obszerna monografia, która zwraca uwagę nie tylko swoim monumentalnym rozmiarem! Nawet nieporęczny format wydania broni się w tym wypadku całkowicie ze względu na dobro opisywanej materii. Cieszą liczne, wysokiej jakości fotografie, podobnie jak nietuzinkowe i bardzo udane rozwiązanie kwestii przypisów. Choć zdjęcia stanowią ważną część pracy, nie ustępują w niczym narracji, kompleksowo i rzetelnie omawiającej podjęte zagadnienie. Prawdziwe kompendium wiedzy na temat CAF - opisuje zwycięską książkę redaktor naczelny Histmag.org Mateusz Balcerkiewicz, juror plebiscytu. Ciekawą książką jest też pewien podręcznik. - Takich książek jest za mało, a zdecydowanie ich potrzebujemy! W Polsce nie brakuje "strażników pamięci" – ludzi zafascynowanych historią, chcących poznawać i pielęgnować świadectwa przeszłości dla przyszłych pokoleń. Świetnie przygotowany i bogato ilustrowany „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju” w swoim zakresie merytorycznym dostarcza im odpowiedniego zaplecza wiedzy oraz informacji, jak pracować w sposób poprawny metodologicznie. Edukowanie chętnych do pracy pasjonatów jest w najlepszym interesie polskich historyków i polskiego dziedzictwa. Dziękujemy i prosimy o więcej! - zachwyca się zwycięską publikacją Mateusz Balcerkiewicz.

Nie przeocz

Głosowanie internautów:

  • Marek A. Koprowski „Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA” (Wyd. Replika) - kat. W rolach głównych
  • Muzeum Powstania Warszawskiego - „Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego. Część 1:10 czerwca – 2 września 1944 r.” (Muzeum Powstania Warszawskiego) - kat. Okiem badacza
  • Leszek Jodliński - „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska” (Wyd. Rebis) - kat. Historia niebanalna

Szczegółowe informacje na temat zwycięskich publikacji można znaleźć na stronie internetowej plebiscytu Historia Zebrana TU!

Znamy wyniki plebiscytu Historia Zebrana. Wśród zwycięzców Leszek Jodliński i jego książka „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska”

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera