Co roku ZUS kontroluje w całej Polsce prawie pół miliona osób przebywających za zwolnieniach lekarskich. Sprawdza nie tylko prawidłowość orzeczenia o tzw. czasowej niezdolności do pracy, ale też prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

– W pierwszym półroczu 2018 roku przeprowadziliśmy tylko w województwie śląskim 34 tysiące kontroli i wydaliśmy ponad 2 tysiące decyzji wstrzymujących wypłatę świadczenia na łączną kwotę ponad 2 milionów 100 tysięcy złotych – mówi Beata Kopczyńska, rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku.

W sumie w Śląskiem w 2018 r. wydano 2.064 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę świadczeń z tytułu choroby.

Gdzie ich było najwięcej:

  • w rybnickim oddziale ZUS (523),
  • w oddziale ZUS-u w Częstochowie – 491,
  • w Chorzowie – 359,
  • w Zabrzu – 278,
  • w Sosnowcu – 234,
  • w Bielsku-Białej -179.

CZYTAJ TEŻ:
ZUS kontroluje zwolnienia L4 w Śląskiem. Sypią się kary! Udajesz chorego na legalnym L4? Uważaj, bo mogą to sprawdzić

Co na to pracownicy?

– To nie fair wobec innych pracowników, którzy i tak muszą iść do pracy i chcą być fair wobec szefa. To powinno być sprawdzane i jeśli ktoś chce wolne, to powinien wziąć z urlopu, albo porozmawiać z szefem – powiedziała mieszkanka Katowic.

E-zwolnienia
Od 1 grudnia wszystkie zwolnienia chorobowe mają być wystawiane w formie elektronicznej (e-ZLA). Już teraz wielu lekarzy posługuje się e-zwolnieniami. Pracownik nie musi w takich wypadkach dostarczać druku do kadr, bo pracodawca od razu dowie się, że pracownik dostał chorobowe.

Trudniej będzie uratować się przed dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy z powodu tzw. bumelki.

Od 2019 roku mają pojawić się kolejne zmiany. Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowej ustawy.

Co się zmieni?
Jak informuje portal kadry.infor.pl, ZUS będzie miał możliwość wezwania chorego na kontrolę przez telefon lub nawet wiadomość e-mail. Dotychczas odbywało się to poprzez wysłanie listu poleconego. A skąd ZUS weźmie numer czy adres e-mail? Od pracodawcy.

– To spowoduje, że ludzie będą ukrywać przed pracodawcą swoje prywatne numery telefonu oraz adresy poczty elektronicznej – mówi dla portalu kadry.infor.pl Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

L-4 mają też wystawiać nie tylko lekarze. Osobami uprawnionymi dodatkowo do wystawiania zwolnień lekarskich mają być asystenci medyczni, ratownicy medyczni i pielęgniarki.

PISALIŚMY O TYM:
Zwolnienia lekarskie: Zmiana zasad - teraz L-4 wystawi nie tylko lekarz. Łatwiej będzie pójść na chorobowe?

ZUS szacuje, że z nieuzasadnionego zwolnienia lekarskiego korzystał co 20 polski pracownik.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim

Dni wolne w 2019 roku