MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 kopalni Polskiej Grupy Górniczej ogranicza wydobycie na 21 dni. Przez koronawirusa

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Ruch Marcel znajduje się na liście 10 zakładów, które ograniczą wydobycie w ciągu najbliższych 21 dni. Pomimo że pracownicy kopalni przechodzą badania przesiewowe
Ruch Marcel znajduje się na liście 10 zakładów, które ograniczą wydobycie w ciągu najbliższych 21 dni. Pomimo że pracownicy kopalni przechodzą badania przesiewowe Arek Biernat
10 kopalni Polskiej Grupy Górniczej zmieni harmonogram produkcji węgla. Czasowe wstrzymanie na okres trzech tygodni normalnego cyklu technologicznego spowodowane jest pandemią koronawirusa. Produkcję wstrzymują też dwie kopalnie JSW.

Polska Grupa Górnicza oficjalnie informuje, że "w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne górników, ich rodzin oraz mieszkańców regionu, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Aktywów Państwowych i w oparciu o rekomendacje wojewody śląskiego oraz państwowych służb sanitarnych województwa śląskiego, uzgodniono zmianę harmonogramu produkcji w dziesięciu zakładach górniczych".

To pokłosie poniedziałkowej zapowiedzi ministrów Łukasza Szumowskiego i Jacka Sasina o wstrzymaniu wydobycia w kopalniach w celu zgaszenia ogniska koronawirusa na Śląsku.

Koronawirus w kopalniach: 12 kopalni, które na trzy tygodnie wstrzymają wydobycie. Lista kopalń.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koronawirus w kopalniach: 12 kopalni, które na trzy tygodnie...

Stanie 10 kopalni

- Czasowym wstrzymaniem na okres trzech tygodni normalnego cyklu technologicznego przy wydobyciu węgla kamiennego objęte zostaną kopalnie i ruchy wydobywcze: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach - informuje Polska Grupa Górnicza.

Kopalnie nie mogą zostać zamknięte na klucz jak fabryka mebli. Wszystko przez procesy naturalne toczące się pod ziemią. Dlatego w celu zapewnienia bezpieczeństwa i powrotu do normalnej produkcji po okresie postoju w zakładach objętych ograniczeniami na posterunkach pozostaną służby ratownicze i utrzymania ruchu kopalń.

Na bieżąco prowadzone będą roboty niezbędne dla prewencji zagrożeń naturalnych: metanowego, tąpaniowego i wodnego. Potrwają również wszelkie konieczne prace górnicze dla zabezpieczenia frontów eksploatacyjnych - przodków i ścian - w celu utrzymania pełnych zdolności produkcyjnych po przerwie oraz bezpieczeństwa wyrobisk pod ziemią.

Ograniczyć koronawirusa

Ograniczenia wprowadzone zostają w sytuacji zagrożenia epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, podyktowane są względami bezpieczeństwa zdrowotnego górników, ich rodzin oraz mieszkańców województwa śląskiego. Zgodnie z rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz resortów zdrowia i aktywów państwowych obecne działania prewencyjne dotyczą tych zakładów górniczych, których załogi nie przeszły jeszcze w całości kompletnej serii badań przesiewowych.

Musisz to wiedzieć

Intencją podejmowanych kroków jest chęć całkowitego wyeliminowania ognisk epidemicznych i trwałe zapobieżenie ich powstawaniu na Śląsku a także umożliwienie pełnego potencjału wydobywczego kopalń po powrocie do normalnej produkcji w najbliższej przyszłości.

W związku z zagrożeniem epidemicznym, pracę w PGG dostosowano do warunków górnictwa i lokalnej specyfiki kopalń. To m.in.: praca zdalna administracji, bezpieczne dystansowanie osób, izolacja, środki ochrony osobistej, dezynfekcja rąk, pomieszczeń, ciągów transportowych i komunikacyjnych, prewencyjna kontrola temperatury ciała, monitorowanie i akcja informacyjna.

Z pomocą służb państwowych i wojska, przy udziale i wsparciu wojewody śląskiego w Polskiej Grupie Górniczej kontynuowane są kolejne tury masowych testów przesiewowych na nosicielstwo koronawirusa wśród pracowników spółki.

Zobacz i zapamiętaj

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni