Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

110 lat kina Janosik w Żywcu! Projekcja pierwszego filmu o słynnym zbójniku z muzyką na żywo

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Kino Janosik w Żywcu świętuje 110 lat od pierwszej, zarejestrowanej w nim projekcji.
Kino Janosik w Żywcu świętuje 110 lat od pierwszej, zarejestrowanej w nim projekcji. FOT. Kino Janosik
Kino Janosik w Żywcu świętuje 110 lat od pierwszej, zarejestrowanej w nim projekcji. Taki jubileusz już w piątek, 19 listopada, uczci projekcja filmu „Janosik 21” z muzyką na żywo. Wydarzeniu towarzyszyć będą prelekcja historyczna oraz wystawa materiałów archiwalnych.

Minęło 110 lat od pierwszej projekcji w Kinie Janosik

W żywieckim Kinie Janosik filmom niemym zawsze towarzyszyła muzyka. Tak będzie i tym razem, w piątek, w dzień jubileuszu. 110 lat minęło od pierwszej, zarejestrowanej projekcji w kinie jedynym w swoim rodzaju i aż jednym w mieście.

Aby upamiętnić tę rocznicę w piątek, 19 listopada, o godz. 18.30 odbędzie się specjalny pokaz niemego filmu z 1921 r. pt. „Janosik 21” ze specjalnie przygotowaną muzyką graną na żywo przez poznański Waldemar Rychły Trio. Natomiast o godz. 18.00 seans poprzedzi prelekcja historyczki Doroty Firlej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również wystawa materiałów archiwalnych.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Nie przeocz

Projekcja filmu „Janosik 21” z muzyką na żywo

Wybór filmu jest tu nieprzypadkowy. „Janosik 21” to pierwszy film o losach Janosika, słynnego zbójnika, obecnego w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. W historycznym przekazie znanego bliżej jako Juraj Janosik (1688-1713), który był uczestnikiem antyhabsburskiego powstania oraz legendarnym przywódcą niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji.

Ten pierwszy długometrażowy słowacki film poświęcony zbójnikowi zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa debiutantów - reżyser Jaroslav Jerry Siakeľ i jego brat Daniel.

Premiera odbyła się w 1921 roku. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 roku w garażu w Chicago. Po pięciu latach został zrekonstruowany, a w 1995 r., jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Już w najbliższy piątek będzie można zobaczyć ten właśnie słowacki film, a także usłyszeć do filmu muzykę na żywo w wykonaniu Waldemar Rychły Trio, w składzie - Dominika Dołżyńska (skrzypce), Tomasz Mazur (flugelhorn) i Waldemar Rychły (gitara, gongroo). Zespół zagra 67 minut folkowej muzyki na motywach góralskich, słowackich oraz barokowych.

Jak to było na pierwszej projekcji 110 lat temu?

Pierwsza projekcja odbyła się tu w 1911 roku - żywczanie oglądali „Narodzenie, życie i mękę Chrystusa”. Kino nazywało się wtedy „Teatrem Świetlnym Urania”.

Wewnątrz znajdowały się trzy rodzaje miejsc do wyboru. Widzowie mogli zajmować miejsca pierwsze (fotele pokryte aksamitem), drugie (fotele składane) albo trzecie (ławki), loże bowiem zarezerwowane były dla rodziny żywieckiego arcyksięcia.

Musisz to wiedzieć

Żywieckie kino trzykrotnie zmieniało nazwę

Na samym początku budynek wybudowany na wzór praskiego kina Royal-Bioskop przyjął nazwę Teatr Świetlny Urania. W ten sposób Antoni Kasztelnik, znany mieszczanin żywiecki, zrealizował swoje marzenie o teatrze świetlnym. Później, w 1916 r. przemianowano teatr na Kino Edison. Do ostatniej zmiany nazwy natomiast doszło na przełomie 1948 i 1949 roku. Od tamtego momentu jedyne żywieckie kino znane jest jako Kino Janosik.

- Z odwagą godną tak swego protoplasty, jak i imiennika bez najmniejszych kompleksów kino realizuje marzenia o głośnych premierach, hucznych filmach z muzyką na żywo, interesującym klubie filmowym, kultowych tytułach, przeglądach tematycznych, a nawet prawdziwym Adrenalinium (czyli przeglądzie filmów górskich). To tutaj seanse odbywają się w 2D i w 3D, i nadal – obok projektora cyfrowego – terkocze projektor analogowy - podkreśla załoga Kina Janosik w Żywcu.

Bilety na piątkową projekcie dostępne są na FILMOWA.NET

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera