Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa prac Grupy Janowskiej. Wielka sztuka, a w jej tle burzliwe losy, niszczenie swoich prac, okultystyczne poglądy i... samobójstwo

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wspaniałe dzieła, fenomen na światową skalę, głośne nazwiska i Górny Śląsk. Tak opisać można Grupę Janowską, która działała na Nikiszowcu już od lat 30. XX wieku. Dziś, właśnie tam, podziwiać można wystawę prac artystów - obrazy i szkice z przekroju kilkudziesięciu lat. Jednak Grupa Janowska to nie tylko sztuka, ale i jej mroczne strony: surowa krytyka, niszczenie swoich prac, okultystyczne poglądy, a nawet samobójstwo jednego z członków...

Wystawa dzieł Grupy Janowskiej w Katowicach

Na katowickim Nikiszowcu podziwiać można wyjątkowe dzieła artystów Grupy Janowskiej.

- Wystawa na której się znajdujemy opowiada nam o artystach Grupy Janowskiej. Jednej z wielu grup, która tworzyła na Górnym Śląsku. Zajmowała się malarstwem nieprofesjonalnym. Byli to zatem twórcy, którzy nie posiadali akademickiego wykształcenia, ale malarstwo, rzeźba, sztuka w ogóle, pociągała ich bardzo mocno - mówi Magdalena Toboła-Feliks, kustosz w Dziale Etnologii Miasta - Oddział Muzeum Historii Katowic.

Nazwiska artystów, których prace można zobaczyć na wystawie, każdy sympatyk wymieni jednym tchem: Ociepka, Wróbel, Sówka, Gawlik. Rozpoznać można ich styl i specyficzną manierę, którą zawarli w swoich obrazach.

- Obrazy pochodzą z różnych okresów, bo to i lata 70., 80., jak i te bardziej współczesne, czyli dzieła, które powstały już po roku 2000. Przekrojowo prezentowana jest twórczość grupy, która tworzyła tutaj, na Nikiszowcu - opowiada Magdalena Toboła-Feliks.

Poza obrazami na wystawie podziwiać można również szkice, powstałe w trakcie tworzenia poszczególnych dzieł.

Dzięki nim zaobserwować można zatem pewien proces twórczy, który pozwala wręcz zajrzeć do intymnego świata artysty i podejrzeć, jak inspirował się on do przygotowania konkretnego malunku - od zarysu, pierwszych kresek, aż do ostatnich pociągnięć pędzlem po płótnie.

Grupa Janowska. Artyści Górnego Śląska

Historia Grupy Janowskiej, znanej również jako Koło Malarzy Nieprofesjonalnych sięga roku 1946 roku. Właśnie wtedy została ona założona przez pasjonatów z Janowa Śląskiego.

Grupa ta w krótkim czasie stała się nie tylko miejscem artystycznej ekspresji, ale także fenomenem na skalę światową.

Już w latach 30. XX wieku założona przez Teofila Ociepkę gmina okultystyczna stworzyła swoją formę ekspresji w postaci malarstwa. Po II wojnie światowej twórcy ci znaleźli się pod skrzydłami Zakładowego Domu Kultury Kopalni "Wieczorek", założonego przez Ottona Klimczoka. W tym okresie, do 1956 roku, ich prace spotykały się z krytyką socrealizmu.

Niewątpliwie duży wpływ na twórców wywarły okultystyczne poglądy Teofila Ociepki. Uważał on, że twórczość malarska jest bożym posłannictwem i powinna przedstawiać problematykę zasadniczą, w tym istotny dla niego problem walki Dobra ze Złem.

Malarze spotykali się raz w tygodniu, w środy lub czwartki, i przedstawiali ocenie kolegów swoje prace. Były one poddawane ich surowej krytyce, czasami skrytykowani twórcy na miejscu niszczyli swoje prace.

W 1956 roku Grupa Janowska zyskała nowego opiekuna, absolwenta krakowskiej ASP, Zygmunta Lisa. Grupa uniknęła represji po wojnie dzięki opiece Izabeli Stachowicz, kapitana Urzędu Bezpieczeństwa.

W 1971 roku Otton Klimczok popełnił samobójstwo, Zygmunt Lis odszedł z pracy, a grupa straciła blask świetności. Przywódcą duchowym stał się Bolesław Skulik, utrzymując wysoki poziom twórczości.

W kolejnych dekadach opiekunami byli Barbara Kaczmarczyk, Adam Plackowski, a od 1989 do 2011 roku Helmut Matura. Od listopada 2011 roku przewodniczącą grupy jest Sabina Pasoń. Grupa spotyka się w Miejskim Domu Kultury "Szopienice-Giszowiec" w Szopienicach-Burowcu, tworząc wspaniałe dzieła w pracowni plastycznej.

Działalność Grupy Janowskiej, pełna przemian i wyzwań, została uwieczniona w filmie "Angelus".

W 2016 roku, z okazji 70. rocznicy powstania, na placu Grunwaldzkim w Katowicach odsłonięto rzeźbę upamiętniającą Teofila Ociepkę, współzałożyciela grupy.

Pierwsi członkowie „Grupy Janowskiej”

  • Teofil Ociepka
  • Paweł Wróbel
  • Leopold Wróbel
  • Eugeniusz Bąk
  • Paweł Stolorz
  • Ewald Gawlik
  • Antoni Jaromin
  • Bolesław Skulik
  • Erwin Sówka
  • Gerard Urbanek

Przepełnione Śląskiem, ale nie tylko... Zobaczcie dzieła Grupy Janowskiej, które podziwiać można na Nikiszowcu!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera