Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Tomasz Szczepański ponownie został wybrany na stanowisko rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na lata 2024-2028

OPRAC.:
PAP
PAP
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Profesor Tomasz Szczepański został wybrany na drugą kadencję (2024-2028) na stanowisku rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

We wtorek w trakcie I tury wyborów Uczelniane Kolegium Elektorów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wybrało rektora Uczelni na kolejne 4 lata (2024-2028). W wyborach wzięło udział 536 elektorów, a frekwencja wyniosła 83 proc. Za wyborem prof. dr. hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego na stanowisko rektora na kolejną kadencję głosowało 447 elektorów, zaś 24 było przeciwko.

"Bardzo dziękuję za wybór na drugą kadencję. Jest to dla mnie zobowiązanie. Liczę na to, że w ramach dialogu, kompromisu i pracy zespołowej uda nam się dokonać wiele dobrego dla społeczności akademickiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego" - mówił podczas swojego przemówienia rektor.

Jak podało biuro prasowe uczelni, społeczność akademicka miała okazję zapoznać się z programem rektora na najbliższe lata. Prof. Szczepański odwiedził także wszystkie wydziały i spotkał się z przedstawicielami studentów i doktorantów, by wysłuchać ich postulatów i oczekiwań.

Wśród swoich priorytetów podał m.in. konieczność rozszerzenia współpracy międzynarodowej, ale także podniesienie standardu sal dydaktycznych oraz infrastruktury szpitalnej. Rektor liczy na rozwój programu stypendialnego dla Śląska zapowiedziany przez ministra nauki Dariusza Wieczorka.

Jak dodał, w przyszłej kadencji skupi się na inwestycjach - rozpocznie się m.in. budowa Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu, a także rozbudowa Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. W Zabrzu odbędzie się m.in. remont dziekanatu, w Sosnowcu przeprowadzka do nowoczesnych pomieszczeń przy ulicy Jedności. Rozbudowana zostanie też jednostka dla osób ze specjalnymi potrzebami. W planach jest także rozbudowa rektoratu poprzez pozyskanie działek i nieruchomości po byłym Szpitalu MSWiA.

"Jestem pewien, że bez pomocy współpracowników, ale też wsparcia najbliższych nasza skuteczna praca nie byłaby możliwa" – powiedział rektor Szczepański.

Kim jest profesor Tomasz Szczepański?

Prof. Tomasz Szczepański to lekarz pediatra, onkolog i hematolog, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i prorektor ds. Nauki SUM w latach 2016-2020. Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (od 1994 r., członek zarządu głównego od 2007 r.), Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej (od 2016 r. - przewodniczący Zarządu Głównego), a także European Hematology Association (od 1996), American Society of Hematology (od 2000), International Society of Paediatric Oncology (SIOP, od 2007; Członek Zarządu Głównego SIOP Europe od 2019).

Jest członkiem Rady Honorowej działającej na rzecz dzieci z chorobą nowotworową Fundacji "Iskierka". Od 2018 r. wchodzi w skład działającego w Ministerstwie Zdrowia zespołu ds. opracowania koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii. Został powołany do Zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej, utworzonego w maju 2019 r.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę habilitacyjną, czterokrotnie indywidualnej nagrody ministra zdrowia za osiągnięcia naukowe, nagrody im. Tomasza Jakuba Michalskiego, nagrody Stevena Hogendijka (International Steven Hogendijk Award - za najlepszą medyczną rozprawę w l. 2002–2003). Był nominowany do Editorial Board czasopisma "Leukemia".

W pracy naukowej prof. Tomasz Szczepański koncentruje się na zagadnieniach dotyczących: immunologii, biologii molekularnej i diagnostyki ostrych białaczek, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. immunodiagnostyki białaczek i chłoniaków u dzieci, minimalnej choroby resztkowej w białaczkach u dzieci, diagnostyki molekularnej w hematologii onkologicznej, ostrej białaczki limfoblastycznej u niemowląt, regeneracji szpiku kostnego po chemioterapii i oporności wielolekowej w białaczkach u dzieci.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera