Polska Grupa Górnicza oficjalnie informuje, że "w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne górników, ich rodzin oraz mieszkańców regionu, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Aktywów Państwowych i w oparciu o rekomendacje wojewody śląskiego oraz państwowych służb sanitarnych województwa śląskiego, uzgodniono zmianę harmonogramu produkcji w dziesięciu zakładach górniczych".
To pokłosie poniedziałkowej zapowiedzi ministrów Łukasza Szumowskiego i Jacka Sasina o wstrzymaniu wydobycia w kopalniach w celu zgaszenia ogniska koronawirusa na Śląsku.
Koronawirus w kopalniach: 12 kopalni, które na trzy tygodnie...
Stanie 10 kopalni
- Czasowym wstrzymaniem na okres trzech tygodni normalnego cyklu technologicznego przy wydobyciu węgla kamiennego objęte zostaną kopalnie i ruchy wydobywcze: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach - informuje Polska Grupa Górnicza.
Kopalnie nie mogą zostać zamknięte na klucz jak fabryka mebli. Wszystko przez procesy naturalne toczące się pod ziemią. Dlatego w celu zapewnienia bezpieczeństwa i powrotu do normalnej produkcji po okresie postoju w zakładach objętych ograniczeniami na posterunkach pozostaną służby ratownicze i utrzymania ruchu kopalń.
Na bieżąco prowadzone będą roboty niezbędne dla prewencji zagrożeń naturalnych: metanowego, tąpaniowego i wodnego. Potrwają również wszelkie konieczne prace górnicze dla zabezpieczenia frontów eksploatacyjnych - przodków i ścian - w celu utrzymania pełnych zdolności produkcyjnych po przerwie oraz bezpieczeństwa wyrobisk pod ziemią.
Ograniczyć koronawirusa
Ograniczenia wprowadzone zostają w sytuacji zagrożenia epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, podyktowane są względami bezpieczeństwa zdrowotnego górników, ich rodzin oraz mieszkańców województwa śląskiego. Zgodnie z rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz resortów zdrowia i aktywów państwowych obecne działania prewencyjne dotyczą tych zakładów górniczych, których załogi nie przeszły jeszcze w całości kompletnej serii badań przesiewowych.
Musisz to wiedzieć
Intencją podejmowanych kroków jest chęć całkowitego wyeliminowania ognisk epidemicznych i trwałe zapobieżenie ich powstawaniu na Śląsku a także umożliwienie pełnego potencjału wydobywczego kopalń po powrocie do normalnej produkcji w najbliższej przyszłości.
W związku z zagrożeniem epidemicznym, pracę w PGG dostosowano do warunków górnictwa i lokalnej specyfiki kopalń. To m.in.: praca zdalna administracji, bezpieczne dystansowanie osób, izolacja, środki ochrony osobistej, dezynfekcja rąk, pomieszczeń, ciągów transportowych i komunikacyjnych, prewencyjna kontrola temperatury ciała, monitorowanie i akcja informacyjna.
Z pomocą służb państwowych i wojska, przy udziale i wsparciu wojewody śląskiego w Polskiej Grupie Górniczej kontynuowane są kolejne tury masowych testów przesiewowych na nosicielstwo koronawirusa wśród pracowników spółki.
Zobacz i zapamiętaj
Bądź na bieżąco i obserwuj
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?