Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żory w pilotażowym programie Ministerstwa Zdrowia. W mieście powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego. Poznaliśmy szczegóły ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
W Żorach powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego. Placówka będzie działała we współpracy z Państwowym Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Poinformował o tym 13 października, na konferencji prasowej w magistracie wiceminister Paweł Jabłoński, a także wiceprezydent Żor Daniel Wawrzyczek. Jak zaznaczył przedstawiciel rządu. Centrum powstanie właśnie dzięki staraniom zastępcy prezydenta, ale przede wszystkim senator Ewy Gawędy, w ramach programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia.

Żory znalazły się wśród beneficjentów pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia. 13 października, wiadomość o tym, że w mieście powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego podali na konferencji prasowej zorganizowanej w magistracie wiceminister spraw zagranicznych, raciborzanin Paweł Jabłoński oraz wiceprezydent Daniel Wawrzyczek.

- Jest dzisiaj piątek 13 października, ale to dobry dzień w Żorach. Mam dla Państwa dobrą wiadomość, Żory znajdzie się w zmodyfikowanym rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego w naszym mieście. Zostanie utworzone w ramach programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia – powiedział wiceprezydent Wawrzyczek.

Jak zaznaczył, placówka powstanie przy współpracy z Państwowym Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

- Rozważane są dwie lokalizacje w naszym mieście – mówił zastępca prezydenta, ale nie podał jeszcze w jakich lokalizacjach.

Te zostaną dopiero wybrane. Centrum musi bowiem spełniać rygorystyczne wymogi związane z lecznictwem osób niepełnosprawnych, w tym przypadku cierpiących na różne dysfunkcje psychiczne. Szpital Psychiatryczny w Rybniku wybierze na siedzibę placówki jeden z dwóch zaproponowanych przez miasto obiektów. Miasto sfinansuje adaptację pomieszczeń.

- Bardzo się cieszę, że możemy przekazać taką dobrą informację. Prace nad tym, żeby sfinalizować tę potrzebną dla mieszkańców decyzję, aby oferta usług medycznych była jak najszersza dla żorzan, toczyły się długo. Pracowaliśmy nad tym przez ostatnie miesiące. Pan prezydent Wawrzyczek jest inicjatorem powstania w mieście Centrum Zdrowia Psychicznego, zwracał się w tej sprawie do mnie. Cieszę się, że zmodyfikowane rozporządzenie jest już gotowe. Oficjalna informacja trafiła do urzędu miasta, więc dzisiaj możemy to potwierdzić – zaznaczył wiceminister Jabłoński.

Powiedział również, że w powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego w Żorach mocno zaangażowała się senator Ewa Gawęda.

- Pracujemy razem dla miasta, po to, żeby oferta usług medycznych jak najbardziej różnorodnych była na jak najwyższym poziomie. Ludzie tego potrzebują. Dużo mówi się o opiece psychologicznej, psychicznej, która powinna być nie tylko w dużych miastach, ale i miastach powiatowych, mniejszych miejscowościach – wskazał Paweł Jabłoński.

O nie najlepszej kondycji psychicznej społeczeństwa rzeczywiście padło już wiele słów. Problem dotyka w dużej mierze dzieci, a zwłaszcza nastolatków. Szacuje się, że co najmniej 10 procent populacji cierpi na jakąś dysfunkcję psychiczną. Tymczasem trudno dostać się do lekarza psychiatry, dotyczy to głównie najmłodszych pacjentów. Tutaj zaniedbania są największe, wieloletnie. Ministerialny program wychodzi naprzeciw potrzebom społecznym.

Senator Ewa Gawęda zaangażowana w powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego w Żorach?

- Zaangażowałam się w pomoc Żorom, aby powstało tu Centrum Zdrowia Psychicznego, ponieważ szeroko omawialiśmy w Senacie jak bardzo potrzebne są takie placówki. Zwłaszcza teraz po pandemii Covidu. Szczególnie mocno w tamtym czasie zostały „poszarpane dzieci” – mówi senator Ewa Gawęda.

Jak zaznacza, postanowiła zdiagnozować sytuację w swoim okręgu wyborczym. Jaki jest dostęp osób z zaburzeniami psychicznymi do pomocy medycznej i rehabilitacji w tym zakresie. Ewa Gawęda rozmawiała na ten temat z psychiatrami, dyrektorami szpitali powiatowych w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim. Okazało się, że z tym dostępem do psychiatrów jest bardzo ciężko.

- Zrodziła się myśl, żeby stworzyć punkty szybkiego dostępu do specjalistów. Nie wiedziałam jeszcze wówczas jak to zrobić. Pewnego dnia przyszedł do mojego biura wiceprezydent Żor Daniel Wawrzyczek i powiedział, że również Żory widzą taka potrzebę – mówi pani senator.

Miasto chciało tworzyć taką placówkę. Zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia o dofinansowanie na ten cel. Ale do prowadzenia takiego centrum miasto zamierzało zaangażować podmiot prywatny. Resort zdrowia odmówił dotacji.

- Wtedy podjęłam się poszukania innego rozwiązania. Porozmawiałam z prof. Joachimem Foltysem, dyrektorem  Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Poprosiłam go o wsparcie i pomoc w tym, jak zorganizować takie centrum w Żorach. Pan dyrektor bardzo się zaangażował. Jak dostałam „zielone światło”, że szpital włączy się w ten projekt, udałam się do Ministerstwa Zdrowia, gdzie zobrazowałam sytuację w moim okręgu. Zostało to przyjęte z dużym zrozumieniem. Usłyszałam, że zrobią wszystko, by pomóc Żorom w powstaniu Centrum – zaznacza pani senator.

Efektem jest ministerialna decyzja o stworzeniu w tym mieście Centrum Zdrowia Psychicznego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera