Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związek Powiatów Polskich obraduje na Jasnej Górze ZDJĘCIA

Redakcja
W sali o. Augustyna Kordeckiego odbywa się dzisiaj nadzwyczajne nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich. Podczas posiedzenia przedstawiciele powiatów podejmą m.in. stanowiska w sprawie systemu ochrony zdrowia, samorządów powiatowych w systemie oświaty, publicznego transportu zbiorowego oraz roli samorządu terytorialnego. W tym ostatnim stanowisku ZPP chce zaprotestować przeciwko rządowym planom zmian w samorządach m.in. likwidacji powiatów.

W posiedzeniu Związku Powiatów Polskich na Jasnej Górze uczestniczą znani politycy m.in. szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz czy wiceprzewodniczący PO, Tomasz Siemoniak.

- W ustawie warszawskiej widzieliśmy już likwidację powiatów. Miała powstać jedna wielka Warszawa, sięgająca aż po Grodzisk Mazowiecki. Nie ma ustawy dotyczącej powiatów, ale zagrożeń dla ich działalności jest bardzo wiele - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polskie powiaty obawiają się recentralizacji państwa i sytuacji, w której powiaty stałyby się jednostkami administracji państwowej, co znalazło odzwierciedlenie w stanowisku dotyczącym roli samorządu terytorialnego:

"Niepokój zatem budzi dokonywana w bieżącej kadencji Parlamentu konsekwentna recentralizacja państwa. Nie negujemy, że partia wygrywająca wybory parlamentarne może wprowadzać zmiany prawne zgodne z jej programem. Musi się to jednak dokonywać przy zachowaniu pewnych zasad. W tym miejscu należy wymienić dwie.

Po pierwsze – nie mając większości konstytucyjnej nie wolno wprowadzać zmian niezgodnych z Konstytucją, a taki właśnie charakter ma większość zmian ograniczających uprawnienia i swobodę działania jednostek samorządu terytorialnego. Od początku kadencji wzmocniono wpływ kuratora oświaty na funkcjonowanie samorządowych organów prowadzących. W minionym roku zapowiedziano wyłączenie spod zespolenia na poziomie powiatu Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Nadzoru Budowlanego. Jednocześnie zaproponowano tworzenie w ramach nowej struktury zarządzania wodami jednostek działających w skali powiatu, ale oczywiście będących całkowicie niezależnym od powiatów tworem. W tym roku zapowiedziano odebranie powiatom powiatowych urzędów pracy oraz zadań z zakresu nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów. Ograniczona też zostanie swoboda działania w zakresie systemu ochrony zdrowia.

Wyliczenie to obejmuje tylko wybrane przykłady z poziomu powiatu – analogiczne mogą pokazać inne poziomy samorządu, zwłaszcza samorząd wojewódzki. Należy powiedzieć na wprost – jest to konsekwentny demontaż samorządu terytorialnego, a powiatów w szczególności.
Po drugie – uczciwość nakazuje uprzednie przedstawienie całemu społeczeństwu planowanych działań wraz z prawdziwymi celami ich przeprowadzania. Tego natomiast nie ma – zarówno w wymiarze globalnym, jak i w wymiarze poszczególnych projektów legislacyjnych.

Środowisko samorządowe jest zaskakiwane inicjatywami, których uzasadnienie ma niewiele wspólnego z rzeczywistymi skutkami. Najlepszą ilustracją mogą być ograniczenie liczby kadencji pełnienia funkcji wójta (burmistrza, prezydenta miasta), czy świeżo zgłoszony projekt reformy ustroju miasta Warszawy. We wszystkich tych przypadkach oficjalnie podawane argumenty są sprzeczne z logiką i rzeczywistym stanem rzeczy – a to z kolei oznacza, że albo są przygotowywane przez osoby niekompetentne, albo też stanowią realizację zupełnie innych, nieujawnianych oficjalnie celów. Niezależnie od tego, która z możliwości faktycznie ma
miejsce, mamy do czynienia z niszczeniem uczciwej debaty politycznej.

Nie sposób też pominąć milczeniem wypowiedzi niektórych polityków, czy ekspertów bliskich partii rządzącej, którzy rozważają chociażby zmianę powiatu na jednostkę o charakterze de facto terenowej administracji rządowej. Trudno oprzeć się wrażeniu, że wypowiedzi te mają charakter sondowania reakcji środowiska na rzucane pomysły.

W świetle powyższego zdecydowanie sprzeciwiamy się dokonywanym zmianom kompetencyjno-ustrojowym w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego. Jesteśmy bowiem przekonani, że długofalowy, zrównoważony rozwój kraju jest możliwy jedynie w oparciu o silny samorząd terytorialny. Samorząd terytorialny, który jest partnerem administracji rządowej w działaniach na rzecz obywateli."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!