Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 Idee dla Śląskiego: Pierwsze reakcje

Redakcja
Dla uważnych obserwatorów jest oczywiste, że czasy przemysłu ciężkiego i wydobywczego na Górnym Śląsku nieodwołalnie się kończą.  Co w zamian?
Dla uważnych obserwatorów jest oczywiste, że czasy przemysłu ciężkiego i wydobywczego na Górnym Śląsku nieodwołalnie się kończą. Co w zamian? Dziennik Zachodni
Oto Wasze listy, e-maile, najciekawsze głosy w dyskusji o ideach dla regionu, którą rozpoczęliśmy tydzień temu w DZ i mediach społecznościowych

Ta debata, mam nadzieję, będzie ukierunkowana na rzeczywiste potrzeby społeczno-gospodarcze województwa śląskiego, a nie zamknięta - w coraz bardziej oderwanej od rzeczywistości - świadomości naszych regionalnych polityków.
Ma ona szansę, w mojej skromnej opinii, na stanie się zaczynem pozytywnych zmian. Zmian dotyczących różnych polityk odnoszących się do naszego regionu. Wszakże po jednym warunkiem - upodmiotowienia tych procesów w kierunku mieszkańców z uwzględnieniem ich różnorodności. Wasza propozycja jest niezwykle interesująca. Gratuluję pomysłu i życzę szerokiego udziału różnych środowisk w tej dyskusji. Ze swojej strony życzę, aby ta dyskusja była zdominowana przez jej Jakość - w miejsce tak powszechnej "bylejakości". TADEUSZ ADAMSKI

***

Cztery zaproponowane idee są tak ze sobą wzajemnie splątane, że praktycznie nie da się pisać na temat jednej, bez zahaczenia o pozostałe. I dobrze.

Moje uwagi będą więc z konieczności błądzić wokół nich wszystkich.

1. Ludzie i ich tożsamość. Wiele lat mojego życia przeleciało, zanim zadałem sobie pytanie: kim jestem i skąd jestem. Żyję od urodzenia na Śląsku wśród ludzi pochodzących z różnych zakątków. Korzenie moich rodziców są gdzie indziej. A moje? No właśnie, uświadomiłem sobie, że ja jestem stąd i nigdzie indziej się nie wybieram, że użyję "modnego" teraz określenia: tu jest moja mała ojczyzna. "Jestem stąd" - znaczy dla mnie więcej niż - "jestem obywatelem Polski".

Myślę więc, że warto i należy, wykorzystując dobre programy nauczania, propagować wśród młodzieży poczucie dumy z miejsca, w którym żyją. Żeby tę dumę w nich budować, muszą być w dyspozycji nauczycieli dobre materiały szkoleniowe - podręcznik opisujący prawdziwą historię, kulturę, język regionu, ale też subregionu, w którym człowiek mieszka. Nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której młodzi ludzie nie znają ani jednej znaczącej postaci historycznej związanej z miejscem ich życia. Nikt nie będzie związany emocjonalnie z miejscem, o którym nic nie wie i które mu się z niczym nie kojarzy. Gorzej ze starszym pokoleniem, szczególnie Górnoślązaków, którzy pamiętają czasy, kiedy przyznawanie się do swoich korzeni, było niebezpieczne, również dla życia. Im będzie trudniej uwierzyć, że można i warto być z tego miejsca dumnym i tego nie ukrywać. Tych problemów nie mają ludzie z innych regionów i subregionów województwa śląskiego.

2. Ludzie i metropolia. Pani Agata Pustułka ma rację, że jedyna logiczna linia rozwoju regionu to połączenie w jeden organizm województw opolskiego i śląskiego, bo to naturalna, geograficzna i historyczna całość. Stolica tej krainy może być w dowolnym mieście, np. w Raciborzu. To nie ma istotnego znaczenia dla obywateli (z wyjątkiem polityków). Ja jednak poszedłbym dalej. Historycznie i geograficznie Górnemu Śląskowi jest bardziej "po drodze" z Dolnym Śląskiem niż z Krakowem. Łączy je naturalna droga wodna - Odra, którą należy jak najszybciej udrożnić i włączyć w europejską sieć transportu śródlądowego. Tym bardziej że skrzyżowanie dwóch autostrad NS-WE (A1-A4) znajduje się tuż obok Kanału Gliwickiego. Aby metropolia Silesia, rozumiana jako grupa kilkunastu graniczących ze sobą miast, mogła sprawnie funkcjonować, to wpierw trzeba przebudować mentalność lokalnych polityków i politykierów, aby nauczyli się patrzeć dalej niż granica własnego miasta. To jedyny sposób na zrównoważony rozwój metropolii.

3. Ludzie i przyszłość. Dla uważnych obserwatorów jest oczywiste, że czasy przemysłu ciężkiego i wydobywczego na Górnym Śląsku nieodwołalnie się kończą. Co w zamian? Potencjał intelektualny mamy szczęśliwie duży. Należy zatem walczyć o stworzenie takich warunków organizacyjno-prawnych, aby inwestorzy krajowi chcieli (i opłacało im się) tworzyć w naszym regionie firmy z obszaru High-Tech, wysoko-specjalizowanych usług, ale też (tam, gdzie to możliwe) stawiać na rozwój rolnictwa i agroturystyki wysokiej klasy. JANUSZ MUZYCZYSZYN

***

Żartobliwie mówiąc, w socjalizmie najważniejszy był człowiek i tego się pilnowało. Teraz widać historia zatoczyła koło i ponownie należy region dostosować do potrzeb mieszkańców.

Nie może być tak, że miasta konurbacji są obrócone do siebie plecami, a każdy prezydent jest udzielnym księciem. Jak ma być dobrze, skoro jadąc DTŚ na odcinku od Gliwic do Katowic, mamy w ciągu pół godziny jazdy chyba pięć stadionów. Zupełnie wystarczyłyby dwa, a te pieniądze za trzy pozostałe pozwoliłyby spokojnie wybudować ogólnodostępne obiekty sportowe we wszystkich dzielnicach aglomeracji. Podobnie sprawa się ma z halami widowiskowymi (Wrocław, Gliwice, Katowice i Kraków), a jeszcze jest przecież także w Zabrzu DMiT. Kto później utrzyma te wszystkie obiekty? Kto zapewni im odpowiednią liczbę imprez kulturalno-sportowych na odpowiednim poziomie i czy mieszkańców będzie stać, aby z takiego urodzaju skorzystać? Brakuje nam spójnego spojrzenia z poziomu aglomeracji, każdy sobie rzepkę skrobie i tym sposobem duże pieniądze są wydawane mało racjonalnie. MARIAN RAU.
\

*Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!