MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 plus - poważna zmiana od 1 lipca. Wnioski będą zbędne. Okres rozliczeniowy świadczenia Rodzina 500 plus ma być wydłużony

TK
500 plus to świadczenie, które jest sztandarowym punktem Prawa i Sprawiedliwości. Jak wielokrotnie zapewniała minister Jadwiga Emilewicz, 500 plus pozostaje niezagrożone i będzie wypłacane, jak dotychczas. Nie jest jednak planowana waloryzacja 500 plus.
500 plus to świadczenie, które jest sztandarowym punktem Prawa i Sprawiedliwości. Jak wielokrotnie zapewniała minister Jadwiga Emilewicz, 500 plus pozostaje niezagrożone i będzie wypłacane, jak dotychczas. Nie jest jednak planowana waloryzacja 500 plus. pixabay.com
Program 500 plus to świadczenie, które przyznawane jest w Polsce na każde dziecko. Korzystających z Rodzina 500 Plus czeka zasadnicza zmiana. Od 1 lipca pobierających 500 plus czekały zawsze nowe formalności do spełnienia. Zwykle był to czas, kiedy zainteresować należało się kiedy składać wnioski i jakie są z tym związane terminy. W 2020 jednak zmian nie będzie, a okres rozliczeniowy 500 plus zostaje automatycznie wydłużony. Co to oznacza? Świadczenie 500 plus przyznawane od 1 lipca 2019 r. obejmuje okres dwóch lat i w 2020 nie należy się martwić o formalności.

500 plus do 1 maja 2021. Świadczenia pozostają ważne bez formalności

W związku z niepewną sytuacją i kryzysem gospodarczym związanym z pandemią koronawirusa pojawiają się pytania i spekulacje, co dalej z programem 500 plus.

Świadczeniobiorcy nie muszą się martwić, ważne zmiany wchodzą w życie już 1 lipca, a świadczenie, jak zapewniają przedstawiciele rządu, jest niezagrożone. Co to oznacza?

 • świadczenie 500 plus przyznawane od lipca 2019 obejmuje okres dwóch lat,
 • rodziny, które wnioskowały o świadczenie w zeszłym roku nie muszą już zajmować się żadnymi dodatkowymi formalnościami,
 • 500 plus będzie trafiało na wskazane konto do maja 2021 r.

Tym samym, zgodnie z ustawą z 26 kwietnia 2019 roku, beneficjenci programu 500 plus nie muszą co roku składać wniosku o świadczenie. Nowy termin rozliczeniowy 500 plus od 2021 roku będzie rozpoczynał się 1 czerwca. Co ma na celu ta zmiana?

 • ułatwienie pracy gminnym ośrodkom pomocy społecznej,
 • wszystkie świadczenia socjalne będą rozliczane w tym samym okresie.

Jak do tej pory program Rodzina 500 plus spotkało kilka zmian, jak m.in.:

 • program został rozszerzony i przysługuje na każde dziecko, a wcześniej jedynie na drugie i kolejne,
 • zniesione zostało kryterium dochodowe.

500 plus niezagrożone. Wsparcie dla rodzin będzie dalej wypłacane

500 plus to świadczenie, które jest sztandarowym punktem Prawa i Sprawiedliwości. Jak wielokrotnie zapewniała minister Jadwiga Emilewicz, 500 plus pozostaje niezagrożone i będzie wypłacane, jak dotychczas. Nie jest jednak planowana waloryzacja 500 plus.

Jak powiedziała minister rodziny Marlena Maląg, od początku działania 500 plus trafiło do 6,5 milionów dzieci w łącznej kwocie ponad 100 miliardów złotych.

Zobacz i zapamiętaj

Na jaki czas będzie przysługiwało prawo do świadczenia?

Nowe zapisy jeszcze nie znalazły się w oficjalnych dokumentach, dostępnych w Ministerstwie Rodziny.

Według nich prawo do świadczenia jest ustalane na okres 1 roku – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Wnioski na kolejny (nowy) okres można składać od 1 lipca drogą online, a od 1 sierpnia także w tradycyjnej formie papierowej w urzędzie.

Jeśli osoba złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik nastąpi do 31 października tego roku, a więc zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego także od pierwszego miesiąca nowego okresu.

W przypadku gdy osoba złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 września do 31 września danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada tego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 października do 31 października danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik, listopad i grudzień, nastąpi nie później niż do dnia 31 grudnia tego roku.

Analogiczny mechanizm będzie obowiązywał w kolejnych miesiącach, tj.:

 • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w listopadzie, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od listopada, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do dnia 31 stycznia,
 • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w grudniu, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od grudnia, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do końca lutego,
 • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w styczniu, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od stycznia, a wypłata przyznanego świadczenia również nastąpi najpóźniej do końca lutego,
 • wnioski składane od lutego będą podlegać rozpatrzeniu na bieżąco.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera