500 PLUS: NOWE ZASADY przyznawania świadczeń [NOWE WNIOSKI 500 PLUS: JAK WYPEŁNIĆ?]

oprc. MCH
500 PLUS: NOWE WNIOSKI, JAK WYPEŁNIĆ
500 PLUS: NOWE WNIOSKI, JAK WYPEŁNIĆ Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
We wtorek, 1 sierpnia, wchodzą w życie zmiany w programie Rodzina 500 plus. Zobacz, jaki nowy wniosek trzeba będzie złożyć oraz jak go prawidłowo wypełnić. Nie pomyl się wypełniając nowy wniosek 500 plus. Trzeba go złożyć ponownie. Od 1 sierpnia nowe wnioski 500 plus będą przyjmowane w punktach na terenie całego kraju. 500 PLUS: NOWE ZASADY przyznawania świadczeń [NOWE WNIOSKI 500 PLUS: JAK WYPEŁNIĆ?]

500 PLUS: NOWE ZASADY przyznawania świadczeń [NOWE WNIOSKI 500 PLUS: JAK WYPEŁNIĆ?]

Od 1 sierpnia wzory wniosków o świadczenie wychowawcze nie są już określane w formie powszechnie obowiązujących wzorów zawartych w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Nowe przepisy określiły – tak jak dotychczas – sposób i tryb postępowania oraz – co jest nowym rozwiązaniem – podstawowy zakres informacji, jakie mają zostać zawarte we wnioskach o ustalenie prawa do świadczeń oraz załączników. Wzory nowych wniosków można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa tutaj: 500 plus nowe wnioski

Jak wypełnić wniosek 500 plus?

W pierwszej części wniosku, podobnie jak przed rokiem, ubiegający się o świadczenie muszą podać swoje dane - imię i nazwisko, numer PESEL (a gdy go nie nadano - serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość), datę urodzenia, obywatelstwo, stan cywilny, adres zamieszkania - miejscowość, kod pocztowy, ulicę i numer domu wraz z numerem mieszkania, płeć (kobieta lub mężczyzna). Podanie nr telefonu i adresu e-mail nie jest obowiązkowe, ale ułatwi urzędnikom kontakt w sprawie wniosku.

W dalszej kolejności należy zawnioskować o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci pozostające na utrzymaniu. Tutaj zaznaczamy, czy ubiegamy się o pieniądze także na pierwsze dziecko. Jeśli ubiegamy się o 500 złotych tylko na drugie i każde kolejne dziecko, nie trzeba dołączać do wniosku żadnych dodatkowych dokumentów. Wystarczy, że wypiszemy pierwsze cztery punkty z części I (z wyłączeniem rubryki A) oraz część II.

Jeśli staramy się o przyznanie pieniędzy na pierwszą pociechę, w rubryce „Pierwsze dziecko” należy wpisać jedyne lub najstarsze dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18. roku życia (podając imię i nazwisko, numer PESEL/ numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, stan cywilny oraz płeć (kobieta /mężczyzna). W przypadku wieloraczków, czyli dzieci urodzonych tego samego dnia, miesiąca i roku, będących najstarszymi dziećmi w rodzinie w wieku do ukończenia 18. roku życia, sami wskazujemy, którą z pociech określamy jako pierwszą. Warto pomnieć, że 500 zł na pierwsze dziecko przysługuje nam tylko jeśli dochód w rodzinie na osobę nie przekracza 800 lub 1 200 zł (rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym).

W rubryce kolejne dziecko/dzieci podajemy analogicznie dane kolejnych naszych podopiecznych, nie wpisując już danych pierwszego dziecka.

Następnym krokiem jest podanie danych wszystkich członków rodziny - wypisujemy tu zatem dane wnioskodawcy, czyli siebie, współmałżonka i dzieci. W tym także dziecka do ukończenia 25. roku życia, a także dziecka, które ukończyło 25 lat, legitymującego się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. W tym miejscu podajemy imię i nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, stopień pokrewieństwa.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Uwaga, do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także dziecka mającego własne dziecko.

Jeśli ubiegamy się o świadczenie na pierwsze dziecko musimy także zaznaczyć odpowiednie okienko przy organie, do którego są odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne (ZUS, KRUS, Wojskowe Biuro Emerytalne, Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Biuro Emerytalne Służby Więziennej), a także podać inne dane, jak np. łączną wysokość kwoty alimentów świadczonych w danym roku na rzecz innych osób czy dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego.

ZOBACZ KONIECZNIE:
500 PLUS: ZMIANY 2017! Rodzina 500 plus: NOWE WNIOSKI, ZMIANY

W drugiej części wniosku, ubiegający się o świadczenie z programu Rodzina 500 plus składają oświadczenia. Ich treść jest zawarta w treści druku wniosku. Jest tu również rubryka, w której wpisujemy dane członków rodziny przebywających za granicą - imię i nazwisko, numer PESEL, kraj przebywania członka/członków rodziny za granicą wraz z adresem zamieszkania poza granicami RP, nazwę i adres pracodawcy lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza granicami RP.

SPRAWDŹ:
500 plus: Gdzie złożyć nowy wniosek?

Oświadczenia składamy umieszczając datę i podpis na ostatniej stronie formularza. Jesteśmy też zobowiązani podać także nr rachunku bankowego w przypadku, gdy 500 złotych na dziecko ma być wpłacane na rachunek bankowy oraz wypisać listę dokumentów i oświadczeń, które dołączamy do wniosku.

O tym, jak 1 sierpnia zmieniają się zasady przyznawania świadczenia 500 plus czytaj TUTAJ

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Tajemnicze zamknięcia aptek. Dlaczego je likwidują?

Zawalił się dom w Dębieńsku

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
witek
biorąc pod uwagę dom za milion , samochód za 300 tyś to te 500+ na perfumy
m
mika
co ma ślub czy konkubinat do 500+, tyle co piernik do wiatraka, liczy się dochód i ilość osób w rodzinie na osobę jeżeli przekroczy 800 zł to na pierwsze dziecko kasy się nie dostanie na kolejne już tak, nie potrzeba mieć slubu aby być rodziną i mieć dzieci a na 500+ jeszcze nikt się nie wzbogacił bo są to tak małe pieniądze że idą na bieżąco i tyle w temacie
K
Kuba
Nic prostszego ! Kombinuj ! Bierz 500 + ! Inni biorą....ehhh Narodzie :(
A
Ala
ale co ma ślub do 500+ ja jestem samotną matką i drugi rok normalnie biorę 1000 zł za 3 dzieci. O ślub nikt nigdzie nie pyta tylko o zarobki jeśli chce sie brac tez 500 na pierwsze dziecko. I nikt dla 500 + sie raczej nie rozwiódł bo samotne wychowywanie nie wpływa na 500+ tylko zarobki
Ż
Żenada
Ja nie mam ślubu i nie biorę 500..+ bo się nie należy!
P
Polak
Nie mam nic przeciwko 500+, ale jak widzę wykorzystywanie uczciwych Polaków to mnie szlag trafia . Samotni rodzice którzy żyją w konkubinatach z tego co się orientuję to konkubinaty w Polsce są zalegalizowane oprócz papierka to nic ich nie różni od zwykłych małżeństw ale im się należy 500+, na pierwsze dziecko a małżeństwom NIE , i tak żerują na państwie polskim.
Sam znam kilka przypadków żyjących w konkubinacie koło mnie kilku par a nawet jedną co się rozwiedli żeby brać 500+, i żyją dalej razem udając samotnych rodziców...
Po co brać śluby jak ci co oszukują i żyją lepiej na koszt państwa...
Pytam się pracownicy MOPS lub odpowiedzialne za ten program powinni weryfikować i eliminować takie zachowania i oszustwa.
A oni po prostu śmieją się w twarz osoby które wiedzą gdzie mają iść i co im się należy potrafią wyciągnąć z MPOS-U zapomogi i dodatki w ciągu 3 miesięcy około 5 -6 tys., i po co mają pracować jak im się wszystko należy.
Polacy są za cwani i za wygodni na taki program bo jak widzą że dostają pieniądze za darmo to po co mają pracować lepiej siedzieć na czterech literach i brać pieniądze za darmo. Część nawet zwolniła się, z pracy bo się nie opłaca pracować gdyż tyle samo dostają na 500+ .
j
ja
jeśli przekroczę o 40 zł czyli 840 zł na osobę nie dostanę 500 plus?
o
ober
I jak zwykle do urzedy trzeba isc bo przez strone ministerswa nie da sie wyslac formularza.... Jak nie podasz powiatu to nie pusci Cie dalej, tylko ze ja mieszkam w miescie na prawach powiatu a takiej opcji do wyboru nie ma .....
S
Soros
Co to ma wspólnego z artykułem, trollu?
Dodaj ogłoszenie