Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniszczono krzyż na terenie parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Do dewastacji doszło nad ranem

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Zniszczono krzyż przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zniszczono krzyż przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Tomasz Piecuch Tripod-media
Zniszczony został w sobotę nad ranem krzyż przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie, będący symbolem oporu kościoła przeciwko władzy w czasach stalinowskich. – Wystawił go w 1956 r. mój poprzednik, ks. Gerard Bańka, gdy wrócił z wygnania. Wcześniej został pozbawiony urzędu proboszcza przez komunistów – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” ks. Emanuel Pietryga, proboszcz tej parafii.

Zniszczono krzyż przy parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Symbol oporu kościoła przeciwko władzy w czasach stalinowskich

W sobotę, 29 kwietnia, został zniszczony krzyż przy rzymskokatolickiej parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Prawdopodobnie do zdarzenia doszło pomiędzy godz. 4:00 a 6:30.

– O godzinie 3 nad ranem szedłem do kościoła i nie było żadnych zniszczeń – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” ks. Emanuel Pietryga, proboszcz parafii św. Jadwigi w Chorzowie.

Jak zaznaczył, sprawca zrzucił granitowy krzyż z postumentu, na którym widnieje napis "Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat". To słowa Jezusa z ewangelii św. Jana.

– Krzyż na całe szczęście nie został uszkodzony, zachował się w całości. Jedynie pasyjka została polana – wydaje się – czerwoną farbą – dodał proboszcz.

Policjanci na miejscu zabezpieczyli nieznaną substancję, która ma zostać poddana analizie.

Ks. Emanuel Pietryga zwrócił uwagę na fakt, iż do tego przykrego zdarzenia doszło w miejscu poświęconym, a także w miejscu kultu, które związane jest z minionymi czasami. Bowiem granitowy krzyż został wystawiony przez poprzedniego proboszcza jako symbol oporu kościoła przeciwko władzy w czasach stalinowskich.

– Wystawił go w 1956 r. mój poprzednik, ks. Gerard Bańka, gdy wrócił z wygnania. Wcześniej został pozbawiony urzędu proboszcza przez komunistów – powiedział ks. Emanuel Pietryga.

Krzyż stał blisko ogrodzenia od strony ulicy Wolności.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera