Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

203 łóżka zakaźne w województwie śląskim. Czy region jest gotowy na atak koronawirusa z Chin?

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Tylko ministerstwo zdrowia może przekazywać informacje o koronawirusie. Konsultanci wojewódzcy nie mogą się wypowiadać na ten temat. Wszystko po to, by zachować jednolitą narrację i uniknąć siania paniki

Koronawirusa nie ma jeszcze w Polsce, ale jak mówi minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski jest kwestią czasu, by ujawnił się także u nas. Obecnie Najwyższa Izba Kontroli sprawdza, czy szpitale są przygotowane, na przyjęcie ewentualnych chorych.
Minister zdrowia ustalił, że tylko resort będzie przedstawiał nowe informacje. Zakaz wypowiadania się otrzymali konsultanci wojewódzcy. Chodzi o to, by wszystkie przekazy miały jednakową narrację i by nie siać paniki wśród Polaków.

Z informacji udzielonych nam przez Alinę Kucharzewską, rzeczniczkę wojewody śląskiego, wynika, że w województwie śląskim mamy 203 tzw. łóżka zakaźne w siedmiu oddziałach szpitalnych, a także 13 stanowisk izolacyjnych dla najciężej chorych w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie oraz w Szpitalu Najświętszej Marii Panny w Częstochowie. Jednocześnie Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe dysponuje specjalnymi komorami do przewozu chorych.

W grupie ryzyka znajdują się osoby, które ostatnio wróciły z Chin. Powinny szczególnie obserwować swój stan zdrowia. Pierwsza weryfikacja pasażerów wracających z Azji odbywa się już w samolotach.
W przypadku kiedy podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa (obszary te na bieżąco w swoich komunikatach podaje Główny Inspektorat Sanitarny) przyleci do Polski: wszyscy podróżujący samolotem dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera – w której znajduje się prośba o podanie kontaktu i miejsca pobytu; w samolocie – będzie miała miejsce pierwsza weryfikacja czy podróżujący ma objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli podróżujący ma objawy i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia

Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.

W przypadku pojawienia się symptomów takich jak:

  • – gorączka powyżej 380C;
  • – kaszel;
  • – duszność.

podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera