20 mln zł z Polskiego Ładu na nowe drogi i rondo w Dąbrowie Górniczej. Pieniądze wspomogą też wiele inwestycji w powiecie będzińskim

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej przy udziale pieniędzy z Polskiego Ładu zostanie wyremontowana druga część al. Zagłębia Dąbrowskiego, powstanie rondo oraz nowa droga wzdłuż torów kolejowychZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej przy udziale pieniędzy z Polskiego Ładu zostanie wyremontowana druga część al. Zagłębia Dąbrowskiego, powstanie rondo oraz nowa droga wzdłuż torów kolejowychZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
Udostępnij:
Ponad 23 miliardy złotych zostały rozdzielone przez rząd RP w ramach pilotażu Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Trafią do ponad 2700 samorządów w całej Polsce. 2 miliardy zł wesprą samorządy województwa śląskiego w ramach rządowego, bezzwrotnego dofinansowania. Pieniądze trafią m.in. do Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi, Wojkowic, Bobrownik i Sławkowa.

Samorządy mogły złożyć trzy wnioski, jeden do 5 mln zł, drugi do 30 mln zł i jeden powyżej 30 mln zł. W skali całego kraju wpłynęło ponad 8 tysięcy wniosków na łączną kwotę ponad 70 miliardów.

- Miliard dwieście milionów złotych, to pieniądze, które zostaną przeznaczone na poprawę infrastruktury drogowej w woj. śląskim - mówił podczas poniedziałkowej (25 października) konferencji prasowej Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Nie przeocz

20 milionów złotych dla Dąbrowy Górniczej

Dąbrowa Górnicza złożyła trzy wnioski o dofinansowanie: „Modernizacji i przebudowy alternatywnego układu dla głównej osi komunikacyjnej w Dąbrowie Górniczej” (20 mln zł), „Rozbudowy, przebudowy i termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej nr 26” (25 mln 75 tys. zł), a także „Przebudowy budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Dąbrowie Górniczej” (4 mln 207 tys. 500 zł). Okazało się, że pieniądze z Polskiego Ładu wspomogą realizację pierwszego z ich.

– W pierwszym naborze złożyliśmy trzy wnioski i cieszę się, że przynajmniej jeden znalazł uznanie. Potrzeb w mieście mamy wiele, do rozwiązania wszystkich jesteśmy przygotowani, mamy projekty. Jedyne o co zabiegamy, to dofinansowanie, ponieważ z powodu zmian w systemie podatkowym dochody własne samorządów są coraz niższe – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Projekt „Modernizacji i przebudowy alternatywnego układu dla głównej osi komunikacyjnej w Dąbrowie Górniczej” to w zasadzie dwie inwestycje: drugi etap przebudowy alei Zagłębia Dąbrowskiego oraz budowa łącznika alei z ulicą Kolejową.

– Poprzez trwającą już budowę przedłużenia ul. Kolejowej do ul. Perla tworzymy alternatywę dla przejazdu przez śródmieście. Ta alternatywa będzie miała całkowite uzasadnienie właśnie dzięki budowie łącznika ul. Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego, bo aleja Poniatowskiego nie jest przygotowana na obsługę takiego ruchu – podkreśla Marcin Bazylak.

Drugi etap przebudowy alei Zagłębia Dąbrowskiego – od skrzyżowania z ul. Tysiąclecia w rejon centrum przesiadkowego w Gołonogu – będzie bliźniaczo podobny do pierwszej części inwestycji. Zmieni się więc geometria jezdni – zewnętrzny pas ruchu będzie miał 3,25 m, a wewnętrzny 3 m – dzięki czemu powiększy się pas zieleni. Dodatkowo po obu stronach alei powstaną chodniki, drogi rowerowe oraz ciąg pieszo-rowerowy. W rejonie przejść dla pieszych jezdnie zostaną zawężone do jednego pasa, co pozwoli uspokoić ruch i zwiększy bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów, korzystających z przejazdów.

Rondo zamiast kłopotliwego układu komunikacyjnego i nowa droga wzdłuż torów

Jak informuje miasto najważniejsza zmiana zajdzie na skrzyżowaniu z ul. Wybickiego, na którym powstanie rondo. Dzięki niemu kierowcy zyskają możliwość wjazdu w aleję bez konieczności zawracania na skrzyżowaniu z ul. Uklańskiego (dawna Piecucha).
Pierwszy etap przebudowy al. Zagłębia Dąbrowskiego został zrealizowany w 2020 roku. Efektem wartej ponad 9,3 mln zł inwestycji było m.in. powstanie rond na skrzyżowaniach z ulicami Graniczną i Tysiąclecia.

Budowa łącznika ul. Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego oznaczać będzie częściową przebudowę już istniejącego ronda przy ul. Konopnickiej oraz skierowanie ruchu na nową drogę wzdłuż torów w kierunku alei. Dzięki temu pominięta zostanie ciasna aleja Poniatowskiego i zatłoczone skrzyżowanie z aleją Majakowskiego.

Nowa droga połączy się z istniejącym wiaduktem w ciągu ul. Granicznej. Pierwszeństwo w tym miejscu będą mieć kierowcy jadący wzdłuż nowej „obwodnicy”, zaś wyjeżdżający od strony ulicy Łączącej będą musieli ustąpić im pierwszeństwa.
Na nowej drodze ma zostać wydzielony pas do lewoskrętu w kierunku ulicy Łączącej. Jednocześnie planuje się wyznaczenie pasa włączeniowego ułatwiającego włączenie się do ruchu od ulicy Łączącej (z wiaduktu) w kierunku alei Zagłębia Dąbrowskiego.


Wsparcie dla miast i gmin powiatu będzińskiego

Pieniądze z Polskiego Ładu mają także wspomóc projekty i inwestycje w powiecie będzińskim. Oto lista tych, które zostały uwzględnione w dofinansowaniu.

Będzin

 • Przebudowa drogi powiatowej 4720S – ul. Odkrywkowa w Będzinie – dofinansowanie 6 mln 80 tys. zł.
 • Budowa centrum przesiadkowego w Będzinie w rejonie ul. Sportowej i ul. Małobądzkiej – dofinansowanie 5 mln zł.
 • Modernizacja dróg na os. Warpie w Będzinie w rejonie ulic: Kielecka, Andersa, Przyjaźni i Rotmistrza W. Pileckiego.


Czeladź

 • Kompleksowa przebudowa ul. Ogrodowej - dofinansowanie 4 mln 630 tys. zł

Wojkowice

 • Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Wojkowicach przy ul. Gierymskiego w formule „zaprojektuj i wybuduj” - dofinansowanie 4 mln 700 tys. zł


Sławków

 • Budowa kontenerowej oczyszczalni ścieków dla centrum miasta Sławkowa – dofinansowanie 6 mln 650 tys. zł
 • Rozbudowa drogowej infrastruktury w centrum Sławkowa przez modernizację odcinka ulicy PCK i budowa bezpiecznej towarzyszącej infrastruktury technicznej – dofinansowanie 1 mln 672 tys. 800 zł

Psary

 • Budowa i przebudowa sieci wodociągowej na terenie Gminy Psary – dofinansowanie 3 mln 995 tys. 197,79 zł

Mierzęcice

 • Modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie Gminy Mierzęcice – dofinansowanie 4 mln 750 tys. zł

Bobrowniki

 • Budowa sieci kanalizacji sanitarnej oraz wodociągu w Gminie Bobrowniki – dofinansowanie 9 mln 500 tys. zł

Siewierz

 • Budowa drogi gminnej na ulicy Chabrowej w Siewierzu - dofinansowanie 3 mln 895 tys. zł

Z kolei Sosnowiec na kompleksową przebudowa dróg w mieście ma otrzymać 61 mln 465 tys. 380 zł.

Wkrótce napiszemy więcej na temat projektów, które dzięki wsparciu z Polskiego Ładu zostaną zrealizowane w powiecie będzińskim.

wsp. Katarzyna Kapusta-Gruchlik

Musisz to wiedzieć

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie