MKTG SR - pasek na kartach artykułów

64 500 zł dla pracownika. Pozytywne zmiany od 1 lipca. Kiedy i komu należą się pieniądze? Odpowiadamy!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Od 1 lipca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące odpraw pieniężnych dla pracowników, którzy zostali zwolnieni z przyczyn niezwiązanych z ich winą. Zmiana ta wynika z podwyżki minimalnego wynagrodzenia, które od 1 lipca 2024 roku wynosi 4300 zł brutto. W konsekwencji maksymalna kwota odprawy pieniężnej wzrasta do 64 500 zł brutto. Kiedy i na jakich warunkach pracownik może liczyć na taką odprawę?

Od 1 lipca 2024 roku maksymalna kwota odprawy pieniężnej w przypadku rozwiązania umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy wzrośnie do 64 500 zł brutto. Jest to związane z podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 lipca wyniesie 4300 zł brutto. Pracownicy, którzy stracą pracę z przyczyn niezależnych od siebie, mogą liczyć na wyższe świadczenia. Jakie warunki muszą być spełnione, aby otrzymać odprawę? Kiedy i komu przysługują te pieniądze?

Nawet 64 500 zł dla pracownika. Sprawdźcie komu się należą!

Kiedy przysługuje odprawa pieniężna?

Odprawa pieniężna przysługuje pracownikom, którzy tracą pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, takich jak ogłoszenie upadłości, likwidacja firmy, czy inne przyczyny niezwiązane z pracownikiem. Odprawa może wynikać z:

 • Umowy o pracę – jeśli zawarto odpowiednie zapisy w umowie o pracę, regulaminie wynagradzania, zakładowych lub ponadzakładowych przepisach prawa pracy.
 • Zasad rozwiązywania umów o pracę w ramach zwolnień grupowych – zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ustawa o zwolnieniach grupowych).

Wysokość odprawy a staż pracy

Kwota odprawy pieniężnej jest uzależniona od stażu pracy u danego pracodawcy. Pracownikom przysługuje odprawa w wysokości:

 • 1-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli byli zatrudnieni krócej niż 2 lata,
 • 2-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli byli zatrudnieni od 2 do 8 lat,
 • 3-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli byli zatrudnieni ponad 8 lat.

Maksymalna kwota odprawy

Bez względu na staż pracy, wysokość odprawy pieniężnej nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. Od 1 lipca 2024 roku, w związku z podwyżką minimalnego wynagrodzenia do 4300 zł, maksymalna kwota odprawy wynosi 64 500 zł brutto.

Kiedy odprawa nie przysługuje?

Pracownicy nie mają prawa do odprawy, jeżeli:

 • Pracodawca nie ponosi winy za rozwiązanie stosunku pracy,
 • Pracownik otrzymał odprawę w przeszłości – ponowne nabycie prawa do odprawy nie jest możliwe.

Zwolnienia grupowe

Odprawy pieniężne są również przewidziane w przypadku zwolnień grupowych. Dotyczy to pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Zwolnienia grupowe mają miejsce, gdy w okresie 30 dni pracodawca zwalnia:

 1. 10 pracowników – gdy zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
 2. 10% pracowników – gdy zatrudnia od 100 do 300 pracowników,
 3. 30 pracowników – gdy zatrudnia ponad 300 pracowników.

W przypadku zwolnień grupowych, odprawy są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także z funduszy pozaubezpieczeniowych. Jednakże są one opodatkowane, a pracodawca nalicza i pobiera zaliczkę na podatek.

Odprawa pośmiertna pracownika. Ile wynosi?

W przypadku śmierci pracownika, zarówno w czasie trwania stosunku pracy, jak i podczas pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy, rodzinie zmarłego przysługuje odprawa pośmiertna. Odprawa jest wypłacana przez pracodawcę i przysługuje najbliższym członkom rodziny, takim jak małżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo oraz rodzice. Świadczenie to wynika bezpośrednio ze stosunku pracy zmarłego pracownika.

Wysokość odprawy pośmiertnej

Wysokość odprawy pośmiertnej zależy od długości zatrudnienia zmarłego pracownika u danego pracodawcy:

 • Krócej niż 10 lat: jednomiesięczne wynagrodzenie
 • Co najmniej 10 lat: trzymiesięczne wynagrodzenie
 • Przynajmniej 15 lat: sześciomiesięczne wynagrodzenie

Podział odprawy pośmiertnej

Odprawa pośmiertna jest dzielona w równych częściach pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. W przypadku, gdy jedynym uprawnionym do odprawy jest jeden członek rodziny, ma on prawo do połowy kwoty przewidzianej w Kodeksie pracy.

Podstawa prawna
Podstawą prawną przyznawania odprawy pośmiertnej jest Kodeks pracy, który określa zasady jej wypłaty i podziału wśród członków rodziny zmarłego pracownika.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni