Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żory. Na fasadzie budynku dworca kolejowego zawisła pamiątkowa tablica „Tobie Polsko". To symbol walk III Powstania Śląskiego w mieście

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Dworzec kolejowy w Żorach, na którym umieszczono pamiątkową tablicę był istotnym miejscem dla uczestników III Powstania Śląskiego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dworzec kolejowy w Żorach, na którym umieszczono pamiątkową tablicę był istotnym miejscem dla uczestników III Powstania Śląskiego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Chrobok
Symboliczna tablica "Tobie Polsko" mająca upamiętniać miejsca szczególne dla śląskich powstańców zawisła w Żorach. Tablicę umieszczono tuż przy wejściu do remontowanego obecnie budynku dworca kolejowego. Ten przed stu laty pełnił istotną rolę dla uczestników III Powstania Śląskiego. - Stacja kolejowa była miejscem strategicznym - mówi o żorskim dworcu Tomasz Górecki z Muzeum Miejskiego w Żorach.

Żory. Na fasadzie budynku dworca kolejowego zawisła pamiątkowa tablica "Tobie Polsko". To symbol walk III Powstania Śląskiego w mieście

Z historycznego punktu widzenia to była jedna z ważniejszych chwil w Żorach w ostatnich latach. W czwartek, 30 września w mieście odsłonięto symboliczną tablicę "Tobie Polsko", upamiętniającą miejsca, w których toczyły się walki III Powstania Śląskiego.

Wraz z włodarzem miasta, odsłonił ją wiceprezydent Żor, Daniel Wawrzyczek, a także przewodniczący Rady Miasta, Piotr Kosztyła. Uroczystość przebiegała w bardzo podniosłej atmosferze. Rozpoczęła się od odsłuchania hymnu państwowego, a zakończono ją odegraniem miejskiego hejnału Żor.

Dowód historycznych wydarzeń, które rozgrywały się na terenach miast obecnego Górnego Śląska, ale nie tylko w postaci pamiątkowej tablicy, w setną rocznicę ostatniego niepodległościowego zrywu Ślązaków włodarzom miast podczas uroczystych obchodów zakończenia powstania przekazał prezydent Andrzej Duda.

Symboliczna tablica trafiła także do w ręce prezydenta Żor, Waldemara Sochy. Władze miasta postanowiły, żeby umieścić ją na fasadzie budynku przechodzącego metamorfozę dworca kolejowego.

Jak podkreśla Tomasz Górecki, z Muzeum Miejskiego w Żorach, wybór tego miejsca nie jest przypadkowy, gdyż przyczyniło się ono w walkach powstańców.

- Ten budynek był świadkiem dramatycznych wydarzeń sprzed stu lat. Już w chwili wybuchu III Powstania, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, dworzec został zajęty przez pododdział powstańczy z batalionu dowodzonego przez Nikodema Sobika - opowiada o żorskim dworcu w czasie III Powstania Śląskiego historyk.

To jednak nie jedyny powód, dlaczego w Żorach pamięć o ostatnim śląskim zrywie uhonorowano właśnie na budynku dworca, który przed stu laty był miejscem, w którym powstańcy mieli okazję zyskać przewagę nad przeciwnikiem.

- Stacja kolejowa była miejscem strategicznym. Z Żor na powstańczy front Wojskowy Zakład Gospodarczy nr 2 wysyłał żywność i amunicję, zaś pociągami trafiali tu ranni do powstańczego szpitala zorganizowanego w naszym mieście przez Kolumnę Sanitarną Grupy Południe - wyjaśnia Tomasz Górecki.

Zauważa, że to właśnie dzięki nim powstańcze oddziały mogły się przemieszczać. A oprócz nich poruszały się nimi także powstańcze pociągi pancerne, które wspierały armię.

Jak dodaje Tomasz Górecki, w budynku dworca przez cały okres powstania - od początku maja do pierwszych dni lipca - stacjonował posterunek wydzielony z I kompanii wartowniczej. Z kolei już po zakończeniu walk, z dworca powstańcze oddziały wyruszyły do dziedzic po polskiej stronie granicy.

Nie przeocz

Nieprzypadkowy oprócz wyboru miejsca, jest również kształt i wygląd tablicy wzorowanej na sztandarze powstańców z 1920 roku. - Mają one sprawić, by miejsca pamięci Powstań Śląskich były uhonorowane w godny sposób i nie uległy zapomnieniu - zauważył Tomasz Górecki.

Zdaniem prezydenta Żor, Waldemara Sochy pamiątkowa tablica na pewno przykuje uwagę mieszkańców i skłoni ich do refleksji nad historią miasta.

- To jest nie do przecenienia. Żeby poczuć się lokalnym patriotą, trzeba poznać tradycję i historię ziemi na, której się mieszka, gdzie się urodziło. Myślę, że to będzie ważne przede wszystkim dla tożsamości młodego pokolenia - zaznaczył włodarz Żor.

Przy okazji odsłonięcia tablicy na budynku dworca kolejowego w Żorach, nie zabrakło pytań o moment jego oddania do użytku. Termin - przypomnijmy - był już kilkakrotnie odsuwany w czasie.

Tym razem, jak udało nam się dowiedzieć, zakończono już prace budowlane. To jednak wcale nie oznacza jego przekazania w ręce użytkowników.

Prezydent Waldemar Socha zdradził, że wciąż konieczne jest wyposażenie wnętrz wyremontowanego dworca na rzecz działających w nim instytucji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na dniach zaczęli z niego korzystać pasażerowie kolei. Konkretna data jednak nie padła.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera