Zniesienie zakazu handlu w niedziele? Rada Dialogu Społecznego pracuje nad projektem. Ma ratować miejsca pracy i... zdrowie

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Strona pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego opracowała i przedstawiła projekt zawieszenia zakazu na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz w okresie 180 dni po ich odwołaniu. Pozwoliłoby to zarówno poprawić sytuację sektora handlowego, jak również wpłynąć pozytywnie na kwestie zdrowotne, bowiem handel zostanie rozłożony na 7 dni, przez co zmniejszy się natężenie klientów w placówkach handlowych.

Strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego przygotowała projekt tymczasowego zniesienia zakazu handlu w niedziele. Zaproponowane rozwiązanie realizuje rekomendacje Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i zakłada zawieszenie zakazu na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz w okresie 180 dni po ich odwołaniu, w celu ochrony miejsc pracy i ratowania sektora handlu.

Prognozy gospodarcze OECD na lata 2020 i 2021, czyli uwzględniające skutki pandemii, przewidują dla Polski spadek produktu krajowego brutto w tym roku o minimum 7,4 proc. I to przy założeniu, że sytuacja pandemiczna będzie się już tylko poprawiać. Natomiast w przypadku wystąpienia drugiej fali pandemii, szacowany spadek PKB może wzrosnąć nawet do 9,5 proc.

Z kolei według wyliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) polska gospodarka skurczy się w 2020 roku o 4,6 proc. Komisja Europejska przewiduje spadek polskiego PKB o 4,3 proc.

Właściciel lub obsługa sklepu powinni reagować i zwracać uwagę klientom bez maseczek. Mogą też wezwać odpowiednie służby - mówi rzecznik prasowy ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Szumowski zapowiada kontrole w sklepach. Bo obowiązkowe mase...

W odpowiedzi na te wyzwania gospodarcze, z którymi Polska będzie musiała się zmierzyć w najbliższych miesiącach, strona pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego opracowała i przedstawiła projekt zawieszenia zakazu na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz w okresie 180 dni po ich odwołaniu. Pozwoliłoby to zarówno poprawić sytuację sektora handlowego, jak również wpłynąć pozytywnie na kwestie zdrowotne, bowiem handel zostanie rozłożony na 7 dni, przez co zmniejszy się natężenie klientów w placówkach handlowych.

Proponowane przez stronę społeczną pracodawców rozwiązanie przewiduje równocześnie zagwarantowanie pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel w okresie kolejnych 4 tygodni.

Takie rozwiązanie motywowane jest dążeniem do osiągnięcia tożsamego celu, co wprowadzenie zakazu handlu w każdą niedzielę, bez tak daleko idących negatywnych skutków dla gospodarki, jak obecnie obowiązujące restrykcje. Proponowana regulacja gwarantowanych dwóch niedziel w miesiącu jest kompleksowa i obejmuje zarówno pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i osoby wykonujące zadania na podstawie umowy prawa cywilnego.

Nie przeocz

Zasadniczym celem projektu jest ochrona miejsc pracy pracowników handlu i jest odpowiedzią na gospodarcze oraz zdrowotne skutki epidemii COVID-19. Należy przypomnieć, że handel jest w Polsce branżą o istotnym znaczeniu dla rynku pracy – w 2018 roku zatrudnienie znalazło tam ponad 1,2 mln Polaków, co stanowiło około 10 proc. wszystkich pracujących w sektorze prywatnym. Zgodnie z szacunkami, przewidywana recesja będzie miała bardzo negatywny wpływ na rynek pracy – stopa bezrobocia w 2020 r. ma wynieść 9,9 proc. (w 2019 wynosiła jedynie 3,3 proc.).

W opinii Pracodawców RP, mając na uwadze przedstawione prognozy, nie ulega wątpliwości, że niezbędne są zdecydowane i szybkie działania legislacyjne, które pozwolą ograniczyć w możliwie największym stopniu negatywne skutki gospodarcze pandemii i wywołanego nią kryzysu.

Projektodawcy zadbali w nim również o realizację potrzeb pracowników i zagwarantowanie im wolnych niedziel w wymiarze pozwalającym na spełnienie celów wprowadzonego pierwotnie zakazu, czyli poszanowania prawa do kontaktów z rodziną. Brak pewności przyszłych wydarzeń, w tym przede wszystkim przebiegu pandemii oraz wywołanych nią skutków gospodarczych powinny przekonać rząd do zasadności przedstawionych propozycji.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie