Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3 lata temu, 21 stycznia 2021 roku, zmarł Erwin Sówka. Wybitny malarz i członek Grupy Janowskiej krzewił w kraju śląskiego "ducha miejsca"

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Sówka przedstawiał w swoich dziełach akty kobiece na tle charakterystycznych dla regionu Nikiszowca, domów z wielkiej płyty, ogródków działkowych oraz górników i ich miejsc zamieszkania.
Sówka przedstawiał w swoich dziełach akty kobiece na tle charakterystycznych dla regionu Nikiszowca, domów z wielkiej płyty, ogródków działkowych oraz górników i ich miejsc zamieszkania. przygotował Arkadiusz Gola
21 stycznia 2024 roku mijają 3 lata od śmierci jednego z najbardziej znanych śląskich artystów - Erwina Sówki. Malarz, autor między innymi słynnych "Trzech róż Nikiszu", był ostatnim żyjącym twórcą Grupy Janowskiej. Gdy z grupy odszedł Teofil Ociepka, wyznaczył go na swojego następcę jako poważnie podchodzącego do okultyzmu, mistyki i śląskiego genius loci - duch miejsca.

Erwin Sówka z Grupy Janowskiej zmarł 21 stycznia 2021 roku

Erwin Sówka, urodzony 18 czerwca 1936 w Giszowcu, był nie tylko emerytowanym górnikiem, lecz także uznawanym za prymitywistę malarzem. Zmarł 21 stycznia 2021 roku, pozostawiając po sobie wyjątkowy ślad w polskim malarstwie.

Jego twórczość, zaliczana do Grupy Janowskiej, była pełna odniesień do mitów górniczych i kultury starożytnego wschodu.

Sówka przedstawiał w swoich dziełach akty kobiece na tle charakterystycznych dla regionu Nikiszowca, domów z wielkiej płyty, ogródków działkowych oraz górników i ich miejsc zamieszkania.

Sówka zdobył światowy rozgłos, a jego prace były wystawiane zarówno w kraju, jak i za granicą, w miejscach takich jak Francja, Włochy i Chorwacja.

Jego dzieła znalazły się m.in. w kolekcjach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Galerii "Barwy Śląska". Malarz ten posiada biogram w Światowej Encyklopedii Sztuki Naiwnej.

Oprócz uznania w świecie sztuki, Sówka został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Cegłą Janoscha w 2012 roku za zasługi w zachowywaniu kulturowej tożsamości Górnego Śląska.

W 2013 roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, a w 2017 roku srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Malarz zyskał również rozpoznawalność społeczną, występując w teledysku grupy Pilar do utworu "Świt".

Erwin Sówka mieszkał w Katowicach, a po jego śmierci, 21 stycznia 2021 roku, pochowany został na cmentarzu parafialnym na Nikiszowcu. Uroczystości pogrzebowe zgromadziły wiele osób, w tym byłego premiera RP Mateusza Morawieckiego, co świadczy o szacunku dla dziedzictwa artystycznego i kulturowego, które pozostawił po sobie.

Upamiętnienie

  • 26 listopada 2020 r. Erwinowi Sówce został przyznany dyplom "Honorowego Świadka Koronnego Polskiej Kultury". Wyróżnienie wręczono 27 maja 2021 r. podczas pośmiertnego wernisażu w Salonie Hoffman przy Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Kultury w Bydgoszczy rodzinie.
  • Na bocznej ścianie 4-piętrowego bloku, przy ulicy 1 Maja 162a-d w katowickiej dzielnicy Zawodzie powstał mural ku pamięci Erwina Sówki. Oficjalne odsłonięcie nastąpiło w sobotę 25 czerwca 2022 r. Mural powstał w ramach inicjatywy lokalnej, a wykonali go Raspazjan Jan i Karol Kobryń. Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się z udziałem władz miasta.

Oto dzieła Erwina Sówki i on sam na wyjątkowych kadrach:

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera