MKTG SR - pasek na kartach artykułów

109 projektów zgłoszono do Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego. Część z nich została jednak odrzucona. Ich pomysłodawcy mogą się odwołać

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Choć jeszcze nie wiadomo, które projekty w ramach JBO zostaną dopuszczone pod głosowanie, znany jest już termin, w którym będzie się ono odbywało.
Choć jeszcze nie wiadomo, które projekty w ramach JBO zostaną dopuszczone pod głosowanie, znany jest już termin, w którym będzie się ono odbywało. UM Jastrzębie-Zdrój
Blisko 19 milionów złotych warte są wszystkie projekty zgłoszone przez mieszkańców Jastrzębia do Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest ich łącznie 109. Wkrótce odbędzie się głosowanie. Nie wiadomo jednak ile z nich będzie branych pod uwagę. To dlatego, że część projektów odrzucono. Ale ich pomysłodawcy mogą się odwoływać. Termin mija 23 maja.

109 pomysłów mieszkańców Jastrzębia zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju po raz kolejny udowodnili, że jeśli chodzi o inwestycje w mieście, mają głowy pełne pomysłów. W ramach Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego zgłosili ponad setkę pomysłów, których realizację można byłoby przeprowadzić w Jastrzębiu.

- Mieszkańcy zgłosili rekordową liczbę 109 projektów zadań, z czego 80 osiedlowych/sołeckich i 29 ogólnomiejskich - wylicza Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, dodając, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, to o blisko 30 więcej.

Jak wyliczono w jastrzębskim magistracie, łączna wartość wszystkich zgłoszonych przez mieszkańców projektów opiewa na niespełna 19 milionów złotych. Na taki wydatek miasto nie może sobie jednak pozwolić. Stąd kolejny etap Budżetu Obywatelskiego, jakim jest głosowanie. Nie wiadomo jednak ile z projektów zostanie do niego dopuszczonych.

Część pomysłów mieszkańców musiała zostać odrzucona. Powodem zazwyczaj błędy formalne

A to dlatego, że wciąż trwa procedura odwoławcza. Do 23 maja pomysłodawcy, których projekty zostały odrzucone mogą odwoływać się od tej decyzji urzędników. Takich sytuacji było kilkadziesiąt.

- Po weryfikacji komórek oceniających pod względem formalnym, jak i merytorycznym ocenę pozytywną uzyskało łącznie 75 projektów zadań, z czego 16 to zadania ogólnomiejskie a 59 osiedlowe/sołeckie - informuje Małgorzata Krzeszkiewicz.

Oznacza to, że ze 109 projektów zgłoszonych do Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego, odrzucone zostały 34. Powodem zazwyczaj były błędy formalne, jakie zawierał wniosek do JBO. Zdarzało się też, że projekt nie mógłby zostać zrealizowany w ciągu roku, co także sprawiało, że musiał on zostać zdyskwalifikowany.

Taki los spotkał chociażby montaż telebimu w sołectwie Szeroka, modernizację skrzyżowania ul. Jagiełły, Chlebowej i Kusocińskiego czy remont drogi w Moszczenicy. Niewykluczone jednak, że zostaną one dopuszczone do głosowania, o ile pomysłodawcy złożą odwołanie i zostanie ono pozytywnie rozpatrzone.

Jakie projekty trafią pod głosowanie?

Już teraz wiadomo jednak, które pomysły wciąż mają szansę na realizację. Wśród pozytywnie zaopiniowanych projektów znalazły się m.in.: projekt budowy trampolin na os. Barbary, montaż defibrylatorów AED na os. Pionierów czy budowa skateparku w Bziu.

Jeśli chodzi natomiast o zadania ogólnomiejskie, w Jastrzębiu może się odbyć festiwal artystyczny dla młodzieży, powstać Park Mistrzów Sportu przy hali widowiskowo-sportowej, a także mogą być wykonywane badania profilaktyczne wśród mieszkańców.

Jak informuje jastrzębski magistrat, głosowanie na dopuszczone do niego projekty będzie się odbywać na początku czerwca. - Głosowanie nad projektami zadań odbędzie się od 3 do 11 czerwca - przekazuje rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu.

Przypomnijmy, że w ramach Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok, w budżecie miasta zabezpieczono dokładnie 3,2 miliona złotych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni