Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 lat Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W trakcie jubileuszu kampusu zakopana zostanie kapsuła czasu

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
50-lecie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie
50-lecie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie Mat UŚ
Jubileusz 50-lecia kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Filia UŚ w Cieszynie istnieje od 1971 roku. To już 50 lat działalności cieszyńskiego kampusu. Z tej okazji uniwersytet przygotował sporo wydarzeń jubileuszowych. W środę, 12 maja, odbędzie się uroczyste zakopanie kapsuły czasu, którą będzie można odkopać i otworzyć dopiero za kolejnych 50 lat.

50-lecie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie

Kampus Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie ma już 50 lat! Obchody jubileuszu potrwają od maja do grudnia, a rozpoczną się w środę 12 maja, kiedy rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ uroczyście zakopią kapsułę czasu.

W kapsule czasu znajdą się artefakty i dokumenty przygotowane przez instytuty funkcjonujące obecnie w ramach wydziału, przedstawicieli jego władz oraz jego studentów. Kapsuła ma zostać odkopana i otwarta dopiero za następne 50 lat - 15 maja 2071 roku.

W trakcie uroczystości oddano do użytku zostanie altana wzorowana na słynnej rotundzie cieszyńskiej z XI wieku (to ta budowla, która figuruje na rewersie banknotu o nominale 20 złotych). Z czasem ażurowa konstrukcja altany zarośnie bluszczem i stworzy uroczy zakątek na cieszyńskim kampusie.

Zobacz zdjęcia

Filia Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w liczbach

  • 30 549 - absolwentów w latach 1974–2020
  • 994 - studentów w roku 2020/2021
  • 1 592 - wykładowców oraz pracowników administracyjnych i obsługi w latach 1971–2021
  • 193 - wykładowców w roku 2020/2021 (21 profesorów tytularnych, 78 doktorów habilitowanych, 66 doktorów i 28 magistrów)
  • 85 - pracowników administracyjnych i obsługi w roku 2020/2021
  • 6,2177 - powierzchnia kampusu w Cieszynie w hektarach
  • 12 - budynków
  • 71 - sal wykładowych wraz z pracowniami oraz dwa akademiki, centrum konferencyjne, aula, sala baletowa, sala koncertowa, dwie galerie sztuki, biblioteka, stołówka, kawiarnia, klub studencki, hala sportowa, basen, siłownia
  • 29 - kierunków studiów w latach 1971–2021
  • 12 - kierunków studiów w roku 2020/2021: animacja społeczno–kulturalna z edukacją kulturalną, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, edukacja kulturalna, etnologia i antropologia kulturowa, grafika, muzyka w multimediach, pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pedagogika specjalna, pedagogika osób niepełnosprawnych z arteterapią, projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej
  • 129 - umów o współpracy z instytucjami i interesariuszami zewnętrznymi

Nie przeocz

Historia w skrócie. UŚ przypomina o dziejach cieszyńskiego kampusu

Choć cieszyńska filia naszej uczelni powstała formalnie pół wieku temu, to tradycja kształcenia uniwersyteckiego w tym pięknym przygranicznym mieście sięga kolejnych 60 lat wstecz! Już w roku 1911, a więc w czasach kiedy Księstwo Cieszyńskie wchodziło jeszcze w skład terytorium monarchii austro-węgierskiej, w budynku usytuowanym obecnie przy ul. Bielskiej 62, utworzono Seminarium Nauczycielskie, które pod tą nazwą funkcjonowało do 1936 roku, przetrwawszy zawieruchę pierwszej wojny światowej oraz okres kształtowania się niepodległych państw zaraz po niej.

W latach 1937–1963 działało tutaj Liceum Pedagogiczne (oczywiście z przerwą spowodowaną drugą wojną światową – w gmachu seminarium stacjonowało najpierw wojsko niemieckie, a przez kilka miesięcy 1945 roku przebywali w nim żołnierze Armii Czerwonej), natomiast w okresie między 1960 a 1971 rokiem budynek ponownie objęło Studium Nauczycielskie, którego struktury posłużyły do utworzenia w Cieszynie – decyzją Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z 15 maja 1971 roku – Wyższego Studium Nauczycielskiego (WSN) jako Filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo