MKTG SR - pasek na kartach artykułów

150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego - msza święta w Siemianowicach Śląskich

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Msza z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego
Msza z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego krzyzsiemianowice.pl
W czwartek, 20 kwietnia, przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. W kościele pw. Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich odbędzie się z tej okazji msza święta. Przewodniczył jej będzie metropolita katowicki Wiktor Skworc.

Msza święta w 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego

20 kwietnia przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Polski przywódca narodowy Górnego Śląska, związany z chrześcijańską demokracją, jest jedną z najważniejszych postaci Śląska i walki regionu o przyłączenie do Polski.

Z okazji rocznicy urodzin w kościele pw. Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich odbędzie się msza święta pod przewodnictwem metropolity katowickiego Wiktora Skworca. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 18.00, świątynia znajduje się przy ul. Powstańców 2.

Wojciech Korfanty urodził się w rodzinie górniczej 20 kwietnia 1873 w osadzie Sadzawki, obecnie będącej częścią Siemianowic. W październiku 1918 wystąpił w Reichstagu żądając przyłączenia do Polski wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego oraz Górnego Śląska. Dwa lata później objął funkcję Polskiego Komisarza Plebiscytowego na Górnym Śląsku. Niekorzystna dla Polaków interpretacja wyników plebiscytu sprawiła, że Korfanty proklamował i stanął na czele III powstania śląskiego.

W latach 1922-1930 był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji w odrodzonej Polsce. W lipcu 1923 został premierem rządu, którego ostatecznie nie udało mu się uformować. W rządzie Wincentego Witosa pełnił funkcję wicepremiera. Od 1924 wydawał dzienniki "Rzeczpospolita" i "Polonia".

W 1930 roku został aresztowany i osadzony w twierdzy brzeskiej. Powrócił na Górny Śląsk po uwolnieniu, a wiosną 1935 roku w obawie przed represjami udał się na emigrację do Pragi, a następnie do Francji. Do Polski wrócił w kwietniu 1939 roku, został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Zwolniono go w lipcu 1939, zmarł niecały miesiąc później.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych oraz (pośmiertnie) Orderem Orła Białego.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni