MKTG SR - pasek na kartach artykułów

30 maja: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W Polsce bardzo ciężko zostać rodzicem zastępczym. Jak przebiegają procedury adopcyjne? Zobacz

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Jak wygląda procedura adopcyjna w Polsce? Zobaczcie w galerii. Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj plansze w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jak wygląda procedura adopcyjna w Polsce? Zobaczcie w galerii. Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj plansze w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc
Kilkadziesiąt tysięcy dzieci w Polsce czeka na adopcję, chętnych by zostać rodzicami jest wielu. Co zatem stoi na przeszkodzie by dzieci zaczęły trafiać do rodzin zastępczych? Barierą są przepisy. 30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego - to moment by podziękować, ale i zwrócić uwagę na to, co jeszcze kuleje...

Z każdym rokiem liczba adopcji spada, jednak kolejka chętnych chcących zostać rodzicami zastępczymi się nie skraca. Dwa lata - tyle średnio trwa procedura adopcyjna w Polsce. Liczba potencjalnych rodziców znacznie przewyższa liczbę dzieci z uregulowaną sytuacją prawną, umożliwiającą ich adopcję. Zajmują się tym publiczne i niepubliczne ośrodki. Problemem jest brak jednolitych, dla całego kraju, wymogów i kryteriów stosowanych podczas adopcji, dlatego praktyka różni się w poszczególnych ośrodkach. Ustalają one własne zasady np. w kwestii dokumentacji wymaganej od kandydatów. Brakuje także mechanizmów zapobiegających korupcji podczas procedur adopcyjnych, które w Polsce - jak wykazała kontrola NIK - nie są całkowicie przejrzyste.

ZOBACZCIE, JAK WYGLĄDA ADOPCJA W POLSCE

Zmiany - czy na lepsze?

NIK zwraca uwagę, że od czasu wprowadzenia w 2012 r. zmienionych przepisów dotyczących adopcji, czyli przez dziesięć lat, kompleksowo nie badano i nie analizowano, jak działa system. Tymczasem istniejące ramy prawne są niewystarczające dla zapewnienia spójnego funkcjonowania systemu adopcyjnego w Polsce.

Najwyższa Izba Kontroli zauważa, że w skali państwa nie określono jednolitych wymogów ani kryteriów stosowanych podczas adopcji, co powoduje, że praktyka znacząco różni się w poszczególnych ośrodkach. Wielokrotnie ustalają one własne zasady, wykraczające poza uregulowania ustawowe, np. w kwestii dokumentacji wymaganej od kandydatów, uznawalności szkoleń, kryteriów kwalifikacyjnych.

Na przykład: część ośrodków adopcyjnych żądało zaświadczeń o stanie zdrowia wykraczających poza przepisowe wymogi. I tak w niektórych przypadkach wymagane były zaświadczenia lekarskie dotyczące przyczyn bezdzietności, czy od psychiatrów i z poradni leczenia uzależnień. W kilku ośrodkach kandydaci na rodziców musieli przedstawić dane pochodzące z wyroków rozwodowych (w przypadku drugiego małżeństwa). W dwóch katolickich ośrodkach gromadzono także dane dotyczące kandydatów na rodziców adopcyjnych pochodzące z opinii parafii i świadectwa ślubu kościelnego. Natomiast w trzech innych wprowadzono dodatkowo kryteria określające preferowany wiek kandydatów starających się o adopcję dziecka i liczbę lat różnicy pomiędzy nim a przyszłym jego rodzicem.

Jak wyglądały statystyki na dzień 31 grudnia 2020 r?

  • Rodzinna piecza zastępcza - 55 486 dzieci
  • Ostatniego dnia 2020 r. funkcjonowało 35 855 rodzin zastępczych (spadek o 151) oraz 685 rodzinnych domów dziecka (wzrost o 19). 64,6% wszystkich rodzin zastępczych stanowiły rodziny zastępcze spokrewnione, 29,6% - rodziny niezawodowe, 5,8% rodziny zawodowe.
  • Najliczniejszą grupę objętą rodzinną pieczą zastępczą stanowiły dzieci w wieku 7-13 lat (34,9%).
  • Instytucjonalna piecza zastępcza - 16 029 dzieci
  • 31 grudnia 2020 r. funkcjonowały 1193 placówki opiekuńczo-wychowawcze, 10 regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, 2 ośrodki preadopcyjne.
  • Najliczniejszą grupę objętą instytucjonalną pieczą zastępczą stanowiły dzieci w wieku 14-17 lat (44,9%). Ostatniego dnia 2020 roku 19,2% podopiecznych instytucjonalnej pieczy zastępczej stanowiły dzieci poniżej 10 roku życia.

Deinstytucjonalizacja

  1. Województwa z najmniejszym odsetkiem dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej wobec wszystkich dzieci w pieczy zastępczej:

    • Wielkopolskie 16,49%
    • Lubuskie 18,25%
    • Zachodniopomorskie 18,42%.
  2. Województwa z największym odsetkiem dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej wobec wszystkich dzieci w pieczy zastępczej

    • Świętokrzyskie 28,51%
    • Podkarpackie 27,66%
    • Lubelskie 26,49%
    • Małopolskie 25,77 %
    • Kujawsko-pomorskie 25,56%
    • Dolnośląskie 25,23%.
  3. W dwóch województwach spadła liczba dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej przy jednoczesnym wzroście liczby dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej wobec roku ubiegłego:

    • dolnośląskie (spadek o 30 dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej, wzrost o 142 dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej)
    • podlaskie (spadek o 10 dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej, wzrost o 6 dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej).
    • W pozostałych województwach nastąpił wzrost liczby dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej przy jednoczesnym spadku dzieci w pieczy instytucjonalnej (województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie, mazowieckie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie) lub spadek liczby dzieci w obu rodzajach pieczy (lubelskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, śląskie).

Usamodzielnienie
W 2020 r. pieczę zastępczą opuściło:

  • 2 328 pełnoletnich wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej (53,86% założyło własne gospodarstwo domowe, 35,95% powróciło do rodziny naturalnej)
  • 3 743 pełnoletnich wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej
  • (55,73% założyło własne gospodarstwo domowe, 5,42% powróciło do rodziny naturalnej).

Adopcja

W 2020 r. do adopcji trafiło:

  • 1140 dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej
  • ok. 238 dzieci z instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera